WAB: Człowiek, jego sumienie i motywacje - "Wina" Ferdinanda von Schiracha.

Wina to kontynuacja bestsellerowego zbioru opowiadań Przestępstwo,
który tylko w Niemczech rozszedł się w nakładzie ponad pięciuset tysięcy egzemplarzy!
Natychmiast po ukazaniu się książka trafiła na pierwsze miejsce listy bestsellerów tygodnika „Der Spiegel".
WINA

FERDINAND VON SCHIRACH

przekład: Anna Kierejewska

premiera 9 maja 2012
wydanie: I

Ferdinand von Schirach po raz kolejny otwiera drzwi swojej kancelarii, zabiera nas na salę rozpraw i zapoznaje z piętnastoma historiami z własnej praktyki adwokackiej. Pozostając wiernym literackiemu stylowi, z właściwą sobie powściągliwością opisuje pogmatwane ludzkie losy, ciężkie zbrodnie i zwykłe przewinienia.
Wszystkie te opowieści łączy jedno: w centrum każdej z nich znajduje się człowiek, jego sumienie i motywacje. Von Schirach pokazuje, że podczas procesu nic nie powinno wydawać się oczywiste, że ofiara bywa też katem, oprawca może okazać się niewinny, że sprawiedliwość nie zawsze zwycięża, a adwokat nie musi znać całej prawdy o swoim kliencie.

Lektura tych opowiadań daje chwile szczęścia porównywalne do tego, jakie dostarcza tylko obcowanie z Fitzgeraldem czy Capotem, tu każde słowo pasuje do reszty, wszystko jest na swoim miejscu.
Benjamin von Stuckrad-Barre, „Welt am Sonntag"


--------------------------------
Ferdinand von Schirach - urodził się w 1964 roku w Monachium; jest prawnikiem i pisarzem. Studiował w Bonn, odbył praktykę prawniczą w Kolonii, specjalizuje się w prawie karnym. Od 1994 roku mieszka i pracuje w Berlinie, zasłynął jako obrońca w głośnym procesie Güntera Schabowskiego, prominentnego enerdowskiego polityka.
W 2009 roku ukazał się jego debiutancki zbiór opowiadań Przestępstwo (W.A.B. 2011), który natychmiast znalazł się na liście bestsellerów, podobnie jak kolejny zbiór Wina (2010). Dużym wydarzeniem literackim w Niemczech jest najnowsza książka von Schiracha, powieść kryminalna Der Fall Collini (2011).

Komentarze