Międzynarodowy Przegląd Twórczości Artystycznej - zapraszamy do udziału w konkursie


Międzynarodowy Przegląd Twórczości Artystycznej 2013

Termin składania prac: 10 czerwca 2013.
Uroczyste rozstrzygnięcie połączone z wystawą nagrodzonych prac: 14 września 2013 o godz. 17.00, Pałac Radziejowice.

Plener malarski: 14-20 września 2013, Pałac Radziejowice.


Jeśli jesteś młodym artystą, który czuje się współodpowiedzialny za język sztuki współczesnej, chcesz pokazać to co Cię w nim intryguje, zgłoś swoją pracę na Międzynarodowy Przegląd Twórczości Artystycznej...

 ... Będziesz miał okazję spotkać młodych twórców z Polski i Włoch w przestrzeni klasycystycznego Pałacu w Radziejowicach i wziąć na warsztat pracę nad językiem malarstwa, zastanowić się nad funkcją dzieła sztuki. Wszystko pod kierunkiem cenionych artystów z Polski i Włoch.


Idea zorganizowania Międzynarodowego Przeglądu Twórczości Artystycznej w 2013 roku narodziła się w Domu Kultury Zacisze z chęci zainteresowania sztuką artystów z wielu ośrodków Włoch i Polski. Przełożenia narodowych temperamentów i doświadczeń artystów młodego pokolenia na tematy, które poruszają w swoich pracach.  
Nam Polakom wydaje się, że znamy włoską kulturę, ale czy nie myślimy stereotypami? Wojciech Cieśniewski, juror Międzynarodowego Przeglądu Twórczości Artystycznej, jest przekonany, że oba nasze kraje mają wiele wspólnego: „Polskę łączy z  Włochami  wielowiekowa tradycja fascynacji kulturą, sztuką i nauką Italii, zainteresowania historią, polityką a w dwudziestym wieku - również wzajemne fascynacje papieżem Polakiem, idolami sportowymi, możliwościami inwestycji gospodarczych oraz ruchem turystyczno-wypoczynkowym. Wzajemna sympatia i szacunek”.
Dla Bożenny Dydek, dyrektor Domu Kultury Zacisze ważnym aspektem Przeglądu, jest komunikacja międzykulturowa, interakcje, które powstają podczas spotkań ludzi różnych narodowości. To często przekłada się na efekty późniejszych działań. „Interesują nas młodzi artyści, których staramy się włączać w nasze działania, uatrakcyjnić naszą ofertę” – mówi. Konkurs adresowany jest do studentów i absolwentów wyższych uczelni artystycznych oraz do osób oddających się pasji malowania poza swoją pracą zawodową. Tematem konkursu są „Włoskie nastroje”. Wartością bezcenną przeglądu będzie spotkanie laureatów na plenerze malarskim w Pałacu w Radziejowicach. Artystyczną opieką otoczą ich znani polscy artyści i jurorzy Przeglądu prof. Massimo Mazzini atache Ambasady Włoskiej, prof. Mario Vecchione atache Instytutu Kultury Włoskiej, prof. Antoni Fałat rektor Europejskiej Akademii Sztuk, prof. Franciszek Maśluszczak z Politechniki Warszawskiej Wydział Architektury i Wojciech Cieśniewski z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W programie również wystawa laureatów, wykłady, indywidualne korekty prac oraz konsultacje z wykładowcami,  międzynarodowe gry i zabawy integracyjne.

Organizator: Dom Kultury „Zacisze” w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, współorganizator: Europejska Akademia Sztuk w Warszawie.
Aplikacje w języku polskim: http://www.zacisze.waw.pl/pl/artykul/1615
Aplikacje w języku włoskim: http://www.zacisze.waw.pl/pl/artykul/1749  

Komentarze