sobota, 11 lipca 2015

Robert M. Wegner: Opowieści z Meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe

Tom pierwszy cyklu Roberta M. Wegnera dosłownie wgniótł mnie w ziemię. To nazwisko znane mi było już od dawna, jednak mając na głowie sporo innych pozycji wydawniczych, skutecznie odkładałem lekturę jego książek. Jak i wielu innych, na które też przyjdzie odpowiedni moment. Okazało się, że koło nosa przeszła mi jedna z najlepszych powieści fantasy, jakie do tej pory czytałem. Zwłoka opłaciła się, bo czekają na mnie… jeszcze trzy tomy.

Opowieści z Meekhańskiego pogranicza oferują czytelnikowi niezwykle złożony, różnorodny i zadziwiająco spójny świat. Ilość nazw własnych, imion, wydarzeń, jakie mają miejsce na kartach powieści jest zatrważająca. Przyznam szczerze, że chwilami miałem problem w tym, by „połapać się” do końca w zawiłej fabule i nomenklaturze. Wielokrotnie wracałem do przeczytanych wcześniej fragmentów. Zrzućmy to jednak na karb mego roztargnienia.

Czułem się onieśmielony i zachwycony już od pierwszych stron. Zaczęło się trochę sztywno, nieruchawo, ale bardzo szybko zauważyłem, że mam do czynienia z czymś więcej. Bohaterowie wykreowani przez autora są żywi. Daleko im do papierowych, płaskich odpowiedników, jakich pełno w literaturze popularnej.

czwartek, 9 lipca 2015

Silesia Incognita 3# - Komisorz Hanusik. W tajnyj sużbie ślonskij nacyje

Po zachłyśnięciu się – dosłownie – pierwszym tomem Komisorza Hanusika, przychodzi pora na chwilę zadumy i refleksji. Odnoszę wrażenie, że kontynuacja historii, z jaką zapoznał nas Melon jakiś czas temu, została wydana za szybko, trochę jakby z rozpędu, na fali popularności, jaką cieszył się autor i wykreowany przez niego, chwilę wcześniej, bohater.

Bo trzeba przyznać, że pierwsza część jest oszałamiająca. Genialna fabuła, doskonale zgrane ze sobą elementy zawiłej (a jakże!) układanki, umiejętnie stopniowane napięcie, postaci, którym daleko do papierowych kukiełek współczesnej popkultury. No i język, piękna, pełna, bogata godka ślonska. I Mitologia mojego regionu. To wszystko, a nawet więcej, niż Ślonzok może się spodziewać.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...