W.A.B.: "Orkan na Jamajce" Richarda Hughesa - przerażająca wizja dziecięcego świata

Richard Hughes
Orkan na Jamajce

przekład z angielskiego: Maciej Świerkocki
przedmowa: Władysław Kopaliński
tytuł oryginału: A High Wind in Jamaica
premiera 4 lipca 2012 r.

Książka ukazała się w serii   
przygotowanej we współpracy z „The New York Review of Books”
An NYRB Classics Book.


Wyobraźcie sobie Piotrusia Pana, który z ofiary staje się prześladowcą kapitana Haka, w przypływie złego humoru dręczy Dzwoneczka, a na koniec puszcza z dymem całą Nibylandię. Mógłby wówczas dołączyć do bohaterów tej książki – dzieci płynących do Anglii ze zniszczonej huraganem Jamajki.

Jamajka, rok 1860. Grupka dzieci zostaje wysłana do Anglii. Statek, którym płyną, pada łupem piratów, ci jednak okazują się zaskakująco dobroduszni. To dzieci stanowią siłę niszczącą. Z ich perspektywy wyznawana przez dorosłych hierarchia wartości nie ma żadnego znaczenia. Huragan, który obrócił w perzynę dom rodziców, nie może równać się z taką tragedią jak śmierć kota, gdy ginie starszy brat, po prostu przestaje się o nim mówić, a obietnice, nawet jeśli zależy od nich czyjeś życie, łamie się w zasadzie niechcący.

Orkan na Jamajce to Alicja w Krainie Czarów, jaką mogłoby stworzyć bezlitosne pióro Jonathana Swifta. Zestawienie niszczycielskiej niewinności dzieci z owym Cyrkiem Dojrzałych i Kierujących Się Doświadczeniem, z dobrodusznością anachronicznych rozbójników i zbrodniczym okrucieństwem machiny sądowej zdaje się dowodzić, że jest to nie tylko opowieść o dzieciach pozbawionych skrzydełek wrodzonego anielstwa, ale też satyra na wartości i porządki świata dorosłych, za które wszyscy musimy ponosić odpowiedzialność.
Władysław Kopaliński

Po części baśń, po części przerażająca przypowieść.
Joyce Carol Oates

Olśniewająca, niezwykle zabawna i pozornie niefrasobliwa idylla szybko zamienia się w niepokojące rozważania nad znaczeniem lojalności i zdrady, niewinności i zepsucia, prawdy i kłamstwa.
„Elle”

Richard Hughes (1900–1976) – angielski pisarz, poeta, dramaturg, scenarzysta i dziennikarz. Po studiach w Oksfordzie wiele podróżował m.in. po Bałkanach, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wydał cztery powieści, z których dwie – Orkan na Jamajce (1929) i Huragan. Opowieść morska (1938) – zostały przełożone na polski. Jest także autorem dwóch zbiorów opowiadań dla dzieci, utrzymanych w poetyce nonsensu.

EBOOK
Premiera 4 lipca 2012 r.
Dostępny w formatach epub i mobi.

Komentarze