Aktualności Wydawnictwa W.A.B.


Szanowni Państwo,
zapraszamy do zapoznania się z aktualnościami:

Mo Yan, autor książek Kraina wódki Obfite piersi, pełne biodra, laureatem Nagrody Nobla
Dziś uroczystość wręczenia Nagrody Nobla – w dziedzinie literatury uhonorowany został chiński pisarz Mo Yan, autor książek Kraina wódki oraz Obfite piersi, pełne biodra.
Jego powieści to alegoryczne obrazy Chin, w których historia XX wieku przeplata się z ludowymi podaniami i mityczną wyobraźnią, a forma kryminału bez problemu przeradza się w powieść historyczną, by ostatecznie przybrać formę jakiejś mocno psychodelicznej wizji. To ostatnie najlepiej widać w Kraina wódki – cóż, tytuł zobowiązuje. Ale nawet w tak zakręconej prozie, niemal zawilgotniałej od tytułowego trunku i poplątanej od jego efektów, czai się i ostry komentarz społeczny i cięte ciosy polityczne – Wojciech Lada, Uważam Rze.
http://wab.com.pl/?showNewsPlus=1392&f=w                                                                                                                        

Wieczór z twórczością Mo Yana, autora książek Kraina wódki i Obfite piersi, pełne biodra, w Poznaniu
Dziś o godzinie 19.00, Biblioteka Raczyńskich zaprasza na wieczór z twórczością Mo Yana, autora książek Kraina wódki i Obfite piersi, pełne biodra, laureata Literackiego Nobla 2012. Fragmenty prozy Mo Yana zaprezentuje Henryk Talar. O twórczej materii powieści laureata na tle innych utworów współczesnych pisarzy chińskich opowiedzą Katarzyna Kulpa (autorka przekładów literatury chińskiej) w rozmowie z prof. Ryszardem K. Przybylskim.

Grażyna Plebanek, autorka Nielegalnych związków, gościem VI Festiwalu Puls Literatury 2012 w Łodzi
Dziś o godzinie 18.30, zapraszamy do udziału w panelu kwartalnika krytyczno-literackiego ArterieKilka twarzy kobiecej erotyki. Kicz, rewanż, emancypacja?, którego gościem będzie Grażyna Plebanek, autorka książki Nielegalne związki. Prowadzenie Magdalena Nowicka.

Spotkanie wokół książki Mama dookoła świata Ofelii Grzelińskiej w Warszawie
11 grudnia, we wtorek, o godzinie 16.00, zapraszamy na spotkanie z Ofelią Grzelińską, autorką książki Mama dookoła świata. W spotkaniu wezmą udział bohaterki książki.

Iwo Zaniewski, autor książki Czego nie słyszał Arne Hilmen, w Warszawie
11 grudnia, we wtorek, godzinie 19.30, MiTo art.cafe.books zaprasza na wieczór autorski Iwo Zaniewskiego, twórcy książki Czego nie słyszał Arne Hilmen. W spotkaniu wezmą udział: Iwo Zaniewski, Wojciech Fiedorczuk, Sławek Szczęśniak oraz Marek Kondrat, który przeczyta fragmenty książki.

Książki Mikołajska. Teatr i PRLKorczak. Próba biografii i Nałkowska albo życie pisane nominowane do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego
11 grudnia, we wtorek, poznamy laureatów Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Wśród 10 książek nominowanych do nagrody za najlepszą książkę historyczną roku znalazły się aż 3 tytuły Wydawnictwa W.A.B.: Mikołajska. Teatr i PRL Joanny KrakowskiejKorczak. Próba biografii Joanny Olczak-Ronikier iNałkowska albo życie pisane Hanny Kirchner.
Honorowy patronat nad Nagrodą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Dorota Kudelska, autorka biografii Malczewski. Obrazy i słowa, w Szczecinie
13 grudnia, w czwartek, o godzinie 17.00, zapraszamy na wykład Doroty Kudelskiej, autorki książki Malczewski. Obrazy i słowa, poświęcony Jackowi Malczewskiemu.

Małgorzata Kalicińska, współautorka książki Irena, na spotkaniu w Warszawie
18 grudnia, we wtorek, o godzinie 18.00, Empik Junior w Warszawie zaprasza na spotkanie z Małgorzatą Kalicińską, współautorką książki Irena. Po spotkaniu autorka będzie podpisywała książki.

Wywiad z Javierem Cercasem, autorem książek Żołnierze spod Salaminy iPrędkość światła, na łamach Gazety Wyborczej
Jedynym ratunkiem jest stworzenie takich potężnych mechanizmów politycznych, które narzucą reguły powszechne. Europa z USA i Chinami i z kim tam jeszcze muszą narzucić kapitalizmowi reguły. Państwo powinno spełniać funkcje regulacyjne. Bo utopia neoliberalna nie działa. Trzeba wymyślić normy, które zapobiegną zwycięstwu prawa dżungli – wywiad przeprowadził Maciej Stasiński dla Gazety Wyborczej.

Wywiad z Małgorzatą Szpakowską, autorką książki Wiadomości Literackie prawie dla wszystkich, na łamach Gazety Wyborczej
Mieli wpływ na to, co wypada sądzić. I bardzo głośne nazwiska. Trzej autorzy, którzy nadawali ton – Słonimski, Boy i Tuwim – byli rozpoznawani przez ulicę. (...) Uważano ich za klan, który innych nie dopuszcza i knuje. Rzeczywiście miały nieco skrywaną, bo niesformułowaną wprost misję modernizacji Polski. Nie drukowały płomiennych odezwNarodzie, obudź się!, lecz Narodzie, umyj zęby!. Był w tym pewien ton mentorski i jednocześnie ironiczny. Jeżeli ktoś uzurpuje sobie rolę wychowawcy narodu i jednocześnie pokpiwa, to naród może się zdenerwować. Reakcja na Wiadomościbywała niesłychanie ostra – Małgorzata Szpakowska, Gazeta Wyborcza.

Wywiad z Ofelią Grzelińską, autorką książki Mama dookoła świata, na portalu DDTVN
Dlaczego Litwinki w niedzielę nie kąpią noworodków, a ciąża w Japonii trwa 10 miesięcy. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Ofelia Grzelińska, autorka cyklu Mama dookoła świata i Miłość dookoła świata napisała książkę o macierzyństwie w różnych kulturach.
Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Ofelią Grzelińską, autorką książki Mama dookoła świata, na portalu DDTVN.

Adaptacja nowej powieści Joanny Bator Ciemno, prawie noc w radiowej Trójce!
Codziennie od poniedziałku do piątku, o godzinie 11.50, Wydawnictwo W.A.B. i radiowa Trójka zapraszają do fascynującej podróży do Wałbrzycha wraz z niezwykłymi bohaterami powieści Joanny Bator Ciemno, prawie noc. Od 10 grudnia w paśmie przedpołudniowym, książkę czytają Ewa Skibińska i Marcin Czarnik.

Fragmenty książki Malczewski. Obrazy i słowa Doroty Kudelskiej na antenie Radia Kraków
W dniach 3 – 31 grudnia (poniedziałek-piątek), o godzinie 11.45, zapraszamy do słuchania fragmentów książki Malczewski. Obrazy i słowa Doroty Kudelskiej w cykluZ radiowej biblioteki. Dla naszych słuchaczy wybrano przede wszystkim rozdziały dotyczące relacji rodzinnych Jacka Malczewskiego i jego życia w Krakowie. TekstDoroty Kudelskiej czyta Roman Gancarczyk, głosem Jacka Malczewskiego jest Jacek Romanowski, a muzą malarza i jego wielką miłością Marią Kingą Balową – Ewa Kaim.

Zapraszamy
Wydawnictwo W.A.B.

Komentarze