Joanna Bator odkrywa to, co niesamowite w najnowszej powieści "Ciemno, prawie noc".

Joanna Bator, autorka głośnych książek Piaskowa Góra i Chmurdalia, sięga do konwencji powieści gotyckiej, by opowiedzieć o współczesnej Polsce.
Przypomina, że w tym, co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać.
Joanna Bator
Ciemno, prawie noc

premiera 10 października 2012
literatura piękna, seria archipelagi


Współczesny Wałbrzych, tajemnicze zniknięcia dzieci, prorok mamiący tłumy w centrum miasta. Samobójstwo pięknej starszej siostry i fascynująca legenda księżnej Daisy z zamku Książ. Jakie dramatyczne zdarzenia z własnej przeszłości odkryje w tym niesamowitym świecie Alicja?


Ciemno, prawie nocta zbitka słów prześladowała mnie, nie dawała o sobie zapomnieć. Gdy narodziły się zalążki opowieści, przeraził mnie ich mrok. Jest taka scena we Władcy Pierścieni, gdy zrozpaczony, pozbawiony sił Frodo kryje się przed Nazgûlem w ruinach miasta. Stracił wiarę w sens wędrówki. Po co to wszystko? Wierny towarzysz Sam odpowiada mu z właściwą sobie prostotą, że na tym świecie ciągle istnieje dobro i warto o nie walczyć. O tym jest ta książka. -  Joanna BatorPowieść Ciemno, prawie noc ukazuje się w cenionej przez czytelników serii wydawniczej archipelagi, konsekwentnie promującej najnowszą prozę rodzimych autorów. Seria prezentuje powieści zarówno twórców młodych, ale artystycznie dojrzałych, jak i pisarzy już uznanych, m. in.: Jacka Dehnela, Henryka Grynberga, Wojciecha Kuczoka czy Janusza Rudnickiego.


§  Powieść Ciemno, prawie noc jest również dostępna jako e-book. Premiera: 10.10.2012
§  Więcej informacji o książce na stronie: http://wab.com.pl/?ECProduct=1323
§  Patroni medialni książki: Program 3 Polskiego Radia, Wirtualna Polska


Joanna Bator jest autorką prac naukowych, esejów, powieści i opowiadań. Wykładała w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych na Wydziale Kultury Japonii. Za książkę Japoński wachlarz (2004, wyd. poszerzone W.A.B. 2011) otrzymała Nagrodę im. Beaty Pawlak. W 2009 roku nakładem W.A.B. ukazała się powieść Piaskowa Góra nominowana do nagród NIKE i GDYNIA, a rok później jej kontynuacja, Chmurdalia, która znalazła się w finale kolejnej edycji nagrody NIKE. Piaskowa Góra ukazała się w przekładzie na język niemiecki i węgierski, w przygotowaniu wydanie chorwackie, macedońskie i izraelskie. Wkrótce także niemiecka edycja Chmurdalii.

                       

Komentarze