Nowości W.A.B.: "Więcej gazu, Kameraden!"oraz "Bankructwo małego Dżeka"

Więcej gazu, Kameraden! Krystiana Piwowarskiego to proza wpisująca się w nurt wyznaczony przez takie książki, jak Sąsiedzi czy Strach Jana Tomasza Grossa.


Przyjąłem, że powinienem opisać Zagładę z zewnątrz. Uznałem za właściwe i dopuszczalne przyjąć punkt widzenia tych, którzy stali po drugiej stronie, a był to punkt, z którego pojmowało się uśmiercanie Żydów jako obowiązek, wyznanie wiary, ideał, biurokrację, wskazanie nauki, postęp cywilizacyjny, okazję do zarobku, wreszcie rzecz naturalną i powszednią.
Krystian Piwowarski


Krystian Piwowarski
Więcej gazu, Kameraden!

premiera: 5 września 2012 r.
literatura piękna
seria: „archipelagi”


Apokryfy Piwowarskiego wyrastają z przeczucia niepełności wiedzy, jaką posiadamy o Zagładzie.

Zagładę oglądamy tu oczami jej szeregowych uczestników, zwykle oprawców, beneficjentów i biernych świadków…
Przedstawiciel IBM negocjuje warunki umowy na system ewidencyjny dla obozu w Auschwitz.
Cieśla odkrywa oszustwa w kosztorysie szubienicy.
Zwłoki z pociągu jadącego do obozu śmierci zostają użyte jako paliwo dla parowozu.
Życie egzekwuje swoje prawa nawet w obliczu Apokalipsy - bohaterami Piwowarskiego kierują ambicja, zawiść i banalna głupota, ale także miłość i troska o bliskich.


Książka Więcej gazu, Kameraden! jest kolejną propozycją W.A.B. w serii „archipelagi”, która - jako pierwsza seria wydawnicza w Polsce po 1989 roku - konsekwentnie promuje najnowszą prozę rodzimych autorów. Ranga artystyczna książek, dbałość o ich stronę edytorską i szatę graficzną – sprawiły, że seria zyskała wśród czytelników uznanie i popularność. Tytuły z serii „archipelagi” doczekały się adaptacji filmowych i teatralnych. Do grona autorów, których utwory wydawane są w serii, należą m. in.: Joanna Bator, Jacek Dehnel, Wojciech Kuczok.


Krystian Piwowarski (ur. 1956) – powieściopisarz, autor opowiadań, dramaturg. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Śląskim. Pracował jako nauczyciel, referent, dziennikarz, robotnik mostowy, ochroniarz, sprzedawca, portier, kasjer. Obecnie pracuje w Muzeum Częstochowskim. Opublikował m.in. książki Londyńczyk (1988), Portret trumienny (1989), Kochankowie Roku Kota (1991), Homo Polonicus (2002), Klaun (2008).

Komentarze