Premiera książek: "Zakochany jeniec" Jeana Geneta oraz "Zbrodnie robali" Amy Stewart

Ostatnia książka Jeana Geneta to literacki reportaż skrywający w sobie poemat epicki o erotycznej sile rewolucji.Jean Genet
Zakochany jeniec
                                                                                                 premiera 17 października 2012r.
                                                                                              literatura piękna, seria Nowy Kanon
przekład: Jacek Giszczak                                                                                     przedmowa: Ahdaf SoueifSam zawsze wykluczony, Genet opiewa wyklętych współczesnego świata – opisuje czas, który spędził w Palestynie na początku lat 70. XX wieku w obozie dla uchodźców. Refleksje poświęcone Bliskiemu Wschodowi przeplata wspomnieniami z innych wypraw, między innymi z wizyty w USA, dokąd pojechał na zaproszenie Czarnych Panter. Ostatnia książka Jeana Geneta to literacki reportaż skrywający w sobie poemat epicki o erotycznej sile rewolucji. Wydany już po śmierci autora stał się jego swoistym testamentem, a także unikalnym świadectwem konfliktu, który nie wygasł do dziś.

[...] jeśli Palestyńczycy znaleźli w osobie pisarza wiernego przyjaciela i wnikliwego obserwatora, on sam odnalazł w nich temat, który pozwolił mu powrócić do kluczowych zagadnień przenikających jego dzieła z lat czterdziestych i pięćdziesiątych: bohaterstwa ludzi wyjętych spod prawa, piękna niezłomnej postawy, świadomych prób obalenia ustalonego porządku, przemiany erotyzmu w niewinność, mocy życia duchowego niezwiązanego z religią, nieważkości śmierci, trwania uczucia poza życiem jednostki oraz twórczej i elastycznej relacji między obrazem a rzeczywistością.
Ahdaf Soueif
To częściowo traktat filozoficzny, a częściowo dziennik. Nieposkromiona kaskada obrazów i skojarzeń układa się przede wszystkim w opis umysłowości Geneta, a nie w polityczną deklarację.
„Publishers Weekly”
Arcydzieło. Napisane wiarygodnie i z pasją, której źródłem może być tylko długotrwała wściekłość.
Los Angeles Reader”

Książka ukazuje się w serii Nowy Kanon, przygotowanej we współpracy z „The New York Review of Books”, An NYRB Classics Book.

Jean Genet (1910–1986) – francuski pisarz, poeta i dramaturg. Porzucony przez matkę wychowywał się w domach dziecka, kilka lat spędził w domu poprawczym. Zaciągnął się do armii, z której następnie zdezerterował, by wyruszyć w podróż po Europie. Po powrocie do kraju został postawiony przed sądem i skazany na dożywotnie więzienie. Wtedy zaczął pisać. Jego twórczość zachwyciła m.in. Jeana Cocteau, Jeana Paula Sartre’a i Simone de Beauvoir – dzięki ich interwencji został ułaskawiony. W 1966 roku próbował popełnić samobójstwo. Kilka lat później wyruszył na Bliski Wschód, a potem do Stanów Zjednoczonych. Jest autorem czterech powieści: Matka Boska Kwietna (1943; wyd. pol. 1994), Cud róży (1951; wyd. pol. 1994), Ceremonie żałobne (1953; wyd. pol. 1995) i Querelle z Brestu (1953; wyd. pol. 2003), skandalizującego Dziennika złodzieja (1949; wyd. pol. 1994), sztuk teatralnych, zbiorów poezji i esejów. Zakochany jeniec, ukończony przez Geneta na krótko przed śmiercią, ukazał się w 1986 roku.

Jacek Giszczak był studentem Sorbony, nauczycielem w szkole polskiej w Paryżu, szefem ekipy w instytucie sondaży SOFRES-Communications, sprzedawcą futer i wody jonizowanej. Wydał Wiersze zebrane (1989), Szosę warszawską (1995) i Flądry, gazele, żyrafy (2006), ma na koncie przeszło dwadzieścia przekładów z literatury francuskiej i frankofońskiej (tłumaczył m.in. Cendrarsa, Gaudégo, Hatzfelda, Houellebecqa, Laferrière’a, Mabanckou i Tessarecha).

Komentarze