Józef Hen gościem honorowym 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy


JÓZEF HEN gościem honorowym 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z wybitnym pisarzem, scenarzystą i reżyserem, który w tym roku obchodzi jubileusz 90. urodzin!27 KWIETNIA 2013 roku/sobota
godz. 19.00

Kino Muranów
ul. Andersa 5, Warszawa

Rozmowę z Józefem Henem poprowadzi Tomasz Piątek.

27 kwietnia, o godz. 17.10 zapraszamy na pokaz filmu Prawo i pięść, reżyseria: Edward Skórzewski, Jerzy Hoffman, scenariusz: Józef Hen.
W tym roku podczas festiwalu prezentowana jest retrospektywa filmów Józefa Hena. Na wszystkie projekcje wstęp wolny.Józef Hen (ur. 1923) - prozaik, publicysta, dramaturg i scenarzysta. Autor powieści i zbiorów opowiadań (m.in.: Cud z chlebem, 1956; Kwiecień, 1961; Nikt nie woła, napisana w roku 1957, wydana w 1990; Krzyż Walecznych, 1964; Toast, 1964; Przed wielką pauzą, 1966; Opór, 1967; Oko Dajana, tryptyk nowelistyczny drukowany w paryskiej „Kulturze" w latach 1969-1972 pod pseudonimem Korab; Bokser i śmierć, 1975; Milczące między nami, 1985; Odejście Afrodyty, 1995). Publikował także powieści historyczne (Crimen, 1975; Królewskie sny, 1989), książki biograficzne oraz tomy wspomnień. Jest autorem scenariuszy do filmów, m.in. Krzyż Walecznych i Prawo i pięść, oraz seriali Życie Kamila Kuranta i Królewskie sny. Jego utwory tłumaczono na ponad dwadzieścia języków. Józef Hen jest laureatem wielu nagród, w tym Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy, został odznaczony Krzyżem Walecznych, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria” oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.


Polecamy lekturę najnowszego wydania dziennika Józefa Hena Nie boję się bezsennych nocy…Dziennika nie prowadzę. Ale nauczyłem się kłaść obok tapczanu mały notesik, czasem jakieś luźne kartki i długopis.
W bezsenne noce, kiedy myśli rozpoczynają swoją męczącą gonitwę, zapalam lampkę i usiłuję je uchwycić. Na chwilę pierzcha udręka.
Przestaję bać się bezsennych nocy.

Tymi słowami Józef Hen rozpoczyna swoje zapiski z lat powojennych. Refleksje i wspomnienia Józefa Hena odważnie idące pod prąd, przenikliwe, wymykające się schematom, przeradzają się w wielką opowieść będącą świadectwem całej epoki.

Polecamy książki Józefa Hena wydane nakładem W.A.B.:

                   


Więcej informacji o książkach Józefa Hena na stronie: wab.com.pl/JHen


Zapraszam na spotkanie z pisarzem

Komentarze