środa, 27 sierpnia 2014

Mistrzowie w okazywaniu pogardy... "Lalki w ogniu" Pauliny Wilk

Lalki w ogniu pojawiły się na rynku dwa lata temu. Pamiętam nawet maila, który przyszedł na moją skrzynkę pocztową. Skąd wydawca o mnie widział… nie ma pojęcia. Ale to był raczej newsletter, niż propozycja. Niestety, książka Pauliny Wilk została wrzucona do głębokiego pudła z napisem „kiedyś na pewno przeczytam” i przeleżała tam aż do dziś.

Zapisując się niedawno do kolejnej, czwartej już biblioteki, uznałem, że nie wypada zakładać karty niczego nie wypożyczając. I tak, przeczesując półki książnicy natrafiłem na dawno zapomniany wolumin. Jak się później okazało, stał się jednym z lepszych reportaży, jakie dotychczas miałem okazję czytać.

Indie i ich mieszkańcy nie są tak malownicze jak nam się wydaje. Piszę nam, bo często słyszę, jaki to piękny, spokojny, urokliwy zakątek świata… Mówi się o buddyzmie, religii hinduistycznej, potrawach, Bollywood, sari, o tym, co wspaniałe i warte zobaczenia. To wszystko prawda, jednak warto pamiętać/dowiedzieć się czegoś nie tylko o jasnej, ale i ciemnej stronie kraju zamieszkałego przez ponad miliard ludzkich istnień.

Z jednej strony mamy paletę barw, ogrom smaków, panteon bóstw i demonów przychylnym lub wrogim ludziom, kultur, zachowań i tradycji. Z drugiej – kasty, stabilne podziały, często niemożliwe do przeskoczenia, a co za tym idzie, pokoleniowe tragedie.

piątek, 22 sierpnia 2014

Niewidzialna korona... Elżbieta Cherezińska. Recenzja dla serwisu www.kostnica.com.pl

Tekst ukazał się wcześniej na łamach serwisu www.kostnica.com.pl


Doczekałem się kontynuacji Korony śniegu i krwi. Drżącymi rękami otwierałem paczkę i w chwilę później siedziałem zatopiony w lekturze. Trochę to zajęło – w końcu 740 stron formatu zbliżonego do a4, to nie byle co – ale drugi tom trylogii mam już za sobą. Jest więcej niż dobrze.

Elżbiecie Cherezińskiej udało się nie wytracić pędu, którego nabrała akcja pierwszej części. Podołała też trudnemu zadaniu jakim jest utrzymanie czytelnika w ciągłym napięciu podczas lektury. Nie zdejmując nogi z gazu… tfu… niemal zajeżdżając konia, prowadzi nas krętymi ścieżkami historii znikając, to znów ukazując się tym, którzy ruszyli za nią w pogoń.

 Niewidzialna korona łączy w sobie zarówno elementy powieści historycznej, jak i sensacyjnej. Chwilami ociera się o rasowe fantasy lub, jakkolwiek to zabrzmi, kryminał noir z akcją rozgrywającą się w czasach średniowiecza. Mieszanka ta nie zawsze była dla mnie do przyjęcia, jednak w ogólnym rozrachunku nie da się o tej książce powiedzieć inaczej niż: „rewelacyjna”.

niedziela, 17 sierpnia 2014

Leman Acoustic w Stacyji Myslowitz! Patronat23 sierpnia Stacyja Myslowitz zaprasza na koncert jednego z najciekawszych śląskich song-writerów.

W skromnych progach naszej kawiarenki wystąpi Leman Acoustic, artysta niebanalny, ceniony, nie stroniący od eksperymentów. Muzycznie Leman sytuuje się na pograniczu poezji śpiewanej, rocka i brzmień nie dających się jednoznacznie zaklasyfikować. Tego nie da się opisać, to trzeba usłyszeć!

Koncert w Stacyji to prawdopodobnie ostatni występ solowy przed wydaniem najnowszego krążka i pierwszych występów w składzie czteroosobowym!Biografia

Song-writer ze Śląska.

Otrzymał nagrody i wyróżnienia w kategoriach wokalista i instrumentalista na przeglądach i festiwalach w całej Polsce.

W roku 2009 wystąpił na OFF Festivalu, gdzie na scenie leśnej otwierał drugi dzień festiwalu. Rok później na Slot Art Festival, a w roku 2011 znalazł się w gronie kilkunastu najciekawszych zespołów na Śląsku, co potwierdza kompilacja płytowa „SEALESIA”.

piątek, 15 sierpnia 2014

"Romans z sobą" - Eliza Segiet (Wyd. Sowello)


Słowa tej recenzji układałem od ponad miesiąca, na prawdę ciężko się pisze o poezji. Szczególnie takiej, którą trudno jednoznacznie zaklasyfikować jako dobrą czy złą. Zwyczajnie się nie da, szala nijak nie chce się przechylić w jedną lub drugą stronę. Jestem w kropce. Romans s sobą, to tomik interesujący, choć nierówny i trochę za długi z punktu widzenia człowieka, który w poezji uwielbia minimalizm tak form wierszowanych jak i całych publikacji. 

Podzielony na dwie części ukazuje nam świat konszachtów damsko-męskich, z punktu widzenia płci pięknej. Relacji tak przed jak i po. Długo po. W ciekawy sposób obrazuje to, jaka jest kobieta (mężczyzna właściwie też) jako taka, ponieważ zawartość konkretnych tekstów można odnieść nie tylko do samej autorki/osoby mówiącej w wierszu, ale nadać im wydźwięk uniwersalny. Rzecz jasna, będzie to tylko ułamek, drobny wycinek skomplikowanej natury ludzkiej.

Cykl pierwszy, opatrzony tytułem Kobieta skąpana w marzeniach, to przede wszystkim teksty traktujące o tęsknocie i bólu, stopniowym powracaniu do rzeczywistości po stracie/odejściu bliskiej osoby. Uczucie pustki, brak dystansu do rzeczywistości, nieustające rozpamiętywanie tego co było i nadzieja na przyszłość.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...