W.A.B.: Premiera ksiażki Henry'ego Jamesa "Opowiadania nowojorskie"


Henry James
Opowiadania nowojorskie

z przedmową Colma Tóibína
przekład z angielskiego Barbara Kopeć-Umiastowska
premiera 1 sierpnia 2012 r.

Książka ukazuje się w serii NOWY KANON,
przygotowanej we współpracy z „The New York Review of Books”, An NYRB Classics Book

Nowy Jork z przełomu XIX i XX wieku. Dziewięć opowiadań. Humorystyczny opis podróży dwóch młodych Anglików za ocean; historia pewnego arcydzieła, które ujawnia niewygodną prawdę o sportretowanej damie; impresje starej panny obserwującej kłopoty bogatej kuzynki; dzieje nieszczęśliwej miłości Catherine z Placu Waszyngtona... Konwenanse i intrygi, wieloznaczne motywacje, chciwość i hipokryzja, rozczarowania i wyrzeczenia. James rejestruje grę drobnych gestów i jak zwykle okazuje się mistrzem najsubtelniejszej ironii.

Dzieła Jamesa miały pokazać światu, dość nieczułemu na takie pomysły, że podszewka zdarzeń, ich miękka strona, jak ją określał,
ma szanse przetrwać i zyskać znaczenie, zdobyć sławę nad wszelkie pieniądze.
Pokazać, że wielki dom literatury dorównuje wysokością drapaczom chmur, a jego pokoje będą jasno oświetlone,
nawet gdy zewnętrzny świat ogarnie ciemność. Colm Tóibín

Gniew Jamesa na Nowy Jork to złość wzgardzonego kochanka, kogoś, kto stracił coś pięknego i delikatnego.„The New York Times”

Dwa wielkie tematy Jamesa to miłość i pieniądze. Na tych krosnach tka fabuły o kobietach niewinnych i zepsutych,
wodzonych na pokuszenie i kuszących.
„Gazeta Wyborcza”
Henry James (1843–1916) – prozaik, krytyk i teoretyk literatury. „Bostończyk z urodzenia, Europejczyk z kultury” – urodził się w Stanach Zjednoczonych, ale pod koniec życia przyjął obywatelstwo brytyjskie. Uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu psychologicznego, a przez Josepha Conrada – za najbardziej cywilizowanego pisarza epoki. Autor ponad dwudziestu powieści, m.in. Portretu damy (1881, wyd. pol. 1977), W kleszczach lęku (1898, wyd. pol. 1959) czy Ambasadorów (1903, wyd. pol. 1960), a także wielu opowiadań i szkiców krytycznych. Należy do najczęściej ekranizowanych pisarzy, filmy na podstawie jego powieści nakręcili m.in. Michael Winner (Koszmary, adaptacja W kleszczach lęku, 1972), Jane Campion (Portret damy, 1996) i Agnieszka Holland (Plac Waszyngtona, 1997).

Fot. © Bettmann/Corbis/FotoChannels


EBOOK
Premiera 1 sierpnia 2012 r.
Dostępny w formatach epub i mobi.

Komentarze