"Ciemno, prawie noc" - Polska jako horror w najnowszej powieści Joanny Bator!

Według Joanny Bator, jednej z naszych najzdolniejszych powieściopisarek, współczesna Polska daje się opowiedzieć tylko jako horror.
Przemysław Czapliński, Gazeta WyborczaZnana i ceniona autorka tym razem poszła na całość: do opisu współczesnej polskiej rzeczywistości zastosowała narzędzia pisarskie rodem z horroru (…). Stworzyła utwór fascynujący i poruszający zarazem.
Leszek Bugajski, NewsweekAtmosfera jest od początku gęsta i upiorna. (…) Horror lingwistyczny - jeden z ciekawszych wątków powieści - pokazuje społeczeństwo, które utraciło wspólny język. (…) Wybór gatunkowy dokonany przez Bator w nowej książce odsłonił inne możliwości opowiadania o społeczeństwie. Z jednej strony okazało się, że jest jeszcze gorzej, niż mówiła powieść kryminalna - większe zło w życiu rodzinnym, straszniejsze i obrzydliwsze piwnice polskiej normalności. Z drugiej - że istnieje ścieżka powrotu do życia.
Przemysław Czapliński, Gazeta Wyborcza


v  


Polecamy najnowszy wywiad z Joanną Bator:
(Gazeta Wyborcza, wydanie 3-4.11.2012)

"Słowa nie tylko znaczą, ale i działają. Mogą stać się ciałem, rozpalić ogień, sprawić, że ktoś zostanie zniszczony, zdeptany. Cyganie, Żydzi, kobiety, sierściuchy, cykliści, co za różnica. Dziś Ty, jutro ja. (…) Gdyby w czasach Hitlera istniały fora internetowe, wyglądałyby jak te, które dzisiaj czytam w Polsce. Trwa wojna, wojna na opowieści.” - Joanna Bator

v  


Michał Witkowski poleca powieść Ciemno, prawie noc: http://xiegarnia.pl/aktualnosci/xiazki-na-weekend-18/Joanna Bator
Ciemno, prawie noc

literatura piękna, seria archipelagi
Współczesny Wałbrzych, tajemnicze zniknięcia dzieci, prorok mamiący tłumy w centrum miasta. Samobójstwo pięknej starszej siostry i fascynująca legenda księżnej Daisy z zamku Książ. Jakie dramatyczne zdarzenia z własnej przeszłości odkryje w tym niesamowitym świecie Alicja? Joanna Bator, autorka głośnych książek Piaskowa Góra i Chmurdalia, w najnowszej powieści Ciemno, prawie noc sięga do konwencji powieści gotyckiej, by opowiedzieć o współczesnej Polsce. Przypomina, że w tym, co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać.


v  


Już w listopadzie zapraszamy do wysłuchania adaptacji powieści Ciemno, prawie noc w wykonaniu duetu znakomitych aktorów - Ewy Skibińskiej i Marcina Czarnika - na antenie radiowej Trójki!v  Powieść Ciemno, prawie noc jest również dostępna jako e-book. Premiera: 10.10.2012
v  Więcej informacji o książce na stronie: http://wab.com.pl/?ECProduct=1323Joanna Bator jest autorką prac naukowych, esejów, powieści i opowiadań. Wykładała w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych na Wydziale Kultury Japonii. Za książkę Japoński wachlarz (2004, wyd. poszerzone W.A.B. 2011) otrzymała Nagrodę im. Beaty Pawlak. W 2009 roku nakładem W.A.B. ukazała się powieść Piaskowa Góra nominowana do nagród NIKE i GDYNIA, a rok później jej kontynuacja, Chmurdalia, która znalazła się w finale kolejnej edycji nagrody NIKE. Piaskowa Góra ukazała się w przekładzie na język niemiecki i węgierski, w przygotowaniu wydanie chorwackie, macedońskie i izraelskie. Wkrótce także niemiecka edycja Chmurdalii.

Komentarze