Od W.A.B.: Nowości z W.A.B. - "Miasto Ł." Tomasza Piątka, "Słonimski. Heretyk na ambonie" Joanny Kuciel-Fry­dryszak.

Miasto Ł. – nowa powieść Tomasza Piątka.Historia domu skazanego na sukces i mieszkańców

zmagających się z demonami.

Tomasz Piątek

Miasto Ł.


premiera 9 maja 2012
seria Archipelagi„Publikując "Miasto Ł.", Piątek przypomniał, że nie tylko jest lewicowym agitatorem, ale także wyrafinowanym pisarzem. (...) "Miasto Ł." świadczy o powrocie do formy, a nade wszystko powiadamia, że żywiołem, w którym spełnia się pisarstwo artystyczne, jest język”.
- Dariusz Nowacki, Gazeta Wyborcza

Wyginając słowa, dręcząc polską frazeologię i składnię,
autor Miasta Ł. stara się przedrzeć przez fałsz języka i rzeczywistości.„Jest o czym myśleć i co podziwiać”.
- Dariusz Nowacki, Gazeta Wyborcza


Tomasz Piątek - w latach 1993–1998 mieszkał i pracował w Mediolanie, najpierw jako tłumacz więzienny i sądowy, później jako dziennikarz. Wydał piętnaście książek: Heroina (2002, nowe wydanie W.A.B. 2009), Kilka nocy poza domem (2002), Żmije i krety (2003), Szczury i rekiny (2004), Elfy i ludzie (2004), Bagno (2004), Przypadek Justyny (2004), Nionio (2005), Dobry pan (2005), Błogosławiony wiek (2006), Pałac Ostrogskich (W.A.B. 2008), Morderstwo w La Scali (W.A.B. 2009), Wąż w kaplicy (W.A.B. 2010), Antypapież (2011) i Podręcznik dla klasy pierwszej (Krytyka Polityczna 2011). Pałac Ostrogskich znalazł się finale Nagrody NIKE 2009. Piątek zakładał kanał telewizyjny Kino Polska, współpracował z wieloma innymi mediami (m.in. TVP, Canal+, Radiostacja, „La Stampa”, „Polityka”, „Film”). Dwukrotnie leczył się z narkotykowo-alkoholowego uzależnienia.
========================================================


Człowiek o niezwykłym poczuciu humoru.

Homo politicus, pacyfista, marzący o świecie bez granic.

Samotnik, chłodny intelektualista,

ale jednocześnie fighter, żywiołowy buntownik.                                                                        Joanna Kuciel-Frydryszak
                                                                   Słonimski. Heretyk na ambonie.

                                                                      Premiera 9 maja 2012
                                                                        seria Fortuna i Fatum


„Złapałem poezję i literaturę, jak łapie się katar czy grypę” – napisał Słonimski.
I tak zarażony pozostał na zawsze.
Żonglował poezją, dramatem, prozą, przeplatając powieść humoreską, recenzję tekstem kabaretowym, komentarz do rysunku felietonem…Joanna Kuciel-Frydryszak, obficie cytując materiały archiwalne, w dużej części dotąd niepublikowane – przedstawia koleje życia poety, od narodzin przy Niecałej w Warszawie aż do dnia, w którym trumna z jego ciałem nie zmieściła się do grobu… Poznajemy wybitnych przodków Słonimskiego, przyglądamy się jego dzieciństwu i okresowi edukacji, nigdy niezwieńczonej maturą. Z przymrużeniem oka patrzymy na wybryki młodości, spędzanej w kawiarni Ziemiańskiej oraz Pod Picadorem. Obserwujemy miłosne uniesienia, towarzyszące relacjom z Marią Morską, Ireną Baruch, wreszcie żoną, Janiną Konarską. Śledzimy okres emigracji oraz późniejsze lata trudnego lawirowania i prób odnalezienia się w ojczyźnianej rzeczywistości. Widzimy, jak kontroluje jego poczynania agent SB oraz jak Gomułka na oczach całej Polski każe mu się zastanowić, kim jest – Polakiem czy Żydem.

Joanna Kuciel-Frydryszak

– dziennikarka, reporterka. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Działalność zawodową zaczynała w Radiu Wrocław. Za reportaż Myśmy się sobie nie przedstawiali emitowany w 1997 roku w Trójce otrzymała wyróżnienie honorowe w najważniejszym konkursie dziennikarskim SDP. Autorka dialogów do serialu sensacyjnego Gorący temat (2002) i słuchowiska Szóste (2009) przygotowanego dla I programu Polskiego Radia. Związana przede wszystkim z wrocławską prasą, najdłużej ze „Słowem Polskim”, w którym zajmowała się polityką i sprawami społecznymi. Prowadzi zajęcia z dziennikarstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.Komentarze