Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej - plany na maj-czerwiec

„Odświeżenie”

Kolejny dwumiesięczny cykl działań Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej (maj-czerwiec 2013 r.) będzie odbywał się pod wspólnym hasłem „Odświeżenie”. Pojawią się zatem warsztaty i spotkania, skoncentrowane na poszukiwaniu swobodnej przestrzeni twórczej, odprężających technik plastycznych oraz wolnej lekturze tekstów literackich.W programie na maj...− Poezja Tu i Teraz (Ambasada Młodych) - spotkanie autorskie i warsztaty literackie dla młodzieży z Justyną Bargielską;
− Sztuka Wewnętrzna (Ambasada Młodych) - warsztaty rzeźbiarskie dla młodzieży z Michałem Smandkiem;
− warsztaty artystyczno-literackie z cyklu Czytanie Sztuki;
− koncert muzyki relaksacyjnej współorganizowany z Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia;
− Noc Muzeów – „Nocna Alternatywa” - pokaz najlepszych animacji, które brały udział                  w konkursie „Czarny Koń Animacji” podczas 2. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent, akustyczny koncert zespołu „Kuzyni” oraz prezentacja książki „To zupełnie nieprawdopodobne” (moderator spotkania – Grzegorz Senderowicz);
− warsztaty ekologiczne dla nauczycieli i edukatorów „Kupując zmieniamy świat – edukacja konsumencka”, prowadzone przez Annę Rozkosz i Piotra Dominiaka z Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”;
− Klub Haftowanej Poezji – warsztaty literackie z Agnieszką Dąbrowską oraz warsztaty ogrodnicze z Dorotą Milewską.
                                              

              
„Poezja Tu i Teraz” – Ambasada Młodych –
spotkanie i warsztaty literackie z Justyną Bargielską

17 maja 2013 r. w godz. 10.00 - 14.00 w ramach projektu „Poezji Tu i Teraz” w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej (ul. Francuska 12) odbędzie się spotkanie autorskie z Justyną Bargielską oraz warsztaty literackie, prowadzone przez autorkę i nawiązujące do najważniejszych wątków składających się na jej twórczość.

Warsztaty literackie - opis Justyny Bargielskiej:
"Warsztaty podzielimy sobie na trzy części. W pierwszej zajmiemy się prozą, w drugiej poezją, a w trzeciej czymś, co jest nawet lepsze niż proza i poezja razem wzięte: integralnym połączeniem obrazu ze słowem.
W części prozatorskiej popracujemy moją ulubioną, wypróbowaną między innymi na studentach Uniwersytetu Jagiellońskiego, metodą „na tabloid”. Uczestnicy dostaną absolutnie najpiękniejsze, najbardziej kuriozalne, najciekawsze pod względem fabularnym i językowym wycinki z czasopism „Fakt” i Super Expres”. Na ich bazie spróbujemy stworzyć swoje własne opowieści, wcześniej próbując wspólnie określić, co sprawia, że historia jest godna pierwszego opowiedzenia, a potem – i tu, w moim pojęciu, zaczyna się literatura – powtarzania jej.
Druga część będzie całkowicie z dziedziny rozrywki: spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, po co pisać poezję i czy można tego uniknąć.
W trzeciej części uczestnicy będą mogli obejrzeć kilka najpiękniejszych, w większości niedostępnych jeszcze w wersjach polskich picturebooks z ostatnich kilku lat. Opowiem – posługując się odpowiednimi obrazkami – o historii i specyfice gatunku. Wspólnie zastanowimy się, jakie możliwości daje twórcy posługującemu się słowem ten typ publikacji  i dlaczego tak niewielu piszących się mu poświęca."

Na spotkanie autorskie – wstęp wolny. Liczba miejsc na warsztatach ograniczona – prosimy o zgłoszenia na adres: domoswiatowy@bs.katowice.pl.

Justyna Bargielska (ur. 1977 r.) – poetka i pisarka. W 2010 roku za tomik „Dwa fiaty”
otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia. Za swój prozatorski debiut „Obsoletki” (2010) otrzymała nominację do Paszportów Polityki oraz Nagrodę Literacką Gdynia 2011. Książka ta znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2011. Najnowsza książka „Małe lisy” ukazała się w marcu 2013 r.

„Poezja Tu i Teraz” to autorski projekt Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej, realizowany wraz z Instytucją Kultury Katowice – Miasto Ogrodów (w ramach projektu „Ambasada Młodych”).
Sztuka Wewnętrzna” – Ambasada Młodych - 
warsztaty z Michałem Smandkiem

22 maja 2013 r. w godz. 11.00 - 15.00 w ramach projektu „Sztuka Wewnętrzna” odbędzie się spotkanie oraz plenerowe warsztaty rzeźbiarskie z Michałem Smandkiem. Artysta zaproponuje motyw przewodni scalający naturalne materiały i obiekty, uprzednio wyjęte przez uczestników z najbliższej przestrzeni. Efektem warsztatów będzie wspólna rzeźba stworzona przez artystę i uczestników w Patio Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej.


Liczba miejsc ograniczona – prosimy o zgłoszenia na adres: domoswiatowy@bs.katowice.pl

Michał Smandek (ur. 1981 r.) - absolwent Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Śląskim. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, land-artem i video. Brał udział m.in. w wystawach: „Mleczne Zęby” oraz „Zmęczenie Materiału” w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, „Nowocześni: turyści” (z ekspozycją „Teleport Process”) w Galerii BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu, „Strach przed ciemnością” w Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek w 2011 r., „Romantyczna Udręka” w Galerii Design BWA Wrocław w 2011 r., „Discovery” w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu w 2010 r., „Alfabet polski_1” w BWA Galerii Miejskiej Tarnów w 2009 r. i „Survival 7” na Przeglądzie Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach we Wrocławiu w 2009 r.

„Sztuka Wewnetrzna” to autorski projekt Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej, realizowany wraz z Instytucją Kultury Katowice – Miasto Ogrodów (w ramach projektu „Ambasada Młodych”).
Nocna Alternatywa –
Noc Muzeów w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej

18 maja 2013 r. w związku z Europejską Nocą Muzeów w Polsce zapraszamy na program wydarzeń edukacyjno-kulturalnych, przygotowany przez Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej. Hasłem przewodnim tegorocznej propozycji jest „Nocna Alternatywa”. W programie znajdą się więc przede wszystkim niezależne prezentacje artystów, łączące słowo, obraz filmowy i dźwięk.

Program:

19.00 - 21.00 - pokaz najlepszych animacji, które brały udział w konkursie CZARNY KOŃ
ANIMACJI podczas 2. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ARS INDEPENDENT
(„Wyspa Gibonów”, „Gra”, „Dobro, Piękno i Prawda”, „Był sobie król”, „Sponge Ideas”, „Doomed”, „Birdboy”, „Noise”, „The Hopper”, „Gipfel-Gig”) oraz projekcja zwycięskiej animacji „Drwal” (reż. Paweł Dębski).

21.00 - 23.00koncert akustyczny zespołu KUZYNI  - projekt Pawła Kelnera Rozwadowskiego (Izrael, Deuter) i Macieja Dłużniewskiego (Zderzenie, V.O.A.) oraz prezentacja książki Pawła Rozwadowskiego „To zupełnie nieprawdopodobne” (moderator spotkania: Grzegorz Senderowicz).

Organizatorzy: Biblioteka Śląska

Partnerzy: Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, Międzynarodowy Festiwal
Filmowy ARS INDEPENDENT, Stowarzyszenie Pro-Kulturamedia.

Dane kontaktowe:
Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej
ul. Francuska 12, 40-015, Katowice
tel.: 32 255 43 21
e-mail: domoswiatowy@bs.katowice.pl
www.facebook.com/DomOswiatowyBibliotekiSlaskiej


Ekozorientowani – razem dla edukacji" –
warsztaty ekologiczne dla nauczycieli i edukatorów

24 maja 2013 r. w godz. 10.00-16.00 w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej                          odbędą się warsztaty ekologiczne dla nauczycieli z cyklu „Ekozorientowani – razem    dla edukacji”.
Temat spotkania brzmi: „Kupując zmieniamy świat - edukacja konsumencka (ekoznaki, sprawiedliwy handel, kupuj lokalnie)”.

Trenerzy: Anna Rozkosz, Piotr Dominiak: ODE Źródła
Zapisy: domoswiatowy@bs.katowice.pl, anna.rozkosz@zrodla.org.pl

Zajęcia są bezpłatne, przeznaczone dla nauczycieli i edukatorów. Uczestnicy otrzymają pakiet
materiałów składający się z zestawu konspektów zajęć, scenariuszy gier, symulacji, warsztatów, kart pracy, materiałów informacyjnych i opisowych oraz potwierdzenie uczestnictwa w szkoleniu.
W ramach szkolenia zapewniamy poczęstunek złożony z produktów Sprawiedliwego Handlu

Szkolenia dla nauczycieli i nauczycielek w ramach projektu „Ekozorientowani- razem   dla
edukacji, są realizowane przy wsparciu dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony
Środowiska.

Obowiązuje kolejność zgłoszeń - tel.: 32 255 43 21, e-mail: domoswiatowy@bs.katowice.pl
„Odświeżenie” – wystawa malarstwa Haliny Eysymont

Do 31 maja 2013 r. w Galerii Intymnej, mieszczącej się w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej (ul. Francuska 12), obejrzeć można wystawę prac Haliny Eysymont. Jest to pierwsza od wielu lat autorska wystawa artystki. Prace emanują wrażliwością i zmysłowością, odczuwaną zarówno w bogatej, zwykle ciepłej kolorystyce, jak i efemerycznych, płynnie wypełniających przestrzeń obrazu smugach, liniach i rozmyciach.

Prace są najnowszym nabytkiem kolekcji Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.

Halina Eysymont−urodziła się 24 maja 1932 roku. Po wojnie podjęła studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Józefa Czajkowskiego.                   W latach sześćdziesiątych współtworzyła warszawską grupę malarzy „Rekonesans”. Brała udział w wystawach sztuki w Polsce i za granicą, m.in. Biennale Sztuki (1963, Iglesias), Kinokuniya Gallery (1966, Tokio), Modern Polsk Konst (1973, Malmo).


Klub Haftowanej Poezji

22 maja 2013 r. o godz. 16.30 w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej (ul. Francuska 12) odbędzie się druga część warsztatów poetyckich z Agnieszką Dąbrowską, skoncentrowana wokół tematyki odradzania się, poszukiwania twórczych inspiracji na przykładzie współczesnej poezji. Uzupełnieniem będzie wspólne haftowanie motywów zaczerpniętych                z poezji. Gościem specjalnym będzie Dorota Milewska – profesjonalny ogrodnik.


Klub Haftowanej Poezji - elitarny klub dla kobiet, nawiązujący do kobiecych spotkań                w przedwojennych Domach Oświatowych. Jego współczesna wersja połączy dwie idee. Pierwsza dotyczy czytania poezji bliskiej członkiniom klubu. Druga odnosi się do haftowania, które w XIX wieku było niezbędnym elementem edukacji młodych panien i jednym                        z najczęstszych kobiecych zajęć. Elitarność klubu będzie polegała na wspólnym, głośnym czytaniu i tym samym, wejściu do grona wybranych beneficjentów. Projekt w zamierzeniu ma być utopijną wersją klubów, stowarzyszeń i organizacji społecznych. Jego działania będą ewoluowały wraz z potrzebami uczestniczek. Być może przybiorą formę spotkań, wystaw haftowanych wierszy lub staną się cyklem rozmów o sztuce i literaturze w atmosferze relaksu na Tarasie Czytelniczym.

Agnieszka Dąbrowska - poetka, publikowała m.in. w „Odrze”; pisze teksty teoretyczne (m.in. do katalogu wystawy „Replikantki” dla Galerii Sztuki Współczesnej BWA                            w Katowicach). W 2011 r. otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania za utwór pt. „Kukułka”. Prowadzi warsztaty literackie i artystyczne.


CZYTANIE SZTUKI - warsztaty artystyczno-literackie

Czytanie Sztuki to cykl stałych warsztatów dla dzieci i młodzieży, prowadzonych przez edukatorów Polskiego Komitetu Międzynarodowego Wychowania przez Sztukę InSEA  w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej (ul. Francuska 12). Zajęcia rozwijają wyobraźnię oraz zdolności manualne poprzez łączenie różnych dziedzin sztuki, a także różnorodne i nietypowe techniki pracy. Poniżej załączamy program i tematykę warsztatów w maju 2013 r.

Motywem przewodnim majowych warsztatów będzie „odświeżenie”. Celem zajęć jest poszukiwanie przez młodych ludzi inspirujących technik pracy z różnorodnymi materiałami, odnajdywanie indywidualnych upodobań estetycznych, ale także angażowanie się w działania o charakterze akcji artystycznych, nie tylko wykonywania tradycyjnych prac plastycznych.

Czytanie Sztuki – program warsztatów w maju 2013 r.:

7.05.2013 r., godz. 11.30–13.00 – prowadzenie: Monika Ostrowska-Cichy;
9.05.2013 r., godz. 13.00–14.30 - prowadzenie: Agnieszka Maroszek-Skrzydło;
10.05.2013 r., godz. 10.00–11.30 - prowadzenie: Małgorzata Górecka;
10.05.2013 r., godz. 12.00-13.30  - prowadzenie: Iza Ochman;
21.05.2013 r., godz. 9.15–10.45 – prowadzenie: Anna Kopeć, Małgorzata Stolarczyk.Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej
ul. Francuska 12, Katowice
tel.: 32 255 43 21
e-mail: domoswiatowy@bs.katowice.pl
www.facebook.com/DomOswiatowyBibliotekiSlaskiej


Komentarze