środa, 31 lipca 2013

"Bezcenny" i Zygmunt Mi łoszewski - w mediach, na spotkaniach i na czołowych miejscach list sprzedaży!


Bezcenny, 
najnowsza powieść 
Zygmunta Miłoszewskiego,
błyskawicznie stał się bestsellerem – zajął I miejsce na liście bestsellerów Empiku.
Od 1 do 30 czerwca znajdował się także na I miejscu listy najchętniej kupowanych e-booków na platformie Virtualo.wtorek, 30 lipca 2013

Aktualności wydawnictw W.A.B., Buchmann i Wilga

Found in Translation dla Antonii Lloyd-Jones
Antonia Lloyd-Jones została uhonorowana nagrodą Found in Translation Award za całość dorobku tłumaczki w 2012 roku.
Zwykle nagroda ta jest przyznawana za przekład jednej książki, tłumaczka jednak ucieszyła nas publikacją aż siedmiu przekładów w ubiegłym roku, w tym aż trzech tytułów Wydawnictwa W.A.B.
Jacek Dehnel Saturn (Dedalus Press, 2012), polski tytuł Saturn Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya (2011), Zygmunt Miłoszewski A Grain of Truth(Bitter Lemon Press, 2012), polski tytuł Ziarno prawdy (2011), Wojciech JagielskiThe Night Wanderers (Seven Stories & Old Street Publishing, 2012), polski tytułNocni wędrowcy (2009).
Antonii Lloyd-Jones gratulujemy!

Rebel Garden: Wieczór afgański oraz spotkanie z by. konsulem Polski w Afganistanie

Specjalne zaproszenie od Rebel Garden!

Szanowni Państwo
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy zdjęć "Współczesny Afganistan" oraz spotkanie z jej autorami: Marcinem Krzyżanowskim, byłym konsulem RP w Afganistanie oraz Katarzyną Javaheri. 
Wernisaż odbędzie się w piątek 2 sierpnia o godz. 19.00 w Rebel Garden, w Parku Śląskim (obok bramy Zoo). Po wernisażu zapraszamy na spotkanie z autorami oraz wieczór przy muzyce afgańskiej.


poniedziałek, 29 lipca 2013

Spotkanie z poezją Arkadiusza Nalepki


Drodzy Czytelnicy,


postać Arkadiusza Nalepki juz kiedyś przewinęła się przez Kanciapę. Młody poeta zaprasza na swój wieczór autorski w Wodzisławiu Śląskim!

"Gdy większość Jego rówieśników zdziera buty do piosenki "Weekend" - On siada pod pokrytym gwiazdami niebem i tworzy poezję... 


W ten czwartek gościmy w Krzyżówce Arkadiusza Nalepkę, poetę młodego pokolenia z Jastrzębia. Jeśli chcesz na chwilę oderwać się od kultury masowej i posłuchać wierszy młodego artysty, zapraszamy 1 sierpnia na godzinę 18:00 do Krzyżówki.


Podczas "Spotkania z poezją" do każdej kawy muffinka z bitą śmietaną gratis.
Zapraszamy!"
niedziela, 21 lipca 2013

Recenzja: Maciej Wasilewski: "Bogusław Mec. Bib, bam, bom, mogę wszystko" (Bellona, 2013)

Książka Macieja Wasilewskiego nie jest przyjemna. To znaczy, świetnie się ją czyta…, ale z każdą kolejna stroną przychodzi to człowiekowi z coraz większym trudem. Dostajemy bowiem do rąk opowieść o człowieku, który przez wielu był uwielbiany; ale który mógłby być zarówno wzorem jak i przestrogą dla tych, którzy decydują się zagubić w świecie artystów i celebrytów. Proszę Państwa, oto Bogusław Mec.

Wasilewski, co najważniejsze w tej biografii, nie gloryfikuje artysty. Ba, więcej tu chyba słów krytyki (choć nie co pobłażliwej, z przymrużeniem oka, bo takiemu to wolno), niż opiewających słów. To ukłon, ale nie za niski. I szczerość, takie odnoszę wrażenie. Nie ma tu pisania na klęczkach, jak to często bywa. Nie ma usilnego tłumaczenia błędów młodości. Są wszystkie odcienie szarości i z tą paletą barw przychodzi nam się zapoznać.

piątek, 19 lipca 2013

środa, 17 lipca 2013

Od Fabryki: Jessica Brody - 52 powody dla których nienawidzę mojego ojca

Oto Jessica Brody – to ona napisała 52 powody dla których nienawidzę mojego ojca:
Jessica Brody już od najmłodszych lat wiedziała, że będzie pisarką.

Do tej pory książki Brody trafiły na rynki: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Czech, Rosji, Brazylii, Chin, Portugalii i Izraela.

Jessica Brody – 52 powody dla których nienawidzę mojego ojca – premiera książki 19 lipca.


wtorek, 16 lipca 2013

Recenzja: Justin Vivian Bond: "Tango. Powrót do dzieciństwa w szpilkach" (WAB, 2013)


Ta niepozorna książka, choć gdyby była opublikowana mniej więcej dziesięć lat temu, mogłaby sporo namieszać. Tematyka LGBT, świadomości seksualnej i płciowej (wszystko, czym opleść można pojęcie gender) nie była jeszcze na tyle rozwinięta. A już na pewno w Polsce nie było o tym tak głośno. Dziś – piszą o tym wszystkie media, rozprawia się o tym na uczelniach, w tramwajach...

Quasi-biografia Justin Vivian Bond, wydana w Stanach Zjednoczonych przed dwoma laty, zaistniała na polskim rynku przekładzie Jacka Poniedziałka w ostatnich tygodniach. I burzy jakoś nie wywołała, co nie zmienia faktu, iż jest to publikacja interesująca i pomocna w zrozumieniu osób transeksualnych. Bo sam fakt, że zaakceptujemy ich istnienie, machniemy ręką nie wystarczy. To ludzie taca sami jak my, choć w dalszym ciągu pojawiają się pewnej opozycji. Nie zmieni się to jeszcze przez długie lata (a może i nigdy), jednak kolejne książki, czy to fikcyjne czy tez oparte na faktach, mogą zmienić sposób pojmowania rzeczywistości kilku kolejnych osób. Przede wszystkim jednak, pomóc im zrozumieć, że nic oprócz orientacji seksualnej czy płci nas nie różni.

Trzeba Grać! Groove Jam Session vol. 4

 
Trzeba Grać! Groove Jam Session vol. 4 Klub Panorama (Katowice, ul. Śląska 75) 25 lipca 2013 r., godz. 20:00 Wstęp wolny! *** Tomek Machański oraz Klub Panorama zapraszają na czwartą odsłonę cyklu spotkań muzycznych "Trzeba Grać! Groove Jam Session".
Jeżeli jesteście ciekawi, co tym razem dla Was przygotowaliśmy - nie zwlekajcie! Groove, jazz, funk oraz inne stylistyki gatunkowe pozwolą nam przenieść się do magicznego świata Jam Session! Otwarta scena muzyczna zaprasza wszystkich muzyków i miłośników jamowego grania.

Co trzeba zrobić? - To jasne: TRZEBA GRAĆ!

Zachęcamy do przejrzenia galerii zdjęć z poprzedniego spotkania:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.575378792513091.1073741833.111704582213850&type=3

oraz dołączenia do wydarzenia na facebooku:
https://www.facebook.com/events/215505401935833/

Więcej informacji:
www.panorama-klub.pl
klub.panorama@gmail.com
piątek, 12 lipca 2013

Fabryka: Fragment - Aneta Jadowska - "Złodziej Dusz"

Taki oto mail:
W związku z piątkową premierą najnowszej książki Anety Jadowskiej, dziś przypominamy jej debiutancką powieść, pierwszą z serii o Dorze Wilk „Złodziej Dusz”.

Poniżej znajdą Państwo fragment:

środa, 10 lipca 2013

Recenzja: "Good morning korporacjo" Radosław Bieliński (Wydaje.pl)


Autor kreśli świat fałszywy, nierealny, nielogiczny… A przynajmniej tak może się nam zdawać w pierwszym z nim zetknięciem. Jest paradoksalny, niemalże oniryczny, więc ciężko uwierzyć, iż Radosław Bieliński nie nagina faktów aż tak bardzo.

Oczywiście przesadza i to bardzo często, wyolbrzymia, przejaskrawia, wykoślawia. Ale w dużej mierze, ma rację. Skąd to wiem? Sam kiedyś pracowałem w podobnej firmie, fakt, że niecałe dwa miesiące, bo mój mózg zaczynał tam odparowywać, ale liznąłem nieco życia w korporacji. Nie księgowałem, nie miałem okazji wpłynąć znacząco na działanie firmy (wolałbym sabotaż, ale tego się bałem), sprzedawałem tylko grzecznie pakiety telefonii komórkowej. Jednak we wspomnieniach odnalazłem bardzo wiele cech wspólnych z firmą, o której pisze Bieliński.

poniedziałek, 8 lipca 2013

Alternatywna wizja średniowiecznej Europy

(info z 5.07.2013)

Premiera nowej książki Roberta Forysia. Sam autor mówi o powieści, że jest to jego
„odpowiedź na GRĘ O TRON”.


Trzy równoległe nici fabularne oraz szeroko zakrojona intryga.

Alternatywna średniowieczna Europa okiem twórcy Sztejera.

„Spora dawka akcji, napięcia, rozlewu krwi i nutka nieprzewidywalności. „Każdy musi płacić” to znakomita pozycja, która z pewnością przypadnie do gustu niejednej osobie!”


Robert Foryś – Każdy musi płacić – premiera 5 lipca

piątek, 5 lipca 2013

Od Fabryki: Nadchodzi rok 2312Gdyby Ludvik van Beethoven był pisarzem, tworzyłby właśnie takie dzieła – prawdziwe uczty dla wyobraźni i intelektu!


Oto okładka książki, która została uhonorowana Nagrodą Nebula za najlepszą powieść 2012 r.


Jest rok 2312. Postęp naukowy i technologiczny otworzył niewiarygodne możliwości. Ziemia przestała być jedyną bazą ludzkości, skolonizowano cały układ słoneczny wraz z planetami i księżycami pomiędzy nimi. Jednak w roku 2312 sekwencja zdarzeń zmusza ludzkość do konfrontacji przeszłości z teraźniejszością i przyszłością. Wszystko to w śmiertelnym blasku wschodzącego nad Merkurym Słońca.


Kim Stanley Robinson2312 – premiera 4 października 2013

Od Fabryki: KOLEJNA POWIEŚĆ ZDOBYWCY NAGRODY IM. PHILIPA K. DICKA

Mark Hodder

Wyprawa w Góry Księżycowe


Trzeci tom przygód Burtona i Swinburne'a stanowi zwieńczenie cyklu, który rozpoczął się Dziwną sprawą Skaczącego Jacka i był kontynuowany w Zdumiewającej sprawie nakręcanego człowieka.

Jest rok 1863, ale nie ten, który być powinien. Czas bardzo zboczył z kursu i mają miejsce wydarzenia, które doprowadzą do niszczycielskiej wojny światowej.

Dla agenta królewskiego jest to szansa na powrót w Góry Księżycowe, gdzie mógłby podjąć drugą próbę odnalezienia źródeł Nilu. Szyki miesza mu rywal John Hanning Speke.Mark Hodder – Wyprawa w Góry Księżycowe – premiera 30 sierpnia

środa, 3 lipca 2013

Premiery wydawnictwa Bellona 04.07.2013

Maria 
Barbara Iskra-Kozińska
Nowa książka autorki bestsellerowego Czerwonego nieba nad Wołyniem

Jest rok 1945 – wiosna. Rodziny Kozińskich i Romaniewiczów, ocalałych z pożogi i rzezi na spacyfikowanym przez UPA Wołyniu, znajdują nowy dom na ziemiach zachodnich. Są zafascynowani wyposażeniem domu, ale niepokoją się o swa przyszłość – co będzie, jeśli Niemcy wrócą? Czy tu zawsze będzie Polska? Czy tu ich dzieci znajdą swoje szczęście?

Świat, znany nam z filmowych komedii, ożywa w powieści ciepłej, pełnej scen komicznych i sentymentalnych, ale też dramatycznych i porażających życiowym realizmem – bo właśnie taki, trudny, ale też pełen radości, był świat polskich osadników w pierwszych powojennych latach na Ziemiach Odzyskanych.

poniedziałek, 1 lipca 2013

Recenzja: Tomasz Garncarek "Mgła i inne opowiadania amerykańskie" (TAKSOBIE, 2012)

Zagubiwszy się we Mgle Tomasza Garncarka, nie mogłem się pozbyć natrętnej myśli, że już to kiedyś czytałem. Że ten sposób pisania, ta maniera, jest mi już znana. To osobliwe, intrygująco-irytujące uczucie deja vu, towarzyszyło mi niemal przez cały czas. Możliwe, że to znak naszych czasów, ten osobliwy sposób narracji. Tak sugerował nawet sam autor, z którym wymieniłem kilka maili po lekturze, a z którym się w tej kwestii zgadzam. Z resztą, ostatnie lektury jakimi się zajmowałem, realizowały właśnie ten koncept (starczy wspomnieć ostatnią recenzję powieści Czerwińskiego).LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...