Aktualności Wydawnictwa W.A.B.


Szanowni Państwo,
zapraszamy do lektury aktualności:

  
Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki Słonimski. Heretyk na ambonie, we Wrzeniu Świata
26 września, w środę, o godzinie 19.00, zapraszamy na spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką biografii Antoniego Słonimskiego – Słonimski. Heretyk na ambonie. Prowadzenie: Remigiusz Grzela. Gośćmi specjalnymi spotkania będą: Julia Hartwig, która opowie o swojej przyjaźni s poetą, Jacek Bocheński oraz Anna Trzeciakowska, tłumaczka literatury i przyjaciółka Słonimskiego z czasów młodości.

Nagroda Wielkiego Kalibru – Plebiscyt Czytelników
Weź udział w plebiscycie czytelników i wybierz najlepszy kryminał w Polsce. Nagrodę Czytelników otrzyma książka wyłoniona w głosowaniu smsowym spośród książek nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru. W tym roku nominację otrzymały aż cztery powieści Wydawnictwa W.A.B.: Kołysanka dla mordercy Mariusza Czubaja, Długi weekend Wiktora Hagena, Ziarno prawdy Zygmunt Miłoszewski i A na imię jej będzie Aniela Marcina Wrońskiego.
Laureata Nagrody Czytelników poznamy 20 października podczas Gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru, a spośród wszystkich głosujących zostanie rozlosowanych dwadzieścia kryminałów-niespodzianek.

Baśniowy poranek z Wampirkiem Angeli Sommer-Bodenburg w Krakowie
W niedzielę, 30 września, o godz. 11.00, zapraszamy do Gazeta Café na baśniowy poranek z Wampirkiem Angeli Sommer-Bodenburg. Inspiracją do przedstawienia, gier, zabaw i konkursów będzie cykl książek o niezwykłej przyjaźni młodziutkiego, ledwie stupięćdziesięcioletniego wampirka z dziewięcioletnim chłopcem o imieniu Antoś. Przypominamy, że już w listopadzie premiera kolejnej części cyklu Wampirek i hrabia Dracula.

Słuchowisko A na imię jej będzie Aniela oparte na książce Marcina Wrońskiego na antenie Polskiego Radia Lublin
30 września, o godzinie 22.10, zapraszamy do wysłuchania ostatniego odcinka słuchowiska A na imię jej będzie Aniela opartego na książce Marcina Wrońskiego na antenie Polskiego Radia Lublin.
W roli komisarza Zygmunta Maciejewskiego usłyszymy Pawła Sanakiewicza. Gościnnie wystąpią także Prezydent Miasta Lublina Krzysztof Żuk i Marcin Wroński.
Książka A na imię jej będzie Aniela to trzecia część serii lubelskich retrokryminałów, których bohaterem jest komisarz Zygmunt Maciejewski. Polecamy lekturze poprzednie tytuły: Morderstwo bez cenzury i Kino Venus, oraz najnowszą Skrzydlatą trumnę.

Anita Halina Janowska, autorka książki Wariacje jesienne, w Klubie Księgarza
8 października, w poniedziałek, o godzinie 18.00, Klub Księgarza, Fundacja im. Róży Luksemburg i Wydawnictwo W.A.B. zapraszają na prezentację książki Anity Haliny Janowskiej Wariacje jesienne. Książkę zaprezentuje i spotkanie poprowadzi Remigiusz Grzela. Fragmenty przeczyta Autorka. Część muzyczną wypełnią utwory fortepianowe w wykonaniu Macieja Grzybowskiego.
Po spotkaniu zapraszamy na rozmowy towarzyskie przy lampce wina.

21 września Oksana Zabużko, autorka Muzeum porzuconych sekretów, spotkała się z publicznością zgromadzoną w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. W październiku znów odwiedzi Polskę. Spotka się z czytelnikami na Festiwalu Conrada w Krakowie i w Warszawie.
Jest w powieści trzech bohaterów, trzech narratorów, wywodzących się z różnych pokoleń. Nie wiedzą, że należą do jednej rodziny. Jedna z bohaterek wspomina, jak kiedyś robiła takie sekrety i jak jej było żal, gdy jedna z wtajemniczonych koleżanek wyjechała. Nagle zdaje sobie sprawę, że jest już coraz mniej osób wiedzących o takim sekrecie. I jak dużo gdzieś kiedyś takich sekretów zostaje zapomnianych, porzuconych. To metafora pamięci, pamięci narodowej, w ogóle historii. Najważniejsze dla mnie jest to, że Muzeum... to powieść o miłości i śmierci, o życiu. I o tym, co w życiu jest najważniejsze - trud bycia sobą, który trwa nieustannie, pomimo zmiany dekoracji historycznych Oksana Zabużko na spotkaniu w Białymstoku, www.gazeta.pl.

Za kogo ty się uważasz? Alice Munro już w środę w księgarniach
Rose pochodzi z biedniejszej części Ontario. Mieszka z ojcem i macochą Flo w domu na tyłach należącego do rodziny sklepu meblowego. Jako dziecko z niechęcią i strachem obserwuje życie mieszkańców swojego miasta. Potem ucieka, by zacząć studia w Toronto, wyjść za mąż i podjąć pracę zawodową. I przez cały czas próbuje odpowiedzieć na zawarte w tytule książki pytanie, które w dzieciństwie usłyszała od macochy. Dziesięć powiązanych ze sobą opowiadań, z których każde tworzy samodzielną, kunsztownie zbudowaną całość, składa się na poruszającą i przenikliwą opowieść o dojrzewaniu.

Książka Małgorzaty Szpakowskiej to monografia Wiadomości Literackich – najważniejszego pisma międzywojnia, na którym wychowały się pokolenia (1924 -1939). Autorka analizuje zawartość kolejnych numerów pisma według klucza tematycznego, uzupełniając swój wywód materiałami z innych źródeł – wspomnień, listów oraz opracowań naukowych.
Rozważania Małgorzaty Szpakowskiej mają charakter autorski, czasem na granicy subiektywizmu, i zachwycają ostrością widzenia i erudycją. Szpakowska pokazuje, jak samozwańczy heretyk na ambonie Słonimski, zaciekły reformator Boy i domniemany anarchista Tuwim odpierają oskarżenia o szarganie narodowych świętości, bezbożność, pornografię i grafomanię. Lektura tej książki uświadamia, że twórcy pisma, nigdy nie dając umrzeć nadziei na nowoczesność, chcieli być i byli reformatorami swojej ojczyzny.
  
Małgorzata Kalicińska po raz pierwszy w pisarskim duecie z córką, Basią Grabowską! Powieść IRENA od 3 października w księgarniach!
Irena to powieść błyskotliwa i przejmująca. Debiut duetu Kalicińska & Grabowska wypada znakomicie.
Trzy kobiety: Dorota, Jagna i Irena.Dorota – mama, wiek 53+. Niezbyt zaradna życiowo, trochę eko, trochę hippie, bałaganiara. Jagna – córka, wiek 27+, bardzo zaradna pracowniczka korporacji. Mieszka sama, a właściwie z wielkim ślimakiem. Irena – babka. Przyszywana ciotka Doroty. Świeża wdowa. Krynica rozsądku, by nie powiedzieć mądrości. Jagna odnosi sukcesy zawodowe, jednak dla matki nie są one sukcesami, tylko zgodą na korporacyjne zniewolenie. Wolałaby, żeby córka wyszła wreszcie za mąż. Jagna źle znosi brak akceptacji, ale domyśla się, że prawdziwa przyczyna konfliktu tkwi głębiej. I ma rację.

Dorota Warakomska o książce Droga 66 na łamach magazynu Podróże
Zapraszamy do lektury artykułu Doroty Warakomskiej w magazynie Podróże, w którym autorka opowiada o Drodze 66, o której napisała książkę. Droga 66 ukazała się w serii terra incognita.

Szybki cash oparty na powieści Jensa Lapidusa niebawem w kinach
Od 5 października zapraszamy do kin na pokazy filmu Szybki cash w reżyserii Daniéla Espinosy. Ekranizacja bestsellerowej powieści Jensa Lapidusa Szybki cash to nie tylko zaskakujący, obfitujący w niespodzianki rasowy thriller, ale też ciekawy obraz szwedzkiego społeczeństwa, opowieść o nie zawsze legalnych fortunach bogaczy i chciwości, która cechuje zarówno bandytów, jak i elity.
W główne role wcielili się Joel Kinnaman, Matias Padin Varela,Dragomir Mrsic i Lisa Henni.
Szybki cash odniósł wielki sukces kasowy w Szwecji (premiera: styczeń 2010 roku). Po zaledwie 3 tygodniach w kinach film obejrzało 430.000 widzów. Zapraszamy do kin i lektury bestsellerowej powieści.
  
Wystawa poświęcona Januszowi Korczakowi w Muzeum Kinomatografii w Łodzi
W ramach wystawy poświęconej Januszowi Korczakowi Muzeum Kinematografii w Łodzi prezentuje książki opublikowane przez Wydawnictwo W.A.B.:
Pamiętnik i inne pisma z getta Janusza Korczaka oraz Korczak. Próba biografii Joanny Olczak-Ronikier.
Dodatkowo można obejrzeć ilustracje Marianny Oklejak pochodzące z książek Król Maciuś Pierwszy, Król Maciuś na bezludnej wyspie oraz Kajtuś Czarodziej.
Zapraszamy także dzieci i dorosłych do uczestnictwa w warsztatach i projekcjach poświęconych Januszowi Korczakowi.
  
Angielskie wydawnictwo QUERCUS opublikowało Głowę Minotaura, autorstwa Marka Krajewskiego pod tytułem The Minotaur`s Head. Powieść przełożyła Danusia Stok.
Prawa do książek Marka Krajewskiego zakupione zostały przez wydawnictwa z Niemiec, Holandii, Rosji, Francji, Włoch, Czech, Szwecji, Hiszpanii, Chorwacji, Norwegii, Słowacji, Ukrainy i Turcji. Gratulujemy!


Komentarze