"Kilka twarzy kobiecej erotyki. Kicz, rewanż, emancypacja?" - spotkanie z Grażyną Plebanek


VI Festiwal Puls Literatury 2012 w Łodzi, pt. „Niebezpieczne związki”, z udziałem Grażyny Plebanek

Zapraszamy na panel dyskusyjny kwartalnika krytyczno-literackiego „Arterie”:

Kilka twarzy kobiecej erotyki. Kicz, rewanż, emancypacja?”


W spotkaniu weźmie udział Grażyna Plebanek, autorka książki „Nielegalne związki”

oraz prof. Bogdan Banasiak.

Spotkanie poprowadzi Magdalena Nowicka.


10 grudnia (poniedziałek), 18.30,
Śródmiejskie Forum Kultury – Dom Literatury (Roosevelta 17)


Miłość i zdrada z punktu widzenia mężczyzny. Opowieść o uczuciu, które nie ma prawa istnieć, a zarazem analiza struktur społecznych ograniczających wolność człowieka, wikłających go w role, których nie jest w stanie wypełnić. Bruksela. Miasto władzy, wielkiej polityki i układów, miasto gdzie krzyżują się drogi wszystkich narodów kontynentu. Ona – Megi. Polska prawniczka, robiąca karierę w Komisji Europejskiej. Piękna, inteligentna kobieta, za którą mężczyźni oglądają się na ulicy, matka dwójki wspaniałych dzieci. On – Jonathan. Mąż, pisarz. Zajmuje się domem. Męski odpowiednik Anny Kareniny, rozdarty między miłością do rodziny a gwałtowną namiętnością do innej kobiety. Ta druga – Andrea. Narzeczona szefa Megi. Ambitna dziennikarka telewizyjna. Piękna, zmysłowa, uwodzicielska. Spotyka się z Jonathanem w kościołach, do których w świeckiej Brukseli nikt nie chodzi. Plebanek opowiada o zmaganiu z wymykającym się spod kontroli uczuciem, wyrzutach sumienia, lęku przed ranieniem bliskich. Bez pruderii pisze o seksie, otwarcie stawia pytania o miłość, pożądanie i wierność.

Plebanek stworzyła powieść erotyczną nowego gatunku – jest to bowiem powieść partnerska, mówiąca o podobnych odczuciach i mężczyzny, i kobiety, a nie – jak to zwykle bywało – o męskich fantazjach i ich obiekcie, czyli kobiecie.
Justyna Sobolewska, Polityka
Gdyby próbowano stworzyć ranking współczesnej powieści kobiecej, Grażyna Plebanek z pewnością znalazłaby się w czołówce. Przy czym warto zaznaczyć, że „powieść kobieca" nie oznacza tu przewidywalnej historii miłosnej z Nią, czekającą na księcia z bajki, i z Nim, stanowiącym obiekt marzeń i pragnień.                                                                                                           
Bernadetta Darska
Więcej o książce na stronie: http://wab.com.pl/?ECProduct=1152

Komentarze