Premiery wydawnictwa Bellona 04.07.2013

Maria 
Barbara Iskra-Kozińska
Nowa książka autorki bestsellerowego Czerwonego nieba nad Wołyniem

Jest rok 1945 – wiosna. Rodziny Kozińskich i Romaniewiczów, ocalałych z pożogi i rzezi na spacyfikowanym przez UPA Wołyniu, znajdują nowy dom na ziemiach zachodnich. Są zafascynowani wyposażeniem domu, ale niepokoją się o swa przyszłość – co będzie, jeśli Niemcy wrócą? Czy tu zawsze będzie Polska? Czy tu ich dzieci znajdą swoje szczęście?

Świat, znany nam z filmowych komedii, ożywa w powieści ciepłej, pełnej scen komicznych i sentymentalnych, ale też dramatycznych i porażających życiowym realizmem – bo właśnie taki, trudny, ale też pełen radości, był świat polskich osadników w pierwszych powojennych latach na Ziemiach Odzyskanych.



Dubler
Andrew Ross

Szanowany funkcjonariusz policji w amerykańskim miasteczku Grey, Andrzej Zapolski, zostaje porwany i uwięziony. Nieznani napastnicy żądają od niego dokumentów, których nie ma, grożąc zabiciem jego żony i synka. Sytuacja wydaje się beznadziejna. Co więcej, Zapolski stopniowo odkrywa, że został wplątany w międzynarodową grę wywiadów i splot prywatnych interesów,
a stawką jest nie tylko życie jego najbliższych. Dubler to brawurowa powieść sensacyjna trzymająca w napięciu od pierwszego do ostatniego zdania. Jesteśmy świadkami pasjonujących zwrotów akcji, pościgów i ucieczek po obu stronach oceanu. Świetny, dynamiczny styl.


                                 Nowa seria Bellony: Historia!

Józef Piłsudzki. Fakty i tajemnice 
Sławomir Koper

Bez wątpienia żaden z polskich polityków XX stulecia nie wywarł tak wielkiego wpływu na dzieje naszego kraju, jak Józef Piłsudski. Zesłaniec i rewolucjonista, bojownik napadający z bronią w ręku na pociągi, a następnie twórca polskiego czynu zbrojnego podczas pierwszej wojny światowej. Triumfator w wojnie z bolszewikami, człowiek, który ocalił Polskę i Europę przed komunizmem. Ale równocześnie polityk, który zdobył władzę na skutek krwawego przewrotu wojskowego. Twórca autorytarnego systemu, bez wiedzy którego nic w Polsce nie mogło się wydarzyć. A jednocześnie abnegat życiowy nie mający większych potrzeb, nie zwracający uwagi na splendor i luksusy. Czarujący, inteligentny rozmówca i brutalny polemista, używający publicznie wulgarnego słownictwa. Czuły i kochający ojciec, a równocześnie mężczyzna, który większość życia spędził trójkącie małżeńskim.



Małżeństwa królewskie. Piastowie
Jerzy Besala

To pierwszy opis dziejów miłości i małżeństw wszystkich władców Polski, książąt i królów. Autor podjął się ogromnego trudu zbadania związków i uczuć koronowanych par: ich miłości, nienawiści, przyjaźni i zdrad, dobroci i upokorzeń, opierając się głównie na źródłach dokumentalnych, listach, relacjach, pamiętnikach i literaturze przedmiotu. Przedstawił w ten sposób historię Polski z zupełnie nowej, innej, choć równie ważnej strony - poprzez historię związków małżeńskich i uczuciowych władców.









Polacy na Kremlu. Moskwa 1612 
Tomasz Bohun

Zajęcie Moskwy przez wojska polsko-litewskie w październiku 1612 r. było wynikiem układu hetmana koronnego Stanisława Żółkiewskiego z bojarami moskiewskimi, w myśl którego wszystkie stany Państwa Moskiewskiego obierały carem królewicza Władysława. Najważniejszym gwarantem wypełnienia postanowień umowy miały być oddziały Rzeczpospolitej stanowiące garnizon moskiewski. Jego sprawne funkcjonowanie uzależnione było od dostaw posiłków z zewnątrz. Na przełomie sierpnia
i września 1612 r. hetman litewski Jan Karol Chodkiewicz podjął próbę dostarczenia żywności garnizonowi. Próba ta się nie powiodła. Po odstąpieniu hetmana od murów kremlowskich sytuacja garnizonu stała się niezwykle trudna. Głód doprowadził do aktów kanibalizmu i upadku dyscypliny. Na początku listopada oddziały polsko-litewskie, broniące Kremla dwa lata, skapitulowały.

Komentarze