niedziela, 30 sierpnia 2015

Niejednoznaczny Rafał Wojaczek. "Wiersze i proza 1964-1971" (Biuro Literackie) - Recenzja

fot. biuroliterackie.pl
„Wierszem rosnę do Ciebie, która jesteś w niebie 
Wyższym niż to pastwisko, gdzie się pasie ptak”
Błyskawica z tomu Nie skończona krucjataTen tekst, jak wiele poprzednich, ukazuje się po dłuższej przerwie. Czym spowodowanej? Między innymi nawałem innych obowiązków (ile można się tłumaczyć…), ale też z potrzeby czasu. Czasu na to, by głębiej poznać zawartość, przemyśleć kilka spraw, przypomnieć sobie pewne kwestie.

Mimo to, czuję, jakbym ledwie przekartkował tę pozycję, wydaje mi się, że nie posunąłem się o krok i lekturę będę musiał powtarzać po wielokroć. Zresztą, o interpretacji nie może tu być mowy, bo Rafał Wojaczek. Wiersze i proza 1964-1971, to pierwsze tak obszerne wydane twórczości mikołowskiego poety. 

wtorek, 11 sierpnia 2015

"Państwo Islamskie" Patrick Cockburn (PWN, 2015)

fot. pochodzi ze strony:
http://biegunywojny.pwn.pl/panstwo_islamskie/
Kilka słów ode mnie…

Dawno nic nie pisałem. Wybaczcie, Drodzy Czytelnicy, ale niemoc trzyma mnie dość mocno w swych objęciach. I choć piszę dużo, głównie zarobkowo, na bloga nie zawsze starcza siły. Są kolejne przebłyski, dużo tekstów tkwi w notesie, w zarysie lub pełnej formie… W tym kilka obiecanych/zaległych. Powoli wychodzą na światło dzienne, ale proszę Was o cierpliwość.


Dziś, wyjątkowo, sporo polityki. Specyfika omawianej pozycji, wymusza na mnie wejście w ten dyskurs. Jakiś czas temu otrzymałem propozycję zrecenzowania najnowszej książki Patricka Cockburn'a zatytułowanej Państwo Islamskie. Dotyczy problemu, który i mnie fascynuje, więc tym większą sprawiono mi przyjemność. Zatem… do rzeczy.Państwo Islamskie…

ISIS to dziś realna siła polityczna i światopoglądowa. Tworzą ją nieprzeliczone zastępy jednostek potencjalnie niebezpiecznych dla otoczenia. Ich obecność na arenie międzynarodowej jest wynikiem wieloletnich zaniedbań, krótkowzroczności (a może, jak sądzą niektórzy, celowych działań?) świata zachodniego i wschodzących mocarstw do drugiej stronie globu. 

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...