wtorek, 24 stycznia 2012

Recenzja: "Infoszok", D. L. Edelman (Fabryka Słów, 2012)

Szok informatyczny…


Pierwsza powieść Edelmana stanowi coś, przeciw czemu nie można już postawić stanowczego zarzutu fikcjonalności i nieprawdziwości. Współczesny rozwój technologiczny zmierza dokładnie do tego co wyżej wspomniany Amerykanin opisał na ponad czterystu kartach ksiązki, która właśnie wchodzi na nasz, polski rynek.
Słowa, jakie wyczytać można na okładce powieści stanowią nie tyle zapowiedź, co stwierdzają przykry fakt. W dodatku jej zawartość układa się w niepokojąco prawdziwą prognozę na przyszłość…


Żyjąc we współczesnym świecie niełatwo jest ukryć społeczno-polityczne konotacje jakie rodzi Infoszok. Dopiero co rozgorzała w Polsce batalia o zaprzestanie wdrażania układu ACTA w świat rzeczywistości wirtualnej (i fizycznej), a Fabryka Słów serwuje nam alternatywną wizję losów całego świata, która porusza – choć tylko częściowo – temat bardzo podobny.

Opisano tu świat przyszłości, jakże bliski, a zarazem daleki od tego co nazwać można ideałem. To rzeczywistość, której ludzkość już dawno opanowała sporą część galaktyki, gdzie teleportacja czy multiprojekcje całych postaci stoją na porządku dziennym. Ze strachem pomieszanym z niezdrową fascynacją zatapiałem się w głąb społeczeństwa sterowanego systemem komputerowym. Sami tego nie przyznali, ale tak jak dziś facebook czy youtube, tak oni korzystają na co dzień z osiągnięć techniki. Z tym, że programy komputerowe wgrane są bezpośrednio w ich ciała…

Owi ludzie stanowią szczyt osiągnięć bio-logiki… nauki programującej ludzki organizm…

Pamięć ludzka jest jednak nieustannie bombardowana historią, której rozwój technologiczny pozostawił krwawą wyrwę… Maszyny kiedyś się zbuntowały, niemal zgładziły całą populację homo sapiens.

Pytanie, co jest tej powieści, że tak mnie fascynuje? Że wręcz zachwyca? Na pewno nie nowatorstwo… mamy tu bowiem elementy, które już wcześniej zalęgły się w popkulturze… od filmu Metropolis, prozę Lema, przez Terminatora, Equilibirium,  trylogię Matrix, Jestem Legendą, Ja Robot, Łowcę androidów, aż do ubiegłorocznego Mr. Nobody, Awatara, Wielkiej Inwersji i wielu, wielu innych…

Nie ma tu plagiatu co bardzo istotne. Wszystkie komponenty tej powieści ściśle do siebie przylegają i tworzą fenomenalną, przerażająco integralną z obecną rzeczywistością całość… To co jeszcze wczoraj jawiło się jako bujda na resorach, jako konfabulacje szalonych naukowców i psychofanów serii Star Wars czy Transformers dziś staje się realne. Dysponujemy już mikroskopijnymi robotami, byliśmy w kosmosie, eksperymentujemy z genetyką, cybernetyką… Prawdopodobnie niewiele dzieli nas od tego, by stworzyć sztuczną inteligencję… Już teraz istnieją uczące się roboty, śmigłowce bojowe samodzielnie potrafią rozpoznać i zniszczyć kilkadziesiąt obiektów klasyfikując je wg stopnia zagrożenia… nawet samochody za nas parkują…

Napis umieszczony na wspomnianej już czwartej stronie okładki trafnie informuje nas o aktualności i prawdopodobności wydarzeń opisanych przez Pana Edelmana…

Widzicie więc, Drodzy Czytelnicy, przyszli właściciele tej powieści, przedstawiciele pokolenia cyfrowego, że współczesna literatura s-f nie stanowi już  pełni fikcji literackiej. Coraz bardziej kieruje się ku kategorii prozy realistycznej. Wiele jeszcze przed nami, nie wszystko co opisano będzie istniało, ale fakt ten zbliża się nieuchronnie.


Tytuł: Infoszok
Autor: D. L. Edelman
data wydania: 3.02.2012.


* Za egzemplarz recenzencki (przedpremierowy) dziękuję wydawnictwu:Krzysztof Chmielewski

czwartek, 19 stycznia 2012

Nowy plakat Audycji Parnas!!!

„Kpina w przekazach felietonowych” - Maria Wojtak na Uś!!!

Całkiem niedawno był  u nas prof. Jan Miodek prelekcją o języku młodych pokoleń, a już 25 stycznia 2012 r. o 10.00 odbędzie się wykład prof. Marii Wojtak
pt 

„Kpina w przekazach felietonowych”. Spotkanie odbędzie się w sali Rady Wydziału (to jest V piętro) na Wydziale Filologicznym UŚ (Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 1).

Powinny się pojawić zdjęcia, być może wywiad mały lub nagranie video!!!

Organizatorami wydarzenia są:
Katedra Międzynarodowych Studiów Polskich oraz Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ.

Zapraszam!!!

Zajęcia tandemowe z języka polskiego i chińskiego

Jak czytamy na stronie Uniewrsytetu:20 stycznia 2012 r. o godz. 12.00 w sali Rady Wydziału im. Z.J. Nowaka na Wydziale Filologicznym UŚ w Katowicach odbędą się kolejne zajęcia tandemowe z języka polskiego i chińskiego. Tym razem dotyczyć będą m.in. obchodów chińskiego Nowego Roku.

Grupa studentów z Chin, stypendystów chińskiego rządu, oraz uczestników kursu przygotowawczego do podjęcia nauki na polskich uczelniach przygotowała dla swoich polskich kolegów m.in. życzenia z okazji chińskiego Nowego Roku. Polscy studenci uczący się chińskiego zaproponują wspólne gotowanie chińskich potraw w katowickim „Gołębniku”. Łączone zajęcia pozwalają na zwiększenie efektywności uczenia się języków obcych, są też wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń i sprawdzenia swojej znajomości języka.

Opiekę merytoryczną nad studentami sprawują prof. Wu Lan z Wydziału Filologicznego, mgr Agnieszka Tambor z Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich oraz mgr Magdalena Knapik ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ.

Pierwsze tego typu ćwiczenia odbyły się w grudniu na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu.
To, jak czytamy, druga tego typu inicjatywa. Moim zdaniem warto!

szczególnie, że  takich sytuacjach zdobywamy się na więcej śmiałości w stosunku do naszych kolegów z Azji (których u nas całkiem sporo;))Zapraszam!Nowi metariał na LiterackaKanciapaTV

Dziś zdarzenie nie-literackie, ale też ciekawe;)

Na (a właściwie przed) wydziale Filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się flash mob przygotowany przez studentów ;)

Z tego co można było wyczytać w ulotce rozdawanej na wydziale miał on charakter nie tyle spontaniczny, co "zaliczeniowy".
Wydedukowałem więc, że dokonali go studenci Kulturoznawstwa... (głębokie przemyślenia...)


poniżej filmi jaki odało mi się nagrać:
(jakość słaba bo i sprzęt szału nie robi... no i pogoda... ale najważniejsze jest!)
..............................................................................................................................środa, 18 stycznia 2012

Sokrates Cafe vol III. - Czy dusza jest nieśmiertelna?!?


ZAPRASZAM!!!

WAB: Zaproszenie na spotkania z Maxem Cegielskim - promocja książki "Mozaika. Śladami Rechowiczów"

Od Justyny Kawalec:
Szanowni Państwo,

zapraszamy na najbliższe spotkania z Maxem Cegielskim,

autorem książki Mozaika. Śladami Rechowiczów.
26 stycznia, godz. 19.00

Wrzenie Świata

ul. Gałczyńskiego 7, Warszawa!!!
WAB: "Muzeum Ciszy" - nowa książka Yoko Ogawy o pięknie, przemocy i mrocznych namiętnościach.

Wspominalem, że info o tej pozycji literackiej się pojawi;)
Na szczęście W.A.B.  samo wysłało info w newsletterze...

zapodaję:


Mumia psa, wypchana sowa, krążek domaciczny zamordowanej przed laty prostytutki,
aluminiowe tubki po farbie, która stała się ostatnim pożywieniem umierającej z głodu malarki.
Oto rekwizyty z Muzeum Ciszy…
Kolekcja pamiątek po zmarłych, które mają ocalić ich od zapomnienia.
Czy to tylko zbiór osobliwości czy może wynik niebezpiecznego fetyszyzmu?

?????

YOKO OGAWA

Muzeum Ciszy


przekład z japońskiego: Anna Horikoshi

premiera 18 stycznia 2012 r.

seria z miotłą„Moim celem jest muzeum, które przekracza granice ludzkiego istnienia. Gdzie nawet pozbawiona charakteru, gnijąca na śmietniku obierzyna odkrywa cud życia.”
-
„W przedmiotach, które rodzina rozdaje na pamiątkę po zmarłym, nie ma duszy. Rzeczy, których my potrzebujemy, wszystkie, bez wyjątku, kryją się w niedostępnych miejscach. Naszym zadaniem jest je ocalić, bez względu na niebezpieczeństwo. Nie możemy przebierać w środkach. W momencie, kiedy pamiątka znajdzie się w muzeum, wszystkie przewinienia zostaną nam odpuszczone.”
  (fragmenty)  


W.A.B. informuje też:

ODWIEDŹ FAN PAGE SERII Z MIOTŁĄ:
http://www.facebook.com/seriazmiotla

ZOBACZ STRONĘ WYDAWNICTWA: http://www.youtube.com/user/wydawnictwowab

POSŁUCHAJ NAGRANIA O KSIĄŻCE:

http://www.youtube.com/watch?v=aE-EMsfQU9g&list=UUw8fzLjZ-rHy53qgNHiug5A&index=2&feature=plcp W 2011 roku nakładem W.A.B. ukazała się też powieść Yoko Ogawy

Miłość na marginesie: 


http://wab.com.pl/?ECProduct=1131 


W.A.B. - dzisiejsza premiera!

Grzeszny romans?

Przeklęta Polska!

To nie jest moja historia!

Nie Twoja?
Rozwiązła.
Znakomita powieść Jarosława Kamińskiego.

Premiera 18 stycznia, seria archipelagi.


Kamiński pisze jak rasowy prozaik, z doskonałym wyczuciem sceny, sytuacji, tła, kontekstu. A w dodatku umie opowiadać o współczesnej Polsce w tonacji dotychczas prawie niespotykanej: bez (prawicowych czy lewicowych) klisz i stereotypów, bez ferowania wyroków, z czułością i zrozumieniem dla poplątanych ludzkich losów, z odrobiną kostycznego poczucia humoru.


Piotr KoftaDobiegająca czterdziestki Zofia Rogala, pracująca w filmie i reklamie wizażystka, atrakcyjna kobieta „po przejściach”, nawiązuje romans z młodszym o osiemnaście lat Adamem Zarembą, studentem warszawskiej ASP. Decydują się zamieszkać razem, jednak Adam ukrywa swój związek przed rodziną. Zofia nie musi niczego ukrywać – wychowała się w domu dziecka, nigdy też nie zgłębiała tajemnicy własnej tożsamości.

Nadchodzi jednak moment ujawnienia się – Adam jedzie z Zofią do mazurskiej wsi, by tam, na rodzinnej daczy, przedstawić narzeczoną rodzicom i dziadkowi, Edwardowi Czerskiemu, niegdyś wpływowemu intelektualiście. Przy obiedzie dochodzi do awantury. Widać, że rodzina Czerskich pulsuje od tajemnic i skrywanych krzywd, których źródło tkwi w głębokim PRL-u. Zofia nie podejrzewa jednak, że to ona stanie się centralną postacią tych prywatnych wojen.

Ambitna, szeroko zakrojona, świetnie napisana proza. Debiut powieściowy Jarosława Kamińskiego to książka, której nie wolno przeoczyć.


O autorze:

Jarosław Kamiński (1968) – dramaturg, pisarz, scenarzysta, publicysta. Autor wystawianych i nagradzanych sztuk teatralnych, m.in. Wyrzeczenie (2007), Szczęśliwego Nowego Roku ’68 (2008), Lustra (2009). Jako Wielebny Kamiński opublikował zbiór radykalnych esejów-kazań w stylu L. Kołakowskiego pt. Jak nie dać się ogłupić (2000) oraz dwa tomiki poezji, Pod murami (1998) i Czarna ikona (2002). Współpracował z wieloma pismami literackimi i publicystycznymi, m.in. „Dużym Formatem”, „Polityką” i „Studium”. W styczniu 2011 odbyła się premiera niemieckiego filmu Nachmieter, którego był współscenarzystą (reż. Marc Metzger). Współpracuje ze studiem filmowym Federico Film.
Zapis Parnasu z 17.01.12... (bez dygresji rzecz jasna)Wczoraj okazało się, że serwer padł;(, no i nie było mnie słychać w sieci www...
publikuję więc zapis (nie cały, bo to szkielet ;)


Zaczęlismy cytatem....


Im bardziej pada śnieg,
       Bim – bom
Im bardziej prószy śnieg,
       Bim – bom
Tym bardziej sypie śnieg
       Bim – bom
Jak biały puch z poduszki.

I nie wie zwierz ni człek,
       Bim – bom
Choć żyłby cały wiek,
       Bim – bom
kiedy tak pada śnieg,
       Bim – bom
Jak marzną mi paluszki.

O co chodzi – wyjaśnię za chwilkę ;)

Wtorek, kilka minut po godzinie 20…
Audycja Literacka „Parnas”
Witam bardzo serdecznie, Krzysztof Chmielewski z tej strony.
Zaczynamy drugi odcinek  nowej formie… czyli z czytaniem tekstów, z omówieniem pewnych postaci, z większą ilością historii literatury ;) by nudno – mam nadzieję – nie było.Kalendarium literata:

Wtorek, dziś – 17.01.
1.

117 lat temu, w roku 1895 – ukazało się pierwsze wydanie tygodnika Przewodnik Katolicki.
To najstarszy w Polsce tygodnik o tematyce społeczno-religijnej

2
17 stycznia 1605 – ukazała się powieść Don Kichot z La Manchy Miguela de Cervantesa.

Urodzili się:
1600:
Pedro Calderón de la Barca, hiszpański pisarz (zm. 1681) autor m.in. cudnego dramatu Życie jest snem, którego teatralną adaptację miałem kiedyś możliwość oglądać.
Zapytajcie o nią Pana Marcina Aleksieja. 

1975:
Michał Witkowski, polski pisarz, dziennikarz. Jest autorem m.in. głośnego Lubiewa. Miałem
Kiedyś możliwość czytać tę książkę… mocna, bezprecedensowa… warto…
18 stycznia, jutro.

1.
Dzień Kubusia Puchatka (na pamiątkę urodzin swojego twórcy Alana Alexandra Milne)
2.
Dla fanów telewizji, czytelników gazet z programem ;)
1993
ukazało się pierwsze wydanie tygodnika Tele Tydzień. Tu znajdziemy nie tylko prgram, ale i felietony, artykuły, wywiady… ponadto Tele tydzień znany jest też dzięki organizowanemu co roku plebiscytu Telekamery  (od 1998)


3.
Urodzeni:
1849:
Aleksander Świętochowski, polski pisarz, aforysta, krytyk, publicysta (zm. 1938)
1882
A. A. Milne, angielski pisarz (zm. 1956)

4.
Zmarli:
1936 – Rudyard Kipling, brytyjski pisarz (ur. 1865), autor m.in. Księgi dźngli
1940 – Kazimierz Przerwa-Tetmajer, polski pisarz (ur. 1865)


19 stycznia, czwartek najbliższy…

Urodzeni:
1809 – Edgar Allan Poe, amerykański pisarz (zm. 1849)
Zmarli:
1975 – Kazimierz Wyka, polski krytyk literacki, historyk literatury (ur. 1910), którego książki i teksty naukowe gorąco polecam


21 stycznia, sobota

Urodzili się:
1912
Alfred Szklarski, polski pisarz (zm. 1992)
1924:
Benny Hill, brytyjski aktor, komik (zm. 1992)

Zmarli:
1950 – George Orwell, brytyjski pisarz (ur. 1903) 
1963 – Stanisław Grzesiuk, polski pisarz (ur. 1918 )

22 stycznia - niedziele

Ur:
1788 – George Gordon Byron, angielski poeta (zm. 1824)
1877 – Bolesław Leśmian, polski poeta, notariusz (zm. 1937)
1921 – Krzysztof Kamil Baczyński, polski poeta (zm. 1944)

23 stycznia – poniedzialek

Ur:
1783 – Stendhal, francuski pisarz (zm. 1842)
1873 – Karol Irzykowski, polski pisarz, krytyk literacki, filmowy i teatralny (zm. 1944

1905 – Konstanty Ildefons Gałczyński, polski poeta (zm. 1953)Co, gdzie i kiedy:

Katowice:


BS:
Książka Dobrze Zaprojektowana - konkurs

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Biblioteka Śląska oraz Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki zapraszają do udziału w 3. edycji konkursu Książka Dobrze Zaprojektowana - zacznijmy od dzieci. Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie. Zapraszamy do udziału w konkursie.Uś:
Jak czytamy na stronie:
20 stycznia 2012 r. o godz. 11.00 w sali Rady Wydziału im. Z.J. Nowaka na Wydziale Filologicznym UŚ w Katowicach odbędą się kolejne zajęcia tandemowe z języka polskiego i chińskiego. Tym razem dotyczyć będą m.in. obchodów chińskiego Nowego Roku.

Grupa studentów z Chin, stypendystów chińskiego rządu, oraz uczestników kursu przygotowawczego do podjęcia nauki na polskich uczelniach przygotowała dla swoich polskich kolegów m.in. życzenia z okazji chińskiego Nowego Roku. Polscy studenci uczący się chińskiego zaproponują wspólne gotowanie chińskich potraw w katowickim „Gołębniku”. Łączone zajęcia pozwalają na zwiększenie efektywności uczenia się języków obcych, są też wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń i sprawdzenia swojej znajomości języka.

Opiekę merytoryczną nad studentami sprawują prof. Wu Lan z Wydziału Filologicznego, mgr Agnieszka Tambor z Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich oraz mgr Magdalena Knapik ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ.

Pierwsze tego typu ćwiczenia odbyły się w grudniu na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu.
Zabrze:
MBP
19 stycznia br. o godz. 17:00 w Czytelni Ogólnej MBP odbędzie się III spotkanie z cyklu Sokrates Cafe. Tym razem spróbujemy wspólnie zastanowić się nad zagadnieniem istnienia duszy, jej nieśmiertelności, nad strukturą i możliwością jej poznania.I jeszcze jedno, 12 stycznia odbył się wykład prof. Jana Miodka pt Polszczyzna najmłodszych pokoleń… udało mi się z panen prof. Chwilę porozmawiać ;)
Posłuchajcie…
FABRYKA SŁÓW:

NOWOŚCI:

Nowości: w dalszym ciągu:
                       
             
                       
                       
    
                                              


Ale nowość, bo w końcu się udało!!!!To do zdobycia  już niedługo ;) Bo i w paczce od FS było;)
Zapowiedzi:
             

                       
od dziś w sprzedaży – to też będzie można wygrać niedługo ;)
         
 Premiera już w najbliższy piątek. Polecamy!
Ale i doszła paczka z Fabryki;) (jak widzeliście wyżej)

Od następnego tygodnia nowiuśkie, świeże jak ten śnieg z oknem książki…
mam dla Was aż 15 pozycji!!!

No i do tego 3 oprócz nich, plus jedną rzecz – jeszcze przed premierą – udało mi się pozyskać do recenzji!!!
Będzie się działo!!! Już za tydzień pierwsza rzecz, no i kolejne, nie tylko fabryczne się piszą!!Już teraz powiem, że za tydzień – a już zacząłem czytać –ukaże się oficjalnie dopiero 3-go lutego.

W kanciapie rec. ukaże się w poniedziałek lub wtorek. Kto wie… może najpierw na antenie :P


Pozostałe to min Grill Bar Galactika,  i najnowsza ksiażka Ziemkiewicza.. w sumie najnowsze wydanie :P:PW.A.B.


Najpierw kilka newsów:

1.
Spotkania z Wojciechem Kuczokiem w różnych zakątkach Polski

Program spotkań:
16 stycznia, poniedziałek, godz. 17.00, MBP, Filia Wildecka, ul. Robocz 4, Poznań
17 stycznia, wtorek, godz. 16.30, Biblioteka Publiczna, ul. Sikorskiego 22, Trzcianka
17 stycznia, wtorek, godz. 19.00, Biblioteka Głowna, ul. Buczka 14, Piła
18 stycznia, środa, godz. 17.00, Czytelnia MBP, ul. Kościuszki 32, Chodzież
18 stycznia, środa, Margonin
19 stycznia, czwartek, godz. 11.00, Złotów
20 stycznia, piątek, godz. 17.30,MBP, Biblioteka Główna, ul. Legionów 66, Kalisz.

2.
Książką Lutego 2012 Warszawskiej Premiery Literackiej
została „Nałkowska albo życie pisane" Hanny Kirchner.

O tej książce wspominałem w listopadzie ubiegłego roku ;)
Widać zdobyła uznanie ;)


NOWOŚCI:

W końcu….
Czyli głos znanego, poważanego myśliciela i też reportażysty dotyczące wojen, bezsensu współczesnych konfliktów.
Kryminał.
I debiut Pani archeolog… bo autorka ma doktorat w tej dziedzinie ;)
Tu, jak czytamy na stronie WAB, mamy nie tylko powieść kryminalną, ale i parodię środowiska naukowego, w którym się autorka obraca.
Warto? Ja nie wiem… sprawdzić musicie WY!

Powieść psychologiczna, obyczajowa…
Opowiada o losach dwóch żydówek.. w czasie wojny, które wykorzystują pewien fortel i przebrane za chłopki same zgłaszają się na roboty przymusowe – w Niemczech…
Czyli wiem co będę czytał zaraz po sesji…
To się ukazało w środę… natomiast co jutro… bo jutro też środa: (czyli co dziś ;)

1.


Powiem tylko, że jak na razie najciekawiej zapowiadająca się rzecz z WAB… w tym roku;)
Ale za tydzień więcej powiem.Ni to przewodnik, ni co powieść…
Ni to reportaż…
ciekawostki, rzeczy mniej i bardziej znane ;)
z humorem – co najważniejsze ;)
3.
Tu esej:
Fragment macie na stronie WAB.
O czym? O uczuciu, związku dojrzałej kobiety i nastolatka,… o tajemnicy, psychice ludzkiej.. brzmi standardowo… ale…
Zapraszam na stronę WAB i niebawem na kanciapę ;)
nic...
NOWOŚCI:
1.
Rentgenowska metoda badania struktury materiałów amorficznych i nanokrystalicznych
2011 | Nauka o materiałach | monografia | wydawca: | WW | Poniżej 40 egz. | VAT 5%  MAŁGORZATA KAROLUS
 Cena: 10.50
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Wacław Walasek, Katowice 2011

2.
Postacie i funkcje logosu w filozofii greckiej
2011 | Filozofia | praca zbiorowa | wydawca: | Sto | antyk | filozofowie, myśliciele... | Grecja | Starożytna Grecja | Artykuły w języku polskim i obcych | różne | Poniżej 40 egz. | VAT 5%
red. DARIUSZ KUBOK, DARIUSZ OLESIŃSKI
Cena: 8.40
Wydawca: Wydawnictwo Sto, Bielsko-Biała 2011

3.
Natura, historia, egzystencja. W poszukiwaniu romantycznego uniwersum
2011 | O literaturze polskiej | monografia | Pozycja dostępna | VAT 5%  JACEK LYSZCZYNA
21.00


ZAPOWIEDZI!!!

1.
20 lat transformacji w aspekcie regionalnym. Śląsk. Refleksje socjologów
2011 | Socjologia | praca zbiorowa | Śląsk | Artykuły w języku polskim i obcym | angielski | Wkrótce | VAT 5%
red. URSZULA SWADŹBA
 Cena: 23.10
UWAGA! Artykuły w języku polskim i angielskim.

2.
Ku afirmacji życia. Pedagogiczne podstawy pomyślnej egzystencji
2011 | Pedagogika | monografia | Wkrótce | VAT 5% 
ALICJA ŻYWCZOK

69.30

3.
O pożytkach z badań z dziedziny socjologii i antropologii polityki. Próby refleksji
2011 | Socjologia | praca zbiorowa | Wkrótce
red. JACEK WÓDZ

21.00
RADWAN

Jak zawsze - o północy "Lustro" Grzegorz Książek!!!
Dziś  odcinek X. Pikantny:P


 II


Najpierw – z racji chronologii…

„Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze”
Cytat na wstęp…


Georg Orwell


Pisarz, publicysta. Krytyk systemów totalitarnych…
Czemu daje wyraz w swej prozie…
Starczy wspomnieć rok 1984 czy Folwark zwierzęcy
Antyutopie i paszkwile, ataki na systemy wyżej wspomniane…


Warto wspomnieć, że np. rok 1984 stał się prawdopodobnie inspiracją na programów typu Big Brother
Smutne ale i pouczające…

My jednak zajmiemy się Folwarkiem zwierzęcym
Piszcie… dyskutujmy…

Orwell pisał tę powieść od listopada 1943 do lutego 1944…
Folwark jest alegorią systemu totalitarnego…

Taka długa, brutalna, mocna i ironiczna bajka zwierzęca…

Chciał zdemaskować mit sowiecki…
Kiedys widział jak chłopiec chłoszcze świnie batem… pomyślał, że tak tako jak ludzie wyzyskuja zwierzęta, tak dyktatorzy, władze tot. Innych ludzi… głównie proletariat…

I napisał o tym, ale ze zwierzęcego punktu widzenia.

Tu też znajdziemy odwołania do rewolucji październikowej, a waśnie na końcu powiesci to recepcja
Zjazdu wielkiej trójki w Teheranie… w roku .. To pojednanie świń i ludzi – to njak bratanie zachodu z ZSRR…

Były duże kłopoty z wydaniem tej powieści… zbyt była mocna, zbyt jadowita…
Pisze o tym w opracowaniu do powieści jej tłumacz – Bartłomiej Zaborski…

O czym jest Folwark fabularnie…

O tym jak farmę w Anglii przejmują zwierzęta… a na czele ich stoją świnie… jako najmądrzejsze…
One też przechodzą przemianę.. mutują się w pseudo ludzi.. dyktatorów… brutalnych przewodników i specjalistów od propagandy…
Przykry i fascynujący widok…

I chciałbym zacytować właśnie końcowy fragment…

(cytowałem końcowy akapit powieści)

 .....................................................................................................................................

No i Grzesiuk…
Stanisław Grzesiuk..
Bard z czerniakowa…

Pisarz, pieśniarz, kultywował kulturę, piosenkę, bajkę czerniakowską…
W tej części Warszawy się wychował…

Napisał trzy książki… z nich ja miałem przyjemność, wielka dodam – dwie czytać…
Boso, ale   ostrogach – pierwsza… opowiadająca o jego młodości… głownie wieku dziecięcym… okresie lat młodzieńczych…

Druga – tej nie czytałem, ale mam w domu…
5 lat kacetu…
O tym jak był  obozie koncentracyjnym… będzie anegdota…

No i trzecia… na dziś : Na marginesie zycia… trzecia… ostatnia przed śmiercią…
Zmarł na gruźlice…

O pobytach w sanatorium…

Tematy, przyznacie – mało optymistyczne ;)
Ale mimo gorzkiego czasem obrazu świata… tej szarości PRL-u, ale i barw przedwojennych… jest coś co stanowi element charakterystyczny dla jego twórczości…

Humor,..


 Cytowałem fragmenty z Na Marginesie życia.
Tyle!!!!


ps. niedługo zaległe, okrojone, spisy Parnasu z tygodni poprzrednich.. w zbiorczym mailu....
Takie zestawienie na podstronę (kt w budowie jest).


niedziela, 15 stycznia 2012

Prof. Jan Miodek na Filologii Uś! Fragment wykładu...

Dnia 12 stycznia miałem okazję być na wykładzie prof. Jana Miodka pt: Polszczyzna najmłodszych pokoleń, który odbył się w Sali Rady Wydziału budynku Filologii Polskiej (Uniwersytet Śląski).

Oto, co udało mi się nagrać!
(wywiadu z prof. Miodkiem można też było słuchać na antenie SSR Egida,
niebawem ukaże się też materiał zrealizowany dla UśTV)
poniedziałek, 9 stycznia 2012

Z W.A.B. : Alecos Papadatos w Warszawie i Katowicach. Zapraszamy na spotkania z autorem "Logikomiksu"!

Oto co dziś w mailu przyszło;)

Alecos Papadatos: urodzony w Tesalonikach w Grecji ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Tesaloniki a następnie animację na Sorbonie, w Paryżu. Po powrocie do Grecji założył w Atenach własne studio animacji Spicy Toons. Jest członkiem zespołu autorskiego Logicomix. Praca nad tą książką będzie tematem jego prezentacji w Katowicach. Obecnie tworzy kolejny komiks pod roboczym tytułem Demokracja.

...........................................................................................................
dygresja ma:

Dziś bedzie Warszawie!!!
Gdzie:
10 stycznia (wtorek), godz. 18.00,
Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, ul. Koszykowa 86, budynek A, aula główna, Warszawa

Ale nie o tym chciałem pisać!
Wspominałem o "Logikomiksie"  ubiegłym roku, na "Parnasie"...
Teraz jego autor odwiedzi także
.
.
.
.
Katowice!!!

............................................................................................

jak dalej pisze Wioletta Wiśniewska:

Logikomiks to powieść graficzna przedstawiająca życie Bertranda Russella - wielkiego człowieka, filozofa i matematyka. Przy jej powstaniu pracowało czterech autorów:

Christos H. Papadimitriou, Alecos Papadatos, Apostolos Doxiadis, Annie Di Donna. Przekład: Jarosław Mikos.Jeszcze... gdzie można usłyszeć:O godzinie 21.00 zapraszamy do wysłuchania Klubu Trójki – gościem Jerzego Sosnowskiego będzie Alecos Papadatos.

Polskie Radio Program 3, 10 stycznia (wtorek), godz. 21.0011 stycznia (środa) o godz. 11.30 w Stacji Kultura w Polskim Radiu Programie 4

Katarzyna Kornet rozmawiać będzie z Alecosem Papadatosem.NO 

I

K A T O W I C E

! ! !

Alecos Papadatos wygłosi także wykład podczas 3. edycji Międzynarodowej Konferencji Projektowej pod hasłem

Badania naukowe w projektowaniu graficznym. Projektowanie graficzne w badaniach naukowych.Wydział Projektowy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach zaprasza do udziału w konferencji w dniach 12 — 13 stycznia 2012 r.

WYDZIAŁPROJEKTOWY, ul. Koszarowa 19, Katowice
http://conference.aspkat.edu.pl/2011/
...............................................................................................................................................................poniedziałek, 2 stycznia 2012

"Senność" Wojciech Kuczok (W.A.B.)

Gnój  był debiutem powieściowym tego autora… Wywołał – i dobrze – burzę w literackiej szklance wody stojącej na polskim stole. Wydana w pięć lat później Senność  potwierdza ogromny talent prozatorski Wojciecha Kuczoka. Daje jednak, co trzeba powiedzieć, pewne wrażenie wtórności. Choć może to coś głębszego…
Sięgnąłem po tę powieść niedawno, zafascynowany jego pierwszą ksiażką i wcześniejszymi zbiorami opowiadań. Nie wiem co jest w tym facecie, że potrafi tak perfekcyjnie utożsamić się z bohaterem jakiego kreuje, ba – nawet kilkoma naraz. Ale dość słodzenia…
Senność do dziwna, oniryczna opowieść… ach.. nie… nie oniryczna. Ona traktuje o budzeniu się. Reinkarnacji uczuć, tożsamości seksualnej i narodowej?, witalności. Opowiada o ludziach podobnych do nas, a zarazem zupełnie innych.
Jest ich troje. Pozornie są sobie obcy, a jednak łączy ich słowo na „s”. Adam jest dopiero co oderwanym od maminej piersi młodym mężczyzną, absolwentem studiów medycznych. Odbywa staż w szpitalu miejskim. Musi obudzić w sobie poczucie wartości, męskość i twardo stanąć na ziemi. Róża – druga bohaterka – jest gwiazdą telewizji, sceny teatralnej i mediów… ale jej blask słabnie, bowiem każde ciało (w tym i niebieskie) kiedyś się „wypala”. Ale ona rozpada się również wewnętrznie…
No i trzeci – Robert. On jest pisarzem. Ale nie piszącym. Nie umie, nie chce… twierdzi, ze słowa mu się zmęczyły… I w nim i w Róży zasnęły uczucia. Adam też dopiero je szturchnie, by ociągając się, wyswobodziły się  w końcu spod pierzyny.
Znajdziemy tu głęboką empatyczność w stosunku do ludzkiej krzywdy, a zarazem bardzo duży dystans do rzeczywistości. Bo i co można zmienić?
Kuczok posiada niezwykły dar obserwacji zachowań ludzkich i przelewania ich na papier. Niemal splata swój umysł, ze świadomością opisywanych postaci. Dzięki temu mamy wrażenie realności, obok-istnienia świata przedstawionego. W końcu, co wielu już podkreślało, fenomenalny zmysł słuchu i naśladownictwa. Nie czujemy, że to mężczyzna spisał słowa kobiety, że jeden człowiek mówi słowami drugiego.
Istotne są tu też stałe motywy, jakie autor Opowieści samowitych zawiera w swych dziełach. Pierwszym jest postać ojca karzącego. Ma to niejaki związek z biografią artysty (ujawnił to w rozmowie z Aleksandrą Wojtkiewicz w 2001 roku, przy okazji wywiadu w sprawie Gnoju. Zob. „Studium”, 1(27)/2001). To trauma, silna, nieokiełznana i niezwykle wyraźna. Ciągnie się w większości tekstów prozatorskich pisarza. Jednak ma przede wszystkim wymiar uniwersalny.
Kolejną rzeczą jest dość silne nasycenie erotyzmem, momentami wręcz mocną pornografią. W tym – wątkami homoseksualnymi. Sex, masochizm – bo i on się pojawia -  są jednymi z ulubionych, mam wrażenie, tematów autora Szkieleciarek. Dlaczego? O to wypada zapytać samego autora. Nie miejsce to na snucie sugestii…
Pociąga go – mimo pogodnego usposobienia – brutalność świata. Nie owija  bawełnę i wie czego (nie)wypada mówić. I dlatego to przelewa na papier. By pokazać, że jednak można.
Senność to powieść bardzo dobra. Gdy jednak znamy dzieła Wojciecha K. wkradnie się wspomniana wtórność. Trauma tematyczna, od której autor nie może się uwolnić. Chyba, że nie chce, wtedy mamy do czynienia z pewną manierą, znakiem rozpoznawalnym.
To jednak książka terapeutyczna. Pozwala w nas samych dostrzec pewne błędy, niezgodności… lub uprzedzenia. Albo się od nich uwolnić.
Powtarzają się też sytuacje zawarte w fabule, schematy postaci, fraz i chwyty retoryczne… Momentami sprowadza nas to na mieliznę jakości…
Kto i jak przeczyta tę prozę nie moja rzecz. Ja wiem jedno – nie jest to lektura lekka, a taka, przy której trzeba się nieco nagłowić, czasem rzucić w kąt i wrócić po czasie… Polecam więc.


Autor: Wojciech Kuczok
Tytuł: Senność
Wydawca i rok ukazania się publikacji: W.A.B., 2008
Stron: 248

Krzysztof ‘Mormegil’ Chmielewski

Nowy rok.... nowe cele...(ale nie te więzienne)

Mamy nowy rok, nowe postanowienia, nowe możliwości...

no i zobaczymy, które uda się zrealizować...

Miało być więcej postów i znów moja niesłowność wzięła górę... no i lenistwo... nie zapominajcie...
Nie było tragicznie ale szału też nie ma.

Staram się usilnie to zmienić.
Jak zauważyliście, blog jest w trakcie przebudowy... powstają podstrony, udało się wejść na witrynę Youtube... podjąć wspópracę z Radwanem i (w trakcie)  z Wyd. Edgard.

W planach - LiterackaKanciapa na Allegro (sporadycznie, by legalnie było) i kilku miejscach w sieci...

Planowane działy: Film (we współpracy z portalem Kostnica com.pl), Teatr,  Sztuka., Muzyka (recenzje płyty zespołów się piszą - Heartsgarage, Jumanji, Fonetyka, Muzyczne Ugięcie, Rainstick Cowbell)

Jak się znajdzie sponsor to powstaną kanciapiane gadgety :P


No i dalej recki literackie ;)

Pozdrawiam!
K. Chmielewski

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...