W.A.B.: "Strasznie głośno, niesamowicie blisko" Jonathana Safrana Foera - ta powieść ma wszystkie cechy dziecięcej wizji.

Strasznie głośno, niesamowicie blisko po premierze w Stanach Zjednoczonych błyskawicznie trafiło na listy bestsellerów, a prawa do przekładu nabyły wydawnictwa z kilkunastu krajów.

Powieść posłużyła także za podstawę wyreżyserowanego przez Stephena Daldry'ego filmu z Tomem Hanksem i Sandrą Bullock.


Jonathan Safran Foer
Strasznie głośno, niesamowicie blisko


premiera 9 maja 2012
przekład: Zbigniew Batko
wydanie II


seria: Don Kichot i Sancho Pansa

Oskar Schell jest wynalazcą, frankofilem, muzykiem, aktorem szekspirowskim, jubilerem i pacyfistą.

Ma dziewięć lat i tajną misję. Przemierza ulice Nowego Jorku w poszukiwaniu zamka pasującego do tajemniczego klucza, znalezionego w rzeczach zmarłego podczas ataku na WTC ojca, w kopercie z napisem „Black".

Opowieść Foera ma wszystkie cechy dziecięcej wizji. Dziewięcioletni Oskar Schell, stawiający czoło dramatowi naszych czasów, jest prawdziwym bohaterem.

Cynthia OzickJednym z powodów, dla których piszę, jest przyzwyczajenie współczesnych do używania wielkich słów, np. „Ameryka", „fundamentalizm", „sprawiedliwość". Są to wyrazy, które mogą oznaczać wiele rzeczy. Literatura daje możliwość stosowania mniejszych słów, skupienia się na szczegółach. A dzięki analizie szczegółów często można powiedzieć więcej - o stracie, zniszczeniu, wojnie.

Jonathan Safran Foer

Komentarze