Premiera książki "PARANORMALNOŚĆ. Dlaczego widzimy to, czego nie ma" Richarda Wisemana oraz "Ciało z jej ciała" Slavenki Drakulić

PARANORMALNOŚĆ. Dlaczego widzimy to, czego nie ma

Profesor Richard Wiseman, autor światowych bestsellerów, udowadnia, jak cienka granica dzieli rzeczywistość
od świata nadnaturalnego.       

                              
premiera 19 września 2012 r.
literatura faktu poza seriami
gatunek: anegdota
tytuł oryginału: Paranormality
przekład z angielskiego: Jarosław Mikos

Jak przesuwać przedmioty siłą woli? Na czym polega kontrolowanie cudzego umysłu? Czy przedmioty faktycznie mogą przynosić szczęście? Czy można zobaczyć przyszłość w snach i czemu niektórzy ludzie twierdzą, że potrafią sami zdecydować, o czym będą śnić? Dlaczego osiemdziesiąt procent Amerykanów zapewnia, że doświadczyło zjawisk paranormalnych?

Richard Wiseman daje odpowiedzi na te pytania i na wiele innych. Dzięki wymyślonym przez niego eksperymentom od dziś każdy z nas będzie miał możliwość wywołać ducha albo przekonać obcą osobę, że wie o niej prawie wszystko – a to za sprawą niewiarygodnych zdolności umysłu, z których na co dzień mało kto zdaje sobie sprawę.

 Mistrz w wymyślaniu nadzwyczajnych eksperymentów, człowiek, którego nazywam pogromcą mitów myślenia magicznego.
„Scientific American”
Wreszcie dowiecie się, dlaczego wasz mózg jest znacznie bardziej niesamowity niż wszystkie paranormalne zjawiska opisane w tej książce.
New Scientist”

Richard Wiseman (ur. 1966) – profesor uniwersytetu w Hertfordshire, jest specjalistą od psychologii oszustwa, a także praktykującym iluzjonistą, członkiem elitarnego The Magic Circle. Mieszka w Londynie. Jego konto na Youtube odnotowało 15 milionów odwiedzin. Znany z eksperymentów poświęconych słabo dotąd zbadanym zagadnieniom życia codziennego. Autor wielu książek, m.in. Laughlab: The Scientific Search for the World's Funniest Joke (2002), Kod szczęścia (2003; WAB 2012), Did You Spot the Gorilla? How to Recognise Hidden Opportunities in Your Life (2004), Dziwnologia (2007; W.A.B. 2010) oraz 59 sekund (2009; WAB 2010). Jego książki przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, w tym chiński, chorwacki, hebrajski, japoński, koreański, portugalski i rosyjski. richardwiseman.wordpress.com
Książka zawiera tagi interaktywne

W kilku miejscach książki znajdziecie takie ikony:

Są to tak zwane tagi QR, umożliwiające dostęp do krótkich filmów i plików dźwiękowych, które możecie odtwarzać na swoim smartfonie. W tym celu wystarczy otworzyć jakąkolwiek aplikację skanującą, skierować kamerę telefonu na ikonę, a wasz telefon automatycznie pobierze materiał uzupełniający treść książki. Dla tych, którzy nie dysponują smartfonem, pod każdą tego rodzaju ikoną zamieszczono adres internetowy prowadzący do danego materiału.
Na stronie www.wab.com.pl znajdują się filmy i wywiady w polskiej wersji językowej.

INNE KSIĄŻKI AUTORA

 Kod szczęścia. Dlaczego jedno mają                    59 sekund. Pomyśl chwilę, zmień wiele                             Dziwnologia. Odkrywanie wielkich prawd w rzeczach małych
w życiu szczęście, a inni pecha


Ciało z jej ciała
Slavenka Drakulić

Historie ludzi, którzy podarowali komuś część siebie

premiera 19 września 2012 r.
wydanie II
literatura faktu
seria: na brzegu
gatunek: esej
tytuł oryginału: Flesh of Her Flesh. Stories About Goodness
przekład z angielskiego: Dorota Konińska

Pierwsza na polskim rynku książka poruszająca problem transplantacji od dawców żyjących niespokrewnionych z biorcą.
Olbrzymi postęp w transplantologii - a zwłaszcza nowa generacja leków - spowodował, że w Stanach Zjednoczonych od niedawna można przeprowadzać tego rodzaju zabiegi. W Polsce, z obawy przed handlem organami, są one zabronione. Slavenka Drakulić, która przeszła operację przeszczepu nerki, zapragnęła poznać swoją wybawicielkę. W jej głowie kłębiły się pytania: Kim jest dawczyni? Co nią kierowało? Czy nie miała żadnych obaw? Co na to jej rodzina? Aż wreszcie: Jak można podziękować człowiekowi, który w taki sposób uratował ci życie?

Slavenka Drakulić (ur. 1949) – chorwacka dziennikarka i eseistka, ukończyła literaturoznawstwo i socjologię na uniwersytecie w Zagrzebiu. Jest autorką książek publicystycznych, m.in. How We Survived Communism and Even Laughed (1991), Balkan Express (1992), Café Europa (1996), i powieści: Hologrami straha (1987), Mramorna koža (1989), Božanska glad (1997), Kao da me nema (1999) oraz wielu artykułów dla takich magazynów jak: „The Nation”, „La Stampa”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung” czy „Politiken”. W 2007 roku ukazała się jej powieść Frida ili o boli – o życiu i twórczości malarki. Wydawnictwo W.A.B. wydało w 2006 roku książkę publicystyczną Oni nie skrzywdziliby nawet muchy. Drakulić pisze po chorwacku i angielsku; jej książki są tłumaczone na ponad piętnaście języków. Obecnie wraz z mężem mieszka w Szwecji.

Książka ukazała się w serii na brzegu

W serii publikowane są opowieści oparte na biografiach osób o nietypowym życiorysie, zdających sprawę z doświadczeń granicznych, takich jak choroba i niepełnosprawność, poważne problemy osobiste i rodzinne, odmienność społeczna, wykluczenie, radzenie sobie z paradoksami losu. Historie te są zarówno osobistą ekspresją indywidualnych przeżyć, jak i odzwierciedleniem problemowych kwestii społecznych i kulturowych. Bohaterzy mówią o swoim życiu własnym głosem, niekiedy rekonstruowanym, który w biegu zdarzeń nie zawsze mógł wybrzmieć. Ich opowieści weryfikują zatem przydatność zastanych form językowych i przełamują konwencje formalne. Jako pierwsza w serii ukazała się książka Philippe’a Pozzo di Borgo Drugi oddech, na kanwie której powstał film Nietykalni.


Osoby zainteresowane przygotowaniem materiału o książkach, proszę o kontakt: w.balcerzak@wab.com.pl

Komentarze