Recenzja:Jacek Gajewski: Działalność niepodległościowa Władysława Sikorskiego przed i w czasie I wojny światowej (WFW, 2013)


Po okresie niemocy twórczej – wracam z tekstami autorskimi.
Wybaczcie drodzy Czytelnicy i Wydawcy.


---------------------------------------------------------------------

Działalność niepodległościowa Władysława Sikorskiego przed i w czasie I wojny światowej to tytuł ksiązki historycznej autorstwa Jacka Gajewskiego. Pierwszej, po Pamięci Shoah pozycji naukowej, za która się wziąłem. Ukazała się w tym roku, nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej.

Kiedy byłem w trakcie lektury, mniej więcej w połowie tej publikacji, zastanawiałem się, dlaczego autor nie pisze powieści… Sprawność z jaką porusza się po meandrach języka polskiego, umiejętność logicznego łączenia części składowych tekstu i… to coś. A tu masz… praca naukowa.

Nie posiadam tak rozległej wiedzy historycznej, by stwierdzić czy jest to publikacja, w której nie nastąpiły żadne przekłamania. Wierzę na słowo autorowi, że jako sługa Klio, nie ma możliwości (z moralnego punktu widzenia), by podkolorować opowieść zbyt mocno. Z resztą… ta jest chyba na tyle bogata, że takie zabiegi wydają się być zbędne.

Autor pisze zrozumiale i ciekawie. Ma dar opowiadania. Czuć jego pasję. Wiele lat ciężkiej, ale zapewne przyjemniej pracy nad rozwojem swych zainteresowań. I wiele miesięcy nad kilkudziesięcioma kartami, stopniowo zapełnianymi czarnym drukiem.

I, co najważniejsze, nie snuje żadnych teorii spiskowych, nie gdyba, nie daje się ponieść fantazji, nie przesadza. Bo i po co? Uparcie trzyma się faktów. Odkrywa przed nami okres życia Sikorskiego, który nie był wcześniej wnikliwie badany. Każdy pamięta katastrofę samolotu, pakt Sikorski-Majski, działania wojenne… a o poprzednich latach raczej się milczy. I to tylko dlatego, z zdają się być mniej interesujące. Gajewski się takiemu myśleniu przeciwstawia.

Stara się przedstawić Sikorskiego obiektywnie, mimo iż nie ukrywa, że ta postać znaczy dla niego bardzo wiele. Stawia ją za wzór polityka, człowieka sukcesu, cierpliwego i pracowitego. Kogoś, kto w świecie bez autorytetów, mógłby stanowić punkt odniesienia dla młodych pokoleń. Ale nie tworzy kolejnego pomnika.

To praca ciekawa. Pełna energii. Zaraża Sikorskim. Sprawia, że jego postać staje się nam bliższa, na co warto zwrócić uwagę.

Gajewski nie przypisuje sobie wszystkich zasług. Nie raz nie dwa napomyka, że opisywana przeze mnie pozycja to wynik prac zespołu. Wielokrotnie bowiem konsultował się z współpracownikami i przyjaciółmi. Prowadził dyskusje, korygował błędy, stawiał własne tezy. I w końcu stworzył pracę, która uznał za godną publikacji. Niewielką, ale bogatą w fakty wcześniej nieznane, lub nie rozpowszechniane.

Warto więc zajrzeć do tej pozycji wydawniczej. I jeśli moje słowo coś znaczy – to polecam ją gorąco!

Tytuł: Działalność niepodległościowa Władysława Sikorskiego przed
           i w czasie I wojny światowej
Autor: Jacek Gajewski
Wydawca: Warszawska Firma Wydawnicza, 2013
Stron: 80

Krzysztof Chmielewski

Komentarze