Od W.A.B: Polecamy nowości Wydawnictwa W.A.B.!

Kolejna porcja nowości, tym razem z W.A.B. Zapraszam do zapoznania się!


Chce się żyć
Maciej Pieprzyca

Wzruszająca, pełna humoru opowieść o ogromnej woli życia osoby skazanej przez świat na milczenie

Mimo poważnej tematyki Chce się żyć jest powieścią o wydźwięku zdecydowanie optymistycznym. Wzrusza, śmieszy, skłania do refleksji związanych z życiem, śmiercią, miłością czy normalnością.

Rok 1981. Na świat przyszedł Mateusz Rosiński. Po pewnym czasie lekarze zdiagnozowali u niego porażenie mózgowe. Nie dali rodzicom zbyt wiele nadziei. Uznali chłopca za roślinę. Mateusz jednak prawidłowo rozwijał się intelektualnie, tylko jego ułomne ciało nie pozwalało mu na komunikację ze światem. Przez lata chłopiec z dystansem i autoironią przyglądał się zmaganiom swoich rodziców niechcących się pogodzić z kalectwem najmłodszego syna. Obserwował, jak dorasta jego rodzeństwo. Wielokrotnie próbował skomunikować się z otoczeniem i przekazać światu wiadomość, że nie jest rośliną.
Uda mu się to dopiero wiele lat później. Niespodziewanie znajdzie się ktoś, kto wreszcie zrozumie sygnały wysyłane przez Mateusza.

Na kanwie tej historii powstał film Chce się żyć  Macieja Pieprzycy. W roli głównej znany z Jesteś Bogiem Dawid Ogrodnik, który stworzył jedną z najniezwyklejszych i najbardziej wzruszających kreacji w polskim kinie ostatnich lat.

Film Chce się żyć został doceniony przez międzynarodową publiczność na Montreal Film Festival, gdzie zdobył trzy najważniejsze nagrody, w tym Grand Prix, znalazł się też w prestiżowym gronie produkcji nominowanych do Złotych Lwów Gdynia Film Festival 2013.

Maciej Pieprzyca – scenarzysta i reżyser. Autor nagradzanych na festiwalach filmów dokumentalnych (Przez nokautJestem mordercą), spektakli telewizyjnych (FryzjerPadnij) oraz filmów fabularnych (InfernoBarbórkaDrzazgi).

Premiera: 4.09.2013

Bastard
Andrzej Dziurawiec

Bastard brawurowo przedstawia nie tylko wielką aferę kryminalną, ale i na jej tle dzieje dziedziców polsko-litewskich książęcych rodów.

Thriller Andrzeja Dziurawca rozpoczyna się tak: do Warszawy przylatuje Wadim. „Wadim nie był biznesmenem. Był zabójcą. Nie był również obywatelem Federacji Rosyjskiej, której paszportem się legitymował”.


Na Okęciu czeka na Wadima Baszir Dugajew. „Baszir nie miał na imię Baszir i nie był czeczeńskim uchodźcą. Nie zajmował się też zbieraniem materiałów do pracy doktorskiej o Chazarach. Zajmował się zabijaniem”. I tak dalej...

Więcej szczegółów zdradzić mi nie wolno. Mogę tylko powiedzieć, że jeśli teraz – gdy ta powieść pojawiła się na rynku – ktoś chciałby popaść w stan wakacyjnego błogostanu, a w dodatku bez lęku zasypiać i nie budzić się w środku nocy z krzykiem, niechże „Bastarda” nie bierze nawet do ręki. 

Janusz Anderman


W Warszawie dochodzi do serii makabrycznych zdarzeń. Pod samochodem wokalistki Niny Goldfarb wybucha bomba. W fabryce wódek podczas strzelaniny ginie dwóch ludzi, a ich ciała znikają z kostnicy. Niewierna żona znajduje w mieszkaniu zmasakrowane zwłoki męża. To nie koniec brutalnych morderstw. Dochodzenie prowadzi wyjątkowy duet policyjny: Szubert i Szuman.
Agenci obcego państwa, stara atystokracja, ciemne interesy na rynku nieruchomości – wszystko to sprawia, że śledztwo wyjątkowo się komplikuje. A tymczasem rozwija się historia, od której nie można się oderwać, rozgrywająca się w Polsce, Szkocji, Izraelu oraz …za czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów.


Andrzej Dziurawiec – znany scenarzysta filmowy (Karate po polsku, Zakład), dramaturg (Czarny Punkt, Trumna nie lubi stać pusta). Laureat pierwszej polskiej edycji międzynarodowego konkursu Hartley-Merill. Publikował m.in. w „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Odrze”, „Dialogu”, „Poezji”, „Nowym Wyrazie”. Mieszka w Warszawie i na podlubelskiej wsi. Jest autorem przezabawnej książki wspomnieniowej Późny Gomułka, wczesny Gierek (2009).

Premiera: 04.09.2013

Komentarze