wtorek, 17 czerwca 2014

Paweł Smoleński u Michała Jagiełły. Ostatnie spotkanie Salonu Literackiego w sezonie (relacja dla PortalKatowicki.pl)


Artykuł ukazał się 14.06.14 r. na łamach serwisu Portal Katowicki.pl 

Salon Literacki Michała Jagiełły odbył się po raz ostatni… Oczywiście w sezonie 2013/14. Przed nami wakacyjna przerwa, a jesienią powinien ruszyć nowy cykl. Gościem czerwcowego spotkania był dziennikarz, pisarz i publicysta Paweł Smoleński.

Z początku dyskusja zmierzała przede wszystkim w stronę zainteresowań autora i jego drogi zawodowej. Historia z lat młodzieńczych (w 1976 Smoleński miał 17 lat) i początków jego kontaktów ze światem polityki i prasy, pierwsze teksty (np. A na hucie strajk), publikacje  w drugim obiegu, przedruki książek, działalność studencka, wejście skład pierwszej redakcji gazety Wyborczej… to wszystko brzmiało trochę jak sen. Zwłaszcza, gdy słucha tego młody dziennikarz znający współczesne wymagania i warunki stawiane przez rynek. Obcowanie z kimś, kto – w pewnym sensie – brał czynny udział w tamtych przemianach, pisał o Polsce przełomu, po żelaznej kurtynie, to kolejna lekcja zawodu.

czwartek, 12 czerwca 2014

O trylogii Beth Revis słów kilka... Pochlebnych i nie


Czytelnicy Literackiej kanciapy wiedzą, że powieści obfitujących w wątki romansowe zasadniczo unikam, jednak zdarza mi się wykonywać (co nawet dla mnie jest czasem niezrozumiałe) partyzanckie wypady na teren wroga. Trzeba wiedzieć co i jak krytykować…

Kolejny raz moja cierpliwość została wystawiona na próbę, podobnie jak nagromadzone przez lata uprzedzenia. Dalej trzymam się stereotypów na temat literatury młodzieżowej oscylującej na granicy fantastyki i romansu… Zmierzch czy Igrzyska śmierci skutecznie odstraszyły mnie ekranizacjami, a kilka pozycji książkowych (choć w to dawka minimalna) dało ostro popalić… Nie wiem co mnie podkusiło, ze zabrałem się za trylogię autorstwa Beth Revis (W otchłani, Milion słońc, Cienie Ziemi), ale podczas lektury okazało się, że nie taki znów straszny ten diabeł, jak go malują.

Znów okazało się, że „oceniam książkę po okładce”. Co jednak miałem zrobić, gdy na każdej z trzech widniała para nastolatków składających usta do pocałunku lub stojących blisko siebie…

poniedziałek, 9 czerwca 2014

Grupa poetycka HORYZONT zaprasza na Starą Ligotę. Koncert w Bibliotece!

Horyzontalni mają zaszczyt zaprosić Państwa na kolejne spotkanie z poezją. Tym razem nasze słowno-muzyczne show dane nam będzie zaprezentować w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach, a dokładniej w filii 32!Adres:
Katowice, Stara Ligota,
ul. Grzyśki 19a
Start: 12 czerwca 2014, godzina 17:30

WSTĘP: FREEGrupa
poetycka
„HORYZONT”

Tworzy ją trzech studentów katowickiej polonistyki: Marcel Kosakowski (przez jedno ‘s’! prosimy pisać), Michał Łukowicz i Mateusz Wróbel.

Pragną pokazać, że poezja nie musi – a nawet nie powinna – być utożsamiana z czymś niezrozumiałym i hermetycznym. Pragną przywrócić jej status stuki cenionej, a równocześnie trafiającej pod strzechy. Kierując się hasłem „poezja na ulicę”, starają się zwrócić uwagę na
 „słowo”, jego wagę, smak i zapach.

Artyści poszukujący. Piszą teksty, komponują muzykę, kręcą filmy, komentują rzeczywistość…

W swej twórczości odnoszą się zarówno do poetów okresu międzywojennego (przede wszystkim Juliana Tuwima), jak i współczesnych, m.in. Marcina Świetlickiego.

W roku 2013 ukazał się ich zbiorowy tomik – Reerekcja – wydany nakładem Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

czwartek, 5 czerwca 2014

"Oh, Ziuta"... czyli lekcja z historii polskiego bluesa

Dawno nic nie było… praca, okres niemocy… Ale wracam, stopniowo. Na dziś krótka recenzja książki Marcina B. Polecam ją bardziej niż moje wypociny.
Podczas lektury pojąłem jak niewiele wiem na temat śląskiego i polskiego bluesa, jak ubogie są moje doświadczenia z nim związane. Na tę książkę trafiłem absolutnie przypadkowo. Jakimś cudem umknęła ona mojej uwadze… I jak się okazało, jestem na początku długiej drogi, na którą wstąpiłem już dawno. Nie pokonałem nawet małego odcinka.

Opowieść o Irku Dudku, jednym z prekursorów muzyki bluesowej w Polsce, postaci niejednoznacznej, trudnej w odbiorze, nie zawsze poważnej i poważnie traktowanej pokazuje jak skomplikowanym pojęciem jest blues. I jak rodził się w naszym kraju.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...