Jugonostalgia w Rebel Garden

jugonostalgia.jpgJUGOnostalgia w Chorzowie
Za kraj, którego nie ma... - pod tym hasłem w Chorzowie spotkają się ci, w których sercu do teraz tkwi Jugosławia. Podczas drugiej edycji JUGOostalgii, która odbędzie się w piątek 26 kwietnia w klubokawiarni Rebel Garden (Park Śląski w Chorzowie, obok bramy Zoo) nostalgicznych atrakcji nie zabraknie. Wydarzenie otwiera o godz. 18.00 spotkanie z Grzegorzem Brzozowiczem, dziennikarzem, od lat promującym kulturę Bałkanów, oraz projekcje jego filmu „Yugonostalgia” i „Goran Bregović. Szczęściarz z Sarajewa”. Następnie tradycyjne pieśni z terenów Jugosławii – okraszone wizualizacjami - przedstawi śląska grupa BLOKOWIOSKA, po których wystąpi gwiazda wieczoru: zespół Balkan Sevdah Akustik. A do rano potrwa Disco Partizani. Wstęp wolny – bo jak inaczej mogłoby być na imprezie wspominającej Jugosławię?


JUGOnostalgia - program
Rebel Garden, Chorzów, obok Bramy Zoo
piątek 26 kwietnia

godz. 18.00 – spotkanie z Grzegorzem Brzozowiczem (dziennikarz, pomysłodawca m.in. projektów Kayah-Bregovic, Yugoton), oraz pokaz jego filmów „Yugonostalgia” i „Goran Bregović – Szczęściarz z Sarajewa”
godz. 19.30 – koncert Blokowioska + bałkańskie wizualizacje
godz. 20.30 – koncert Balkan Sevdah Akustik
godz. 22.00 – Disco Partizani
Organizator: stowarzyszenie Grupa Twórcza "Ocochodzi", przy wsparciu Urzędu Miasta Chorzów w ramach projektu „Z kulturą do Parku”

Grzegorz Brzozowicz - Dziennikarz popkulturowy. W latach 1972-77 mieszkał w Belgradzie. Współpracownik pism: "Non Stop", "Ekran", "Magazyn Muzyczny", "Rock'n'Roll", "Gazeta Wyborcza", "Machina" (zastępca redaktora naczelnego 1996-97),  "Dziennik", "Playboy" i innych. Jako prezenter muzyczny pracował w stacjach radiowych: "Trójka" (1984-92) (audycje Interradio, Radio Clash, Dzika Rzecz, Tamtam, Rock po Polsku) Rozgłośnia Harcerska, Radio Kolor (szef muzyczny 1993-96), Jazz Radio, Radiostacja, Radio PIN, Radio Dla Ciebie. Dla TVP 2 zrealizował szereg programów dokumentalnych min. "Goran Bregović Szczęściarz z Sarajewa", "Yugonostalgia". W latach 2006-2011 był współpracownikiem telewizyjnego "Tygodnika Kulturalnego" (TVP Kultura). Animator projektów muzycznych Yugoton i Yugopolis oraz pomysłodawca projektu Goran Bregović & Kayah (płyta Bregović & Kayah) i Goran Bregović & Krzysztof Krawczyk (płyta "Daj mi drugie życie"). Autor książek m.in. „Goran Bregović. Szczęściarz z Sarajewa”, „Sto płyt, które wstrząsnęły światem, czyli kronika czasów popkultury” (współautor Filip Łobodziński), "Muniek - Grzegorz Brzozowicz rozmawia z Zygmuntem Staszczykiem”.

balkan_sevdah1.jpgZespół Balkan Sevdah Akustik - „Wykonujemy muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi wywodzącymi się z różnych regionów Półwyspu Bałkańskiego (Albania, Grecja, Turcja, Macedonia, Bułgaria, Bośnia, Serbia i Kosowo). Do tradycji podchodzimy nieortodoksyjnie, nie staramy się nikogo naśladować. Wręcz przeciwnie, próbujemy mieszać elementy różnych kultur bałkańskich i połączyć je z naszymi indywidualnymi doświadczeniami muzycznymi”.

Blokowioska - Śląski projekt muzyczny inspirowany folkiem z różnych części Słowiańszczyzny.

Komentarze