WAB:Premiery W.A.B.: znakomita biografia Jacka Malczewskiego oraz barwne przygody Młodego Sherlocka Holmesa.

Znakomita biografia Jacka Malczewskiego przynosi erudycyjny,
daleki od mitologizacji, przykuwający uwagę portret jednego z największych polskich artystów.


Dorota Kudelska
Malczewski. Obrazy i słowa

premiera: 29 sierpnia 2012

literatura faktu
seria: Fortuna i Fatum


Jacek Malczewski malował doskonałe obrazy. Pisał wiersze, nałogowo palił papierosy i grał w karty.
Malczewski. Obrazy i słowa to fascynujący portret geniusza o skomplikowanej osobowości.

Dorota Kudelska gromadziła materiały do tej książki przez kilkanaście lat. Przemierzyła całą Polskę i pół Europy. W państwowych archiwach i prywatnych zbiorach odnalazła ponad tysiąc nieznanych listów od i do artysty. Kolejne rozdziały – zogniskowane wokół ważnych dla Malczewskiego miejsc i osób – przedstawiają dzieje jego przyjaźni i miłości, rozwoju duchowego i emocjonalnego, ukazują jego udział w artystycznym życiu Krakowa przełomu XIX i XX wieku oraz tajniki warsztatu: intrygujące rekwizyty, stroje, piękne modelki…

Nowe odczytanie spuścizny artystycznej Malczewskiego wydobywa pomijane dotąd przez biografów szczegóły wydarzeń z jego życia.
Autorka nie omija też tematów trudnych czy niewygodnych.

Dorota Kudelska – historyk literatury i sztuki. Zajmuje się związkami literatury i sztuk plastycznych oraz relacjami sztuki polskiej XIX i XX wieku ze sztuką obcą. W 1995 roku uzyskała stopień doktora za rozprawę Juliusz Słowacki i sztuki plastyczne. Jej rozprawa habilitacyjna Dukt pisma i pędzla. Biografia intelektualna Jacka Malczewskiego (2008) została uhonorowana prestiżową nagrodą miesięcznika „Nowe Książki”. Dorota Kudelska opracowuje i przygotowuje do druku odnalezione pisma Malczewskiego – jego korespondencję, notatki, brudnopisy wystąpień publicznych oraz wiersze.

Polecamy również lekturę dla młodszych czytelników: drugą część cyklu o młodzieńczych losach Sherlocka Holmesa.
Wartka akcja, dziewiętnastowieczne realia, barwne postacie, niezwykłe tajemnice…

Andrew Lane
Młody Sherlock Holmes. Czerwona pijawka

przełożyła: Dominika Cieśla-Szymańska
premiera: 29 sierpnia 2012

powieść kryminalna dla młodzieży
seria: cykl Młody Sherlock Holmes

Uczynienie Holmesa bohaterem powieści kryminalnej po tym, jak czynił to wcześniej sir Conan Doyle, wymaga sporo tupetu, ale Lane wywiązuje się ze swej roli doskonale.
„Polska The Times”

Sherlock Holmes zawsze był ciekawy świata, wręcz wścibski. Nic dziwnego, że już jako czternastolatek wplątał się w międzynarodową aferę. Przecież młody detektyw nie może pozostać bezczynny! Bierze udział w porwaniach i pościgach, rozszyfrowuje spisek amerykańskich gangsterów, a wreszcie stawia czoło okrutnemu człowiekowi w porcelanowej masce. Odkrywa jego sekret i dowiaduje się, do czego jest mu potrzebna kolekcja pijawek z całego świata. Widok jest wstrząsający nie tylko dla młodego detektywa…

Młody Sherlock Holmes. Czerwona pijawka to doskonała rozrywka dla wielbicieli Holmesa i miłośników historii przygodowych.


Polecamy również pierwszy tom serii o nastoletnim, błyskotliwym detektywie:

Andrew Lane
Sherlock Holmes. Zabójcza chmura
premiera: październik 2011

Frapująca fabuła, znakomicie oddany klimat miejsca i czasu oraz barwne postacie składają się na powieść,
pod jaką chętnie podpisałby się sam Conan Doyle.Andrew Lane – brytyjski pisarz, scenarzysta, dziennikarz, fan Sherlocka Holmesa. Jest autorem około dwudziestu powieści (opartych m.in. na serialu Doktor Who) oraz książek poświęconych postaciom takim jak James Bond czy Wallace i Gromit. Mieszka w Dorset z żoną, synem oraz ogromną kolekcją książek o Holmesie. Jego cykl o młodym detektywie ukazuje się za oficjalnym przyzwoleniem spadkobierców Conan Doyle’a.

Komentarze