"Lekkość"


Wystawa „Lekkość” jest efektem współpracy Studenckiego Koła Naukowego Historyków Sztuki, Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej UŚ i UE.

Milan Kundera pisał, że im cięższe nosimy brzemię, tym nasze życie jest realniejsze i prawdziwsze. Egzystencja lekka sprawia, że człowiek uwalnia się od ziemi, wzlatuje w górę, „staje się na wpół rzeczywisty, a jego ruchy są tyleż swobodne, co pozbawione znaczenia”. Wychodząc naprzeciw jego myśli, chcemy więc zadać pytanie o znaczenie lekkości dla współczesnego człowieka. Czy rzeczywiście „tylko to co waży ma wartość”? A może właśnie w nadmiarze ciągłego przytłoczenia i twardego stąpania po ziemi, człowiek potrzebuje ucieczki, która będzie niczym lekkie kroki tańca i pozwoli na unoszenie się w powietrzu? Jak sztuka może pomóc nam w oderwaniu się od rzeczywistości?

lekkość.jpgEkspozycja zaprezentuje twórczość studentów i absolwentów Pracowni Ceramiki Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie. Można będzie ją oglądać w holu głównym gmachu CINiBA od 11 do 31 marca. Aranżacją i organizacją wydarzenia zajęli się członkowie Studenckiego Koła Naukowego Historyków Sztuki UŚ, którzy co roku przygotowują takie przedsięwzięcie, przybliżając odbiorcom mniej znane oblicza sztuki najnowszej.

Wernisaż wystawy odbędzie się 18 marca o godzinie 19:00.
Zostanie na nim zaprezentowany katalog towarzyszący wystawie, stworzony przez studentów historii sztuki.

Agata Stronciwilk,
kuratorka wystawy

Komentarze