W.A.B.: Premiera książki "Dziewczyna z poczty" - ostatniej powieści Stefana ZweigaStefan Zweig
Dziewczyna z poczty
przekład z niemieckiego: Karolina Niedenthal
Posłowie: Tomasz Małyszek
Premiera: 20 czerwca 2012

Książka ukazuje się w serii  NOWY KANON
przygotowanej we współpracy z „The New York Review of Books”
An NYRB Classics Book

Opis: cid:image002.jpg@01CD22F3.AE527810

Ostatnia, niedokończona powieść Zweiga, po raz pierwszy opublikowana czterdzieści lat po jego samobójczej śmierci.

Lato 1926, Austria pogrążona w powojennym kryzysie. Christine pracuje na wiejskiej poczcie, opiekuje się chorą matką, ledwie wiąże koniec z końcem. Choć jest jeszcze młoda, ma wrażenie, że jej życie już się skończyło. Pewnego dnia dostaje od bogatej ciotki zaproszenie na wakacje w szwajcarskim kurorcie. Zaskakująco szybko odnajduje się w niedostępnym dotąd świecie. Tylko czy będzie umiała stamtąd wrócić?

Twórczość Zweiga cenili zwłaszcza młodzi czytelnicy, którzy odnajdowali w jego bohaterach samych siebie, pełnych lęku przed demonami przeszłości, zagubionych w obliczu niepewnego jutra, a zarazem wciąż skłonnych uwierzyć, że kolejny dzień przyniesie poprawę losu. W tym duchu Zweig pisywał swoje nowele i tę złudną nadzieję dał także bohaterom Dziewczyny z poczty.
Tomasz Małyszek

Dziewczyna z poczty to znakomity portret ludzkiej psychiki – świata niepokoju, niepewności, melancholii i rozpadu.
„The Telegraph”

Fragmenty:
Kto ufa uczuciom, ten niewiele widzi: szczęśliwi są złymi psychologami. Tylko człowiek niespokojny napręża do ostatecznych granic wszystkie swoje zmysły, lęk przed niebezpieczeństwem czyni go mądrzejszym niż naturalna mądrość.

Każda materia zawiera w sobie pewien wymiar napięcia, którego nie da się już bardziej przekroczyć, woda ma swój punkt wrzenia, metal topnienia, żywiołom duszy również nie da się ominąć tego niepodważalnego prawa. Radość może osiągnąć taki stopień, po którym nie będzie już odczuwalna, to samo dotyczy bólu, zwątpienia, przygnębienia, wstrętu i lęku. Wypełnione po brzegi wnętrze nie wchłonie już ani jednej kropli świata więcej.

Jedyną przewagą człowieka nad zwierzęciem jest to, że może umrzeć, kiedy zechce, a nie tylko wtedy, kiedy musi. Być może jest to jedyna wolność, jaką człowiek posiada niezmiennie i zawsze, wolność porzucenia życia.

EBOOK
Premiera 20 czerwca.
Dostępny w formatach epub i mobi.
 

Komentarze