Spotkanie i wywiady z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki "Słonimski. Heretyk na ambonie"


Podobno Antoni Słonimski uwodził kobiety głosem - według opisów ciepłym i głębokim. Nie był przystojny, ale miał coś, co działa silniej niż uroda - inteligencję, poczucie humoru, talent i klasę. Książka Joanny Kuciel-Frydryszak Słonimski - heretyk na ambonie jest dowodem, że ten czar wciąż działa.
Magdalena Piekarska, Gazeta Wyborcza


Joanna Kuciel-Frydryszak napisała znakomitą biografię Antoniego Słonimskiego Heretyk na ambonie.
Jacek Tomczuk, Rzeczpospolita


Zapraszamy do przeprowadzania wywiadów z JOANNĄ KUCIEL-FRYDRYSZAK, autorką książki Słonimski. Heretyk na ambonie
oraz na spotkanie z pisarką 26 września (środa) o godz. 19.00 w Instytucie Reportażu Wrzenie Świata.
Gościem specjalnym będzie Anna Trzeciakowska, tłumaczka literatury i przyjaciółka poety z czasów młodości.
Joanna Kuciel-Frydryszak
Słonimski. Heretyk na ambonie
literatura faktu, seria Fortuna i Fatum


„Złapałem poezję i literaturę, jak łapie się katar czy grypę" - napisał Słonimski. I tak zarażony pozostał na zawsze. Żonglował poezją, dramatem, prozą, przeplatając powieść humoreską, recenzję tekstem kabaretowym, komentarz do rysunku felietonem... Od początkowej fascynacji światem malarstwa przeszedł do sztuki słowa, stając się członkiem Skamandra. Dowcipny, boleśnie złośliwy, prowokacyjny - zdobył rzesze fanów oraz grono zawziętych krytyków.


Joanna Kuciel-Frydryszak - obficie cytując materiały archiwalne, w dużej części dotąd niepublikowane - przedstawia koleje życia poety, od narodzin przy Niecałej w Warszawie aż do dnia, w którym trumna z jego ciałem nie zmieściła się do grobu...
Poznajemy wybitnych przodków Słonimskiego, przyglądamy się jego dzieciństwu i okresowi edukacji, nigdy niezwieńczonej maturą.
Z przymrużeniem oka patrzymy na wybryki młodości spędzanej w kawiarni Ziemiańskiej oraz Pod Picadorem. Obserwujemy miłosne uniesienia.
Śledzimy okres emigracji oraz późniejsze lata trudnego lawirowania i prób odnalezienia się w ojczyźnianej rzeczywistości.
Widzimy, jak kontroluje jego poczynania agent SB oraz jak Gomułka na oczach całej Polski każe mu się zastanowić, kim jest - Polakiem czy Żydem.
Po latach widać wyraźnie: obecność Pana Antoniego trwa nadal. (…) Teraz czytelnicy książki autorstwa zafascynowanej Słonimskim biografki mają szansę poobcować z Panem Antonim. Takim, jaki był, gdy żartem, cwiszenrufem, aforystycznym skrótem reagował na patos i doktrynerstwo. – Dowcip jest bronią – twierdził. – Nie należy jednak karać za nielegalne posiadanie dowcipu.
Marek Groński, Polityka

Kuciel-Frydryszak szkicuje portret Słonimskiego, który od najmłodszych lat nie potrafił zmieścić się w narzuconych mu ramach. To sylwetka pełna paradoksów. Do szkoły trafił jako dziesięciolatek, rozstał się z nią w piątej klasie. Nigdy nie zdał matury, co nie przeszkadzało mu studiować na Akademii Sztuk Pięknych i zyskać rangi jednego z najwybitniejszych poetów i najbardziej błyskotliwych umysłów międzywojnia.
Magdalena Piekarska, Gazeta Wyborcza

Był uosobieniem artysty kawiarnianego. Wstawał około 10, w południe był już w Ziemiańskiej, gdzie literacki salon przedwojennej Warszawy wydawał swe wyroki. Potem obiad u Simona i Steckiego, teatr i dancing w Adrii albo partyjka brydża. A jednak w 20-leciu napisał 1090 felietonów, 345 utworów wierszem, trzy komedie i tyleż powieści oraz dramat wierszem.
Jacek Tomczuk, Rzeczpospolita


Zapraszamy do zapoznania się z recenzjami książki Słonimski. Heretyk na ambonie na stronie wydawnictwa w zakładce „media o książce”:


Spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak odbędzie się:
§  26 września (środa)
§  godz. 19.00
§  Instytut Reportażu Wrzenie Świata
§  ul. Gałczyńskiego 7, Warszawa

Więcej informacji o spotkaniu na stronie wydawnictwa:

Komentarze