Aktualności Wydawnictwa W.A.B.

Szanowni Państwo,
zapraszamy do zapoznania się z aktualnościami:

Autorzy Wydawnictwa W.A.B. nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru
Miło nam poinformować, że Autorzy Wydawnictwa W.A.B.: Mariusz Czubaj (Kołysanka dla mordercy), Wiktor Hagen (Długi weekend), Zygmunt Miłoszewski (Ziarno prawdy) i Marcin Wroński (A na imię jej będzie Aniela) otrzymali nominację do najważniejszej nagrody kryminalnej w Polsce Nagrody Wielkiego Kalibru przyznawanej przez jury Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Autorom gratulujemy!
Laureata poznamy 20 października podczas Gali Wielkiego Kalibru we Wrocławiu.

Zbiór opowiadań Wina Ferdinanda von Schiracha nominowany do francuskiej Nagrody Médicis
Z przyjemnością informujemy, że zbiór opowiadań Ferdinanda von Schiracha Wina został nominowany do francuskiej Nagrody Médicis w kategorii przekład z literatury zagranicznej. Opowiadania niemieckiego autora ukazały się we Francji staraniem Gallimarda, w tłumaczeniu Pierre'a Malherbeta. Pisarzowi i jego tłumaczowi gratulujemy!
Wydawnictwo W.A.B. opublikowało do tej pory dwie książki von Schiracha: Przestępstwo (2011) i Wina (2012); w przygotowaniu jest jego głośna powieść kryminalna Sprawa Colliniego.

Barbara Kosmowska, autorka książki Dziewczynka z parku i jej ilustratorka Emilia Dziobak w Poznaniu
18 września, we wtorek, o godzinie 11.30, zapraszamy na spotkanie z Barbarą Kosmowską, autorką książki Dziewczynka z parku i jej ilustratorką Emilią Dziubak. Spotkanie jest adresowane do uczniów IV, V i VI klas.

Joanna Olczak-Ronikier, autorka książki Korczak. Próba biografii, na Przeglądzie filmowym – Wajda na Żoliborzu
20 września, w czwartek, o godzinie 20.00, zapraszamy na spotkanie z Joanną Olczak-Ronikier, autorką książki Korczak. Próba biografii i pokaz filmu Korczak Andrzeja Wajdy w ramach Przeglądu filmowego Wajda na Żoliborzu.

Spotkanie wokół książki Pamiętnik i inne pisma z getta Janusza Korczaka w Warszawie
20 września, w czwartek, o godzinie 18.00, Centrum Kultury Jidysz i Wydawnictwo W.A.B. zapraszają na spotkanie z cyklu Czytanie Żydowskiego Muranowa.
O Januszu Korczaku opowie Agnieszka Witkowska-Krych. Wybrane fragmenty książki Pamiętnik i inne pisma z getta przeczyta Jerzy Walczak.
Spotkanie poprowadzi Anna Szyba.

Oksana Zabużko, autorka książki Muzeum porzuconych sekretów, w Białymstoku
21 września, w piątek, zapraszamy na spotkanie z wybitną ukraińską pisarką Oksaną Zabużko, autorką książki Muzeum porzuconych sekretów, w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Niecodzienną okazją do wizyty autorki jest spektakl Ja j u poli verboju rosła Joanny Stelmaszuk-Troc inspirowany opowiadaniem Oksany Zabużko Bajka o kalinowej fujarce.
Wydanictwo W.A.B. przygotowało specjalne atrakcje: książki i autografy Oksany Zabużko.

Etgar Keret nominowany do Nagrody Frank O'Connor Prize
Miło nam poinformować, że Etgar Keret znalazł się na krótkiej liście nominowanych do prestiżowej literackiej Nagrody Frank O'Connor Prize za książkę Nagle pukanie do drzwi.
Laureatów nagrody poznamy 23 września na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadań.

Słuchowisko A na imię jej będzie Aniela oparte na książce Marcina Wrońskiego na antenie Polskiego Radia Lublin
W dwie najbliższe niedziele 23 i 30 września, o godzinie 22.10, zapraszamy na kolejne odcinki słuchowiska A na imię jej będzie Aniela opartego na książce Marcina Wrońskiego na antenie Polskiego Radia Lublin.
W roli komisarza Zygmunta Maciejewskiego usłyszymy Pawła Sanakiewicza. Gościnnie wystąpią także Prezydent Miasta Lublina Krzysztof Żuk i Marcin Wroński.
Książka A na imię jej będzie Aniela to trzecia część serii lubelskich retrokryminałów, których bohaterem jest komisarz Zygmunt Maciejewski. Lekturze polecamy też poprzednie tytuły: Morderstwo bez cenzury i Kino Venus, oraz najnowszą Skrzydlatą trumnę.

Jak przesuwać przedmioty siłą woli? Na czym polega kontrolowanie cudzego umysłu? Czy przedmioty faktycznie mogą przynosić szczęście? Czy można zobaczyć przyszłość w snach i czemu niektórzy ludzie twierdzą, że potrafią sami zdecydować, o czym będą śnić? Jak przesuwać przedmioty siłą woli? Na czym polega kontrolowanie cudzego umysłu? Dlaczego osiemdziesiąt procent Amerykanów zapewnia, że doświadczyło zjawisk paranormalnych? Jak zahipnotyzować kurczaka? Richard Wiseman daje odpowiedzi na te pytania i na wiele innych. Naukowiec, który w książce 59 sekund pokazał, jak siła sugestii może zmienić nasze życie na lepsze, tym razem postanowił rozprawić się z mitami na temat nadnaturalnego aspektu rzeczywistości.
Wiseman udowadnia, jak cienka granica dzieli rzeczywistość od świata nadnaturalnego.

Ulotna doskonałość Gianrica Carofiglio w środę w księgarniach
Wielki bestseller we Włoszech, czwarta powieść z Guido Guerrierim w roli głównej: zaginiona dziewczyna i nietypowa misja adwokata.
Mecenas Guido Guerrieri, samotnik, intelektualista i erudyta, a przede wszystkim specjalista od spraw karnych, otrzymuje kolejną delikatną sprawę do rozwiązania. Do jego kancelarii zgłaszają się zamożni państwo Ferraro. Pół roku wcześniej w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła ich córka, Manuela. Wszystkie tropy prowadzą donikąd, a jedynym ewentualnym podejrzanym jest jej były chłopak, który ma mocne alibi. Z braku poszlak policja umorzyła śledztwo.
http://wab.com.pl/?ECProduct=1404&v=_

Krzysztof Varga o Maggie Cassidy Jacka Kerouaca na łamach Gazety Wyborczej
Czas, by zastanowić się nad tym, czy w dzisiejszym świecie byłoby miejsce dla takiego Kerouaca. Stworzył na nowo literacki mit Ameryki, zbudował swoim życiopisaniem figurę pisarza wędrowca, który własne życie stwarza na podobieństwo sztuki, a literaturę na podobieństwo życia. Twórcy, który pisze pean na cześć wolności. Figury dziś, w urynkowionej literaturze, wymierającej. Dziś Kerouac byłby prawdopodobnie uznany za dziwaka, wręcz świra, obecnie pisarz raczej nie może jeździć po kraju autostopem i nielegalnie na platformach kolejowych, żebrać, kraść, imać się dorywczych prac (Kerouac pracował jako hamulcowy na kolei, strażnik leśny), mieszkać w norach i szałasach Krzysztof Varga, Gazeta Wyborcza.

O książce Doroty Kudelskiej Malczewski. Obrazy i słowa na portalu Onet.pl
Mnóstwo tu dociekań, analiz i prób interpretacji, a fakty z życia malarza oświetlane są z różnych perspektyw, aby jak najlepiej wydobyć z nich to, co dla autorki najważniejsze a więc życie wewnętrzne Malczewskiego, siły poruszające trybami jego wyobraźni i motory kolejnych jego działań Onet.pl.

Krystian Piwowarski, autor książki Więcej gazu, Kameraden! zasłużył na wysokie noty – poleca Gazeta Wyborcza
Opowiadania Piwowarskiego są bardzo dobrze napisane. W ucho rzuca się rzadko dziś spotykane wyczucie dawnego języka (majstersztyk to zbudowane z dialogów osób podróżujących pociągiem tuż po wojnie). W tym także wyraża się apokryficzność tej prozy znać, że pisarz długo i wnikliwie studiował literaturę o tematyce okupacyjnej i stał się świetnym imitatorem.
Wspomniałem o konkursie literackiej piękności. Autor Więcej gazu, Kameraden! zasłużył na wysokie noty
Dariusz Nowacji, Gazeta Wyborcza.

O książce Dobra pustynia Doroty Kozińskiej na łamach Tygodnika Powszechnego
To nie jest zwykły reportaż, relacja podróżniczki, która z zawodowym niejako dystansem notuje wrażenia z pobytu w kolejnym kraju. To opowieść o spotkaniu z innym światem, inną kulturą; spotkaniu, które zmienia obie strony. Pełna empatii, pokory, czasem też poczucia bezradności tyle przecież pytań pozostaje bez odpowiedzi, na tyle raf natyka się przybysz, a znaki, które go witają, niełatwo rozszyfrować Tomasz Fiałkowski, Tygodnik Powszechny.

Szybki cash oparty na powieści Jensa Lapidusa niebawem w kinach
Od 5 października zapraszamy do kin na pokazy filmu Szybki cash w reżyserii Daniéla Espinosy. Ekranizacja bestsellerowej powieści Jensa Lapidusa Szybki cash to nie tylko zaskakujący, obfitujący w niespodzianki rasowy thriller, ale też ciekawy obraz szwedzkiego społeczeństwa, opowieść o nie zawsze legalnych fortunach bogaczy i chciwości, która cechuje zarówno bandytów, jak i elity.
W główne role wcielili się Joel Kinnaman, Matias Padin Varela,Dragomir Mrsic i Lisa Henni.
Szybki cash odniósł wielkie sukces kasowy w Szwecji (premiera: styczeń 2010 roku). Po zaledwie 3 tygodniach w kinach film obejrzało 430.000 widzów. Zapraszamy do kin i lektury bestsellerowej powieści.
  
Wystawa poświęcona Januszowi Korczakowi w Muzeum Kinomatografii w Łodzi
W ramach wystawy poświęconej Januszowi Korczakowi Muzeum Kinematografii w Łodzi prezentuje książki opublikowane przez Wydawnictwo W.A.B.:
Pamiętnik i inne pisma z getta Janusza Korczaka oraz Korczak. Próba biografii Joanny Olczak-Ronikier.
Dodatkowo można obejrzeć ilustracje Marianny Oklejak pochodzące z książek Król Maciuś Pierwszy, Król Maciuś na bezludnej wyspie oraz Kajtuś Czarodziej.
Zapraszamy także dzieci i dorosłych do uczestnictwa w warsztatach i projekcjach poświęconych Januszowi Korczakowi.
  
Zapraszamy
Wydawnictwo W.A.B.

Komentarze