WAB: "PILOT. Naga prawda. Czynnik ludzki w katastrofach lotniczych" Davida Beaty - Książka, która zapobiegła wielu katastrofom.


Pilot. Naga prawda. Czynnik ludzki w katastrofach lotniczych
David Beaty


To intuicyjnie niepojęte, żeby profesjonalna załoga świadomie skierowała sprawny samolot ku ziemi, a jednak zdarza się bardzo często.
David Beaty ciekawie omawia to od strony psychologicznej. Za CFIT zawsze z zasady odpowiada ten, kto pilotował samolot
(dlatego właśnie w przypadku Smoleńska bez czekania na zakończenie śledztwa uznano, że przyczyną był błąd pilota).
Tyle że oczywiście najczęściej decyduje splot innych czynników.

Wojciech Orliński, Gazeta Wyborcza

Książka pomaga też zrozumieć – oczywiście niebezpośrednio – co takiego mogło się wydarzyć pod Smoleńskiem 10 kwietnia przed trzema laty.

Piotr Kofta, Wprost

Bezsprzeczną wartością książki są przykłady (z wykorzystaniem zapisów z czarnych skrzynek) tragicznych w skutkach błędów pilotów.

Agnieszka Niemojewska, Uważam Rze Inaczej Pisane

Książka Davida Beaty’ego to arcyciekawie napisane studium ludzkiej natury.

Newsweek


Książka, która zapobiegła wielu katastrofom.
Za trzy czwarte wszystkich wypadków lotniczych odpowiada błąd człowieka. Co więcej, udział tego czynnika mimo ogólnego postępu pozostaje niezmienny.
Rzadko przyczyną katastrof są niedostateczne umiejętności w zakresie pilotażu, spada też liczba wypadków z powodów technicznych.
Większość tragicznych zdarzeń to konsekwencja prostych błę­dów i pomyłek, które wynikają z ułomności ludzkiej natury i które są udziałem nas wszyst­kich.

Tak rozumiany błąd człowieka David Be­aty określa jako ostatnią, niepokonaną jeszcze przeszkodę w rozwoju awiacji.
Analizuje mechanizmy poszczególnych typów błędów, odwołując się często do ekspery­mentów psychologicznych,
niekiedy też piśmiennictwa z zakresu psychologii, i oczywiście przywołując liczne przykłady konkretnych wypadków lotniczych.
Jak przystało na po­wieściopisarza, zgrabnie opisuje kolejne historie, a nauka, która z nich płynie, jest ponad-czasowa i nie dotyczy włącznie lotnictwa.

Po tej lekturze zrozumiemy, dlaczego nie wszyscy, którzy latali jak orły, lądowali jak Wrona.

David Beaty (1919–1999) – brytyjski pilot, pisarz i psycholog. Studiował historię w Oksfordzie, po wojnie uzupełnił wykształcenie w dziedzinie nauk humanistycznych na londyńskim University College. W czasie wojny zaciągnął się do Royal Air Force i wziął udział m.in. w obronie Mal­ty. Następnie przez kilka lat był pilotem cywilnym w brytyjskich liniach lotniczych, kursując nad Atlantykiem. Po sukcesie swojej pierwszej książki w całości po­święcił się pisarstwu – w ciągu czterech dekad opublikował trzy­dzieści powieści, tłumaczonych i wydawanych na całym świecie. Od lat sześćdziesiątych Beaty badał przyczyny katastrof lot­niczych, które uznano za wynik błędu pilota. Zagadnieniu temu poświęcił kilka książek. Z czasem jego prace włączono do lektur obowiązkowych w szkołach pilo­tów, a on sam został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.
Tłumaczenie
Leszek Erenfeicht, od roku 1992 tłumaczy literaturę techniczną, artykuły i książki o technice wojskowej (lotnictwo, okręty podwodne, broń pancerna i broń strzelecka), książki historyczne, popularnonaukowe oraz powieści.
Piotr Abraszek, konstruktor lotniczy, autor kilkudziesięciu artykułów z dziedziny lotnictwa w miesięcznikach „Nowa Technika Wojskowa” i „Lotnictwo”. Tłumaczył monografie współczesnych samo­lotów wojskowych.

Komentarze