WAB: Rok Janusza Korczaka w Wydawnictwie W.A.B.

Rok Janusza Korczaka w Wydawnictwie W.A.B.




Miło nam poinformować, że Pamiętnik i inne pisma z getta Janusza Korczaka znalazł się na liście bestsellerów Empiku TOP 40.
                                                                                 
„Pamiętnik nie był planowany jako dzieło literackie, służył jedynie rozmowie autora z samym sobą. A jednak właśnie w tych pozornie mało zrozumiałych momentach fascynuje najbardziej. „Stary doktór” zostawił po sobie coś więcej niż tylko książkę. Zostawił niezwykły dokument.”

„Literacka ranga Pamiętnika czyni go jednym z ważniejszych świadectw Zagłady. Przy czym ta sama literacka ranga i odrębność tego tekstu gwarantują,
że pozostanie on niejako na zawsze poza obrębem mainstreamowych zainteresowań badaczy. Mimo opisanych w nim okropności i ponurej aury Pamiętnik – być może dzięki silnej obecności pamiętnikarskiego "ja" - pozostaje jeszcze w miarę "ludzkim", rozumnym świadectwem końca świata i dobiegającego kresu życia.”
Mikołaj Gliński, culture.pl 

Posłowiem opatrzył profesor Jacek Leociak.
Premiera 22 sierpnia 2012r. Literatura faktu, seria z drzewem




  W roku Janusza Korczaka Wydawnictwo W.A.B. wznawia książki wielkiego pedagoga oraz publikacje związane z jego życiem i twórczością.

Janusz Korczak Bankructwo małego Dżeka                                         
                                                           W meandry współczesnej oraz ówczesnej ekonomii wprowadza czytelników wstęp Jerzego Hausnera.

Historia Dżeka pokazuje, jakie umiejętności i cechy są potrzebne w działaniu gospodarczym. Przede wszystkim trzeba liczyć i kalkulować. Trzeba się komunikować, rozmawiać i przekonywać innych do siebie i swoich pomysłów. Niezbędna jest wytrwałość i odporność na niepowodzenia. Kluczowe znaczenie ma kojarzenie różnych faktów i znajdowanie nowego rozwiązania problemu, kiedy dotychczasowe zawodzi. To podejście wyróżnia Dżeka i pozwala mu realizować coraz ambitniejsze plany.


(ze wstępu Jerzego Hausnera)
Premiera 5 września 2012r.
Literatura dla dzieci i młodzieży, seria klasyka dziecięca





                                                                                
Katarzyna Zimmerer Zwyczajny dzień
                                                          
Premiera październik 2012r.
Literatura dla młodszych i starszych, od 6 lat
Ilustracje Aleksandra Płocińska

Dorosłym się zdaje, że dobrze nas znają.
Janusz Korczak


                                                           Ośmioletni Szymek jest zwyczajnym chłopcem, mieszka w domu z rodzicami, trzyletnią siostrą Hanką i babcią, chodzi do szkoły, odrabia lekcje, bawi się
z kolegami. Dorośli nie zawsze się domyślają, jak naprawdę się czuje w codziennych sytuacjach- gdy musi ustępować Hance, gdy nie wie, co odpowiedzieć na zaczepki kolegi, gdy nie udaje mu się przypilnować psa, który rozkopuje grządki. Szymek nie chce, żeby dorośli go krytykowali, karcili i zawstydzali tylko dlatego, że są dorośli, a on jest chłopcem, który ma swoje pragnienia, pomysły i obawy
i nie zawsze wie, jak o nich powiedzieć. Czy jego mamie, tacie, babci lub wujkowi Filipowi uda się zrozumieć jego świat?
Katarzyna Zimmerer (ur. 1961 w Krakowie) – dziennikarka, pisarka i tłumaczka z języka niemieckiego, córka Ludwika Zimmerera i Joanny Olczak-Ronikier, felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. W 2004 roku ukazała się jej książka Zamordowany świat. Losy Żydów w Krakowie 1939-1945, za którą uhonorowana została Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca.              




 

Komentarze