MAILING: Premiery książek Grupy Wydawniczej Foksal z 3 kwietnia 2013r.

PREMIERY KSIĄŻEK GRUPY WYDAWNICZEJ FOKSAL
3 KWIETNIA 2013

Wydawnictwo Buchmann
Fundusz
M.M. Petlińska
Premiera 3 kwietnia 2013
Kryminał, sensacja, thriller
Seria Fabryka sensacji

JAKIE były początki największej afery okresu transformacji?
ILE osób musiało zginąć, żeby tajemnica pieniędzy z FOZZ została utrzymana?
KTO opowie prawdziwą historię wypłynięcia olbrzymiej kwoty z budżetu Państwa?

Książka opowiada historię, która jest jednym z możliwych rozwiązań zagadki zniknięcia ogromnej sumy pieniędzy z FOZZu.

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych dochodzi do niespotykanych dotąd spadków, które doprowadziły do ruiny inwestorów, przedsiębiorców i gospodarkę. Piotr Mylczek, młody pracownik Ministerstwa Finansów zostaje zaangażowany do specjalnego zespołu, który ma wyjaśnić przyczyny zamieszania. Podczas pracy odkrywa, że doszło do olbrzymich manipulacji, w które mogą być zamieszane spółki notowane na GPW. Odsunięty od sprawy, postanawia za wszelką cenę dowiedzieć się, kto stoi za spadkami na GPW, manipulacjami szefa KNF i tajemnicą FOZZ. Nie wie, że równolegle rozgrywa się inna bitwa, która może doprowadzić do rozpadu Unii Europejskiej i wojny w Europie.

ü  Fundusz to powieść interesująca i aktualna z dwóch powodów:
1.       Sprawa afery FOZZ nie została wyjaśniona
2.       Sprawa ożyła w ostatnich dniach – warunkowo został zwolniony z obowiązku odbywania kary więzienia dyrektor generalny Funduszu: Grzegorz Żemek

M.M. Petlińska młoda pisarka, dla pisania książek zrezygnowała z kariery w jednej z największych firm doradczych na świecie.  Wcześniej pracowała w biurze maklerskim, zajmowała się także relacjami inwestorskimi.
Z wykształcenia ekonomistka i humanistka, od lat inwestuje na giełdzie papierów wartościowych.


Wydawnictwo W.A.B.

Pępowina
Majgull Axelsson

Premiera 3 kwietnia 2013
Literatura piękna, seria z miotłą
Przekład Katarzyna Tubylewicz

Ciemna strona macierzyństwa
W swojej najnowszej powieści Axelsson pokazuje, jak głęboko potrafią tkwić rany zadane w dzieciństwie. Nie chcąc powtarzać błędów rodziców, niektóre dorosłe matki wychowują swoje dzieci dokładnie na odwrót w stosunku do tego, jak same były wychowywane - czym wyrządzają im jeszcze większą krzywdę. Opowiedziana w Pępowinie historia stanowi dowód na to, że nadmiar miłości może być równie katastrofalny w skutkach jak jej brak.
Byłoby całkiem nieźle, gdyby w literaturze zapanował „axelssonizm", czyli moda na ciekawe i skomplikowane bohaterki. Ta szwedzka pisarka potrafi bowiem pisać o kobietach tak, że trudno uwolnić się od jej sugestywnych postaci.
Justyna Sobolewska, „Tygodnik Powszechny"
Majgull Axelsson będzie gościć w Polsce 23-26 kwietnia br. Odwiedzi Warszawę i Gdańsk. 25 kwietnia br. Majgull Axelsson będzie gościem festiwalu "ODNALEZIONE W TŁUMACZENIU" - Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury Pięknej.
Majgull Axelsson (ur. 1947), pisarka szwedzka, jest także wybitną dziennikarką - autorką reportaży i książek publicystycznych. Jej pierwsza powieść, Droga do piekła (1994; w polskim tłumaczeniu wydana pierwotnie pod tytułem Daleko od Niflheimu), została uhonorowana Nagrodą Moi Martinson i odniosła międzynarodowy sukces. Kwietniowa czarownica (1997) otrzymała najważniejszą szwedzką nagrodę literacką – Augustpriset, została przełożona na ponad dwadzieścia języków i stała się światowym bestsellerem.

Katarzyna Tubylewicz – kulturoznawca, dziennikarka, tłumaczka literatury szwedzkiej, menadżer projektów kulturalnych. W latach 2006–2012 dyrektorka Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Autorka powieści Własne miejsca, redaktorka i współautorka antologii Jestem mamą.

Książka dostępna również w formie ebooka. Więcej informacji o książce na stronie: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=148

Inne książki autorki: Kwietniowa czarownica (2002), Dom Augusty (2006), Droga do piekła (2008), Ta, którą nigdy nie byłam (2012), Lód i woda, woda i lód (2010)
Osoby zainteresowane przeprowadzeniem wywiadu z pisarką, proszę o kontakt: weronika.balcerzak@gwfoksal.pl

Pilot. Naga prawda. Czynnik ludzki w katastrofach lotniczych
David Beaty
Premiera 3 kwietnia 2013
Literatura faktu poza seriami
Przekład Leszek Erenfeicht, Piotr Abraszek

Kontrowersyjna książka, która ocaliła życie tysiącom ludzi.
Większość tragicznych zdarzeń to konsekwencja prostych błędów i pomyłek, które wynikają z ułomności ludzkiej natury i które są udziałem nas wszystkich. Nieraz zdarza nam się skręcić w niewłaściwą ulicę, mylimy numer pokoju w hotelu, przestawiamy cyfry, wybierając numer telefonu... Tak rozumiany błąd człowieka David Beaty określa jako ostatnią, niepokonaną jeszcze przeszkodę w rozwoju awiacji. Analizuje mechanizmy poszczególnych typów błędów, odwołując się często do eksperymentów psychologicznych, niekiedy też piśmiennictwa z zakresu psychologii, i oczywiście przywołując liczne przykłady konkretnych wypadków lotniczych. Jak przystało na powieściopisarza, zgrabnie opisuje kolejne historie, a nauka, która z nich płynie, jest ponadczasowa i nie dotyczy wyłącznie lotnictwa.
Po tej lekturze zrozumiemy, dlaczego nie wszyscy, którzy latali jak orły, lądowali jak Wrona.
David Beaty (1919–1999) – brytyjski pilot, pisarz i psycholog. Studiował historię w Oksfordzie, po wojnie uzupełnił wykształcenie w dziedzinie nauk humanistycznych na londyńskim University College. W czasie wojny zaciągnął się do Royal Air Force i wziął udział m.in. w obronie Malty. Następnie przez kilka lat był pilotem cywilnym w brytyjskich liniach lotniczych, kursując nad Atlantykiem. Po sukcesie swojej pierwszej książki w całości poświęcił się pisarstwu – w ciągu czterech dekad opublikował trzydzieści powieści, tłumaczonych i wydawanych na całym świecie. Od lat sześćdziesiątych Beaty badał przyczyny katastrof lotniczych, które uznano za wynik błędu pilota. Zagadnieniu temu poświęcił kilka książek. Z czasem jego prace włączono do lektur obowiązkowych w szkołach pilotów, a on sam został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

Leszek Erenfeicht, od roku 1992 tłumaczy literaturę techniczną, artykuły i książki o technice wojskowej (lotnictwo, okręty podwodne, broń pancerna i broń strzelecka), książki historyczne, popularnonaukowe oraz powieści.

Piotr Abraszek, konstruktor lotniczy, autor kilkudziesięciu artykułów z dziedziny lotnictwa w miesięcznikach „Nowa Technika Wojskowa” i „Lotnictwo”. Tłumaczył monografie współczesnych samolotów wojskowych.

Książka dostępna również w formie ebooka. Więcej informacji o książce na stronie: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1474

Wykład profesora Mmaa
Stefan Themerson
Premiera 3 kwietnia 2013
Literatura piękna, seria Nowy Kanon
Ilustracje Franciszka Themerson
Przedmowa Bertrand Russell

Jeden z najwszechstronniejszych twórców XX wieku

W swojej alegorycznej powieści Themerson nawiązuje do największych myślicieli, takich jak Nietzsche, Freud czy Schopenhauer, by zgłębiać ograniczenia języka i poznania. Najwznioślejsze idee humanistyki przenikają się tu z sensacyjną akcją i ostrą krytyką społeczną, a wszystko to zostaje okraszone groteską, purnonsensem i wyrafinowanym, choć niezwykle kąśliwym poczuciem humoru.

Rok 2013 został przez radę miasta Płocka ogłoszony Rokiem Stefana Themersona.

Polecam tę książkę, bo jest zwarta, sugestywna, pełna polotu i przewrotnie zabawna. Nie mogę czytelnikowi obiecać, że cały czas będzie pękał ze śmiechu, ale przyrzekam mu złośliwą przyjemność, jaką daje przenikliwa analiza absurdu.
Bertrand Russell

Według mnie Stefan Themerson jest jednym z największych polskich pisarzy. To postać bardzo kreatywna, w kilku dziedzinach wyprzedzająca swój czas. Choćby w warstwie myślowej, językowej czy filmowej. Mówię to jako językoznawca, ale też wierny czytelnik jego dzieł. […] Stefan Themerson nie jest twórcą powszechnie znanym. Ale dziś z pewnością może nauczyć niestereotypowego myślenia i jego świeżości, samodzielności, nieugiętości.
prof. Jerzy Bralczyk

Stefan Themerson (1910–1988) – pisarz, poeta, filozof, kompozytor, twórca filmów eksperymentalnych. Tworzył po polsku, angielsku i francusku. Wspólnie z żoną, światowej sławy plastyczką Franciszką Themerson, wyprodukował kilka filmów awangardowych. W Londynie Themersonowie prowadzili salon Common Room, gdzie spotykali się m.in. Bertrand Russell, Raymond Queneau, Italo Calvino i Gaston Bachelard. W 1948 roku założyli wydawnictwo Gaberbocchus Press. Stefan Themerson jest autorem sześciu powieści – z których najbardziej znane to Wykład profesora Mmaa (1953), Kardynał Pölätüo (1963), Euklides był osłem (1986) i Wyspa Hobsona (1988) – zbiorów opowiadań i esejów, szkiców o artystach, dramatu Kość w gardle (1959), opery semantycznej Święty Franciszek i wilk z Gubbio (1972) oraz książek dla dzieci.

Książka ukazuje się w serii Nowy Kanon , przygotowanej we współpracy z „The New York Review of Books”, An NYRB Classics Book.
Więcej informacji o książce na stronie: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1485


566 kadrów
Dennis Wojda

Premiera 3 kwietnia 2013
Literatura faktu, seria z drzewem
Komiks, powieść graficzna
Dennis Wojda – znany dotychczas głównie jako scenarzysta kultowych komiksów o miasteczku Mikropolis – od marca 2010 roku codziennie publikował na blogu kolejny kadr swojej rodzinnej opowieści. Po 566 dniach historia złożyła się w całość. Powstała intrygująca, pełna humoru powieść graficzna. W precyzyjnie skomponowanych kadrach nowe graficzne życie zyskają dawno nieopowiadane anegdoty rodzinne i ich bohaterowie. 566 kadrów w niezwykle sugestywny sposób przypomina, jak wiele ludzkich starań, poświęcenia, determinacji, ale też czystego przypadku złożyło się pewnego dnia na narodziny każdego z nas.
Dennis Wojda (ur. 1973 w Sztokholmie), absolwent wydziału grafiki ASP w Warszawie, scenarzysta i rysownik. Zawodowo zajmuje się reklamą i projektowaniem graficznym, robi okładki do płyt i książek. Pierwszy scenariusz napisał w 1994 roku dla Krzysztofa Gawronkiewicza, stworzyli razem dwa albumy: Mikropolis. Przewodnik turystyczny (2001) oraz Mikropolis. Moherowe sny (2002). Publikował między innymi w „Gazecie Wyborczej", „Dos Dedos" i „Ha!arcie". Współpracuje z wieloma rysownikami, m.in. Tomaszem Lwem Leśniakiem, Ernesto Gonzalesem, Przemysławem Truścińskim, Jakubem Rebelką, Rafałem Gosienieckim oraz Krzysztofem Ostrowskim. Jest laureatem wielu nagród, dwukrotnie otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi.
Więcej informacji o książce na stronie: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1483
Wilk
Katarzyna Berenika Miszczuk
Premiera 3 kwietnia 2013
Literatura piękna
Thriller dla młodzieży od 12 lat

Sprawdź, co się wydarzyło przed Zmierzchem! Margo Cook to zwyczajna nastolatka. Pewnego dnia przenosi się razem z rodzicami z Nowego Jorku do miasteczka Wolftown położonego w głębi olbrzymiej puszczy. Od przeprowadzki dręczą ją koszmary, w których ucieka przez las przed groźnym prześladowcą. W szkole poznaje lekko zwariowaną Francuzkę Ivette Reno oraz intrygującego outsidera Maksa Stone’a. Jaki mroczny sekret skrywa Max? Jaki mroczny sekret skrywa Wolftown? Czy sny Margo mają z tymi zagadkami jakiś związek? Być może poznamy odpowiedź, gdy na niebie pojawi się księżyc w pełni...

Książka idealna na chwile wytchnienia, przerwę w szkole lub dzień, w którym trzeba sobie poprawić nastrój.

Katarzyna Berenika Miszczuk (ur. 1988) – przyszła lekarka, studiuje na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Debiutancką powieść Wilk napisała w wieku piętnastu lat,
a wydała trzy lata później. W 2009 roku ukazała się kontynuacja tej książki – Wilczyca. Została za nią nominowana do Nagrody Nautilus, przyznawanej przez czytelników w corocznym plebiscycie na najlepszy polski utwór literacki z gatunku fantastyki. Wilczyca zdobyła w nim piąte miejsce. W wydawnictwie W.A.B. autorka opublikowała trylogię, której główną bohaterką jest Wiktoria Biankowska, „była diablica, niedoszła anielica”.

Inne książki autorki: Ja, diablica (2010); Ja, anielica (2011); Ja, potępiona (2012)
Więcej informacji o książce na stronie: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1466

Komentarze