Premiery W.A.B.: "Turnus" Tomasza Łubieńskiego, "Lilianna Łungina. Słowo w słowo" Olega Dormana

Autor bawi się językiem, stosując „chwyty” używane
przez najbardziej dziś chwalonych pisarzy młodego pokolenia.
  Zdzisław Pietrasik, „Polityka”


TOMASZ ŁUBIEŃSKI
Turnus
premiera: 20 czerwca 2012
seria: archipelagi

Kreta – raj na ziemi oferujący turystom wszystko, co potrzebne do udanego wypoczynku: niezawodne słońce, piaszczyste plaże, piękne krajobrazy.
Przybywających wita nienagannie uśmiechnięta Persi. Jej imię to zdrobnienie od Persefony, bogini, która pojawia się na wyspie z początkiem każdego sezonu turystycznego. Profesjonalny dystans Persi zostaje przełamany, gdy poznaje profesora. Wspólnie odkrywają inne oblicze wyspy – pełną złowrogich wąwozów arenę walk, jakie pół wieku wstrząsnęły tym turystycznym rajem. Persi i profesor decydują się wyruszyć razem na Psiloritis, najwyższą górę na wyspie. W tej wyprawie przeszłość połączy się z nieuchronną przyszłością.


Turnus Tomasza Łubieńskiego to napisana z fabularnym rozmachem
opowieść o wędrówce człowieka przez labirynt historii i własnej pamięci.

Halo, halo, mili państwo, oto rozprasza się egejska noc gęsta jak mgła i już pod skrzydłami naszego samolotu defilują wyspy. Całym archipelagiem. Wyspy płowe od pierwszego słońca, niby skóry dzikich zwierząt rzucone na fale. Prosto z jasnego nieba.
Ładnie powiedziane, prawda?
Żałuję ogromnie, ale koncept nie jest mój. Niestety. Wymyślił go pewien poeta. Nazwiska nie pamiętam. Za co z całego serca państwa przepraszamy.
(fragment powieści Turnus)

Na debiut nigdy nie jest za późno. Tomasz Łubieński (ur. w 1938 r.), ceniony eseista, dramaturg, autor książek, które miały ogromny wpływ na naszą świadomość historyczną (m.in. Bić się czy nie bić?), napisał powieść. I wbrew temu, czego się można było spodziewać, bynajmniej nie historyczną. Turnus jest powieścią współczesną, w dodatku napisaną tak, że czytając ma się wrażenie, iż autor bawi się językiem, stosując „chwyty” używane przez najbardziej dziś chwalonych pisarzy młodego pokolenia. Jak się okazuje, w tej konkurencji też daje sobie radę.
Zdzisław Pietrasik, „Polityka”

 
Tomasz Łubieński (ur. 1938) – wszechstronny pisarz, dramaturg, eseista, publicysta i tłumacz. Studiował historię i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wieloletni członek redakcji tygodnika „Kultura”, współpracował z „Res Publiką”, „Aneksem” i „Zeszytami Literackimi”. Redaktor naczelny „Nowych Książek” oraz krytyk literacki w programie telewizyjnym „Dobre książki”. Opublikował m.in. Bić się czy nie bić? O polskich powstaniach (1978), Pod skórą (1980), Czerwonobiały (1983), Pisane przedwczoraj (1983), Bohaterowie naszych czasów (1986), Norwid wraca do Paryża (1989), M jak Mickiewicz (1998), Ani tryumf, ani zgon. Szkice o Powstaniu Warszawskim (2004), Wszystko w rodzinie (2004, Nagroda im. Władysława Reymonta) oraz 1939. Zaczęło się we wrześniu (2009).

Historia Lilianny Łunginy opowiedziana przez nią samą
– to chyba najsilniejsze doznanie artystyczne ostatnich lat.
Boris Akunin

OLEG DORMAN
Lilianna Łungina.
Słowo w słowo

premiera: 20 czerwca 2012
seria: Fortuna i Fatum
tytuł oryginału: Podstrocznik
przekład: Karolina Romanowska

Lilianna Łungina była znaną i cenioną w Rosji tłumaczką. Słowo w słowo to książka wyjątkowa, napisana na podstawie filmu dokumentalnego Olega Dormana, w którym ta mistrzyni literackiego przekładu, należąca do elity intelektualnej swoich czasów, wspomina rok po roku swoje bogate życie, przypadające na ostatnie trzy czwarte XX wieku. Oglądało ją, wstrzymując oddech, miliony widzów.


Kronika dramatycznej epoki, obraz środowisk literackich Rosji Radzieckiej
i osobista opowieść o życiu duchowym.Według mnie nie ma na świecie nic bardziej interesującego, niż patrzeć i słuchać, jak zasłużony i mądry człowiek szczerze opowiada o swoim życiu. Szczególnie jeśli upłynęło ono w Rosji i przeżyte zostało tak, jak żyła Lilianna Łungina. Historia Lilianny Łunginy opowiedziana przez nią samą – to chyba najsilniejsze doznanie artystyczne ostatnich lat.
Boris Akunin


Oleg Dorman (ur. 1967) – reżyser, pisarz. W 2009 roku za filmową wersję Rybki został nagrodzony wieloma nagrodami, w tym nagrodą na moskiewskim festiwalu Stalker, nagrodą rosyjskich krytyków telewizyjnych, przyznano mu też Laur 2009 za najlepszy film dokumentalny. 

 

Komentarze