W.A.B. - dzisiejsza premiera!

Grzeszny romans?

Przeklęta Polska!

To nie jest moja historia!

Nie Twoja?
Rozwiązła.
Znakomita powieść Jarosława Kamińskiego.

Premiera 18 stycznia, seria archipelagi.


Kamiński pisze jak rasowy prozaik, z doskonałym wyczuciem sceny, sytuacji, tła, kontekstu. A w dodatku umie opowiadać o współczesnej Polsce w tonacji dotychczas prawie niespotykanej: bez (prawicowych czy lewicowych) klisz i stereotypów, bez ferowania wyroków, z czułością i zrozumieniem dla poplątanych ludzkich losów, z odrobiną kostycznego poczucia humoru.


Piotr Kofta



Dobiegająca czterdziestki Zofia Rogala, pracująca w filmie i reklamie wizażystka, atrakcyjna kobieta „po przejściach”, nawiązuje romans z młodszym o osiemnaście lat Adamem Zarembą, studentem warszawskiej ASP. Decydują się zamieszkać razem, jednak Adam ukrywa swój związek przed rodziną. Zofia nie musi niczego ukrywać – wychowała się w domu dziecka, nigdy też nie zgłębiała tajemnicy własnej tożsamości.

Nadchodzi jednak moment ujawnienia się – Adam jedzie z Zofią do mazurskiej wsi, by tam, na rodzinnej daczy, przedstawić narzeczoną rodzicom i dziadkowi, Edwardowi Czerskiemu, niegdyś wpływowemu intelektualiście. Przy obiedzie dochodzi do awantury. Widać, że rodzina Czerskich pulsuje od tajemnic i skrywanych krzywd, których źródło tkwi w głębokim PRL-u. Zofia nie podejrzewa jednak, że to ona stanie się centralną postacią tych prywatnych wojen.

Ambitna, szeroko zakrojona, świetnie napisana proza. Debiut powieściowy Jarosława Kamińskiego to książka, której nie wolno przeoczyć.


O autorze:

Jarosław Kamiński (1968) – dramaturg, pisarz, scenarzysta, publicysta. Autor wystawianych i nagradzanych sztuk teatralnych, m.in. Wyrzeczenie (2007), Szczęśliwego Nowego Roku ’68 (2008), Lustra (2009). Jako Wielebny Kamiński opublikował zbiór radykalnych esejów-kazań w stylu L. Kołakowskiego pt. Jak nie dać się ogłupić (2000) oraz dwa tomiki poezji, Pod murami (1998) i Czarna ikona (2002). Współpracował z wieloma pismami literackimi i publicystycznymi, m.in. „Dużym Formatem”, „Polityką” i „Studium”. W styczniu 2011 odbyła się premiera niemieckiego filmu Nachmieter, którego był współscenarzystą (reż. Marc Metzger). Współpracuje ze studiem filmowym Federico Film.




Komentarze