Rusza Animachina 2014! Zapowiedź

Bytom to miasto sprzeczności i różnorodności. Także, jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne. Choć wydaje się być zaniedbane z niemal każdej strony, centrum i obrzeża tętnią życiem… jeśli tylko dobrze mu się przyjrzeć. Przyzwyczajeni jesteśmy do Teatromanii, stałym punktem jest Zlot Superbohaterów, od niedawna działa Teatr Rozbark, od lat funkcjonują kluby i galerie, a od jakiegoś czasu na horyzoncie pokazuje się coraz śmielej wydarzenie o nazwie Animachina. Na nim właśnie pojawię się po raz pierwszy.

Prawdopodobnie skończą się niedługo narzekania śląskich miłośników komiksu i animacji, nie tylko japońskiej. Wcześniej, jeśli dobrze się orientuję, mieli do dyspozycji właściwie tylko (lub może aż!) konwent Asucon. Oczywiście lokalny rynek wspierają ŚKF, Komiksiarnia, a-g-w.info oraz liczne grupy hobbystyczne, jednak dużych imprez tematycznych nadal jest za mało.

Program tegorocznej Animachiny obejmuje liczne panele dyskusyjne, spotkania z autorami i rysownikami oraz warsztaty. Będzie mowa o Marvel Unlimited i pierwszych ekranizacjach komiksów, pojawią się prelekcje na temat ekscesów japońskiego teatru, kina lat 60-tych, adaptacjach filmowych mang (oraz o przerabianiu poszczególnych dzieł na komiks azjatycki), legendach miejskich Japonii, polskim rynku mangowym… można wymieniać jeszcze długo.


Dla kreatywnych i ćwiczących pamięć – konkursy rysunkowe, warsztaty malowania kubków, zajęcia z henną, „wiedzówki”, czyli konkursy ze znajomości konkretnych działów (Cartoon Netwoork, Batman, Hunter x Hunter, Saflor Moon) oraz „Jaka to melodia” w wersji anime. Do tego kilkanaście sekcji z grami karcianymi i planszowymi, turnieje, zajęcia taneczne, pokazy filmowe i reklamowy supermatraton.

Wśród zaproszonych gości będą znane colplay’erki: Bell Calssara (Niemcy), Simona Kana Kanyan (Słowacja) oraz Bellatrix Aiden (Ukraina). Polskę reprezentować będę m.in.: Katarzyna "Kairi" Siedlecka, Aleksandra Shappi Tora oraz Jakub Zel Kołecki

Pojawią się znani (i ci, który pozycję swoją budują) twórcy komiksów: Marcin i Przemek Surmowie, Grzegorz Nita, Patryk "Dudul" Dudulewicz, Ilona "Kobieta-Ślimak" Myszkowska oraz Joanna "Revv" Szymańska, autorka świetnego bloga komiksowego http://takbardzozle.blogspot.com/

Wszystko to w dniach od 19 do 20 lipca w Beceku i Państwowych Szkołach Budownictwa w Bytomiu (ul. Powstańców Śląskich 10). Więcej informacji na temat programu imprezy znajdziecie na stronie: www.animachina.pl.Krzysztof Chmielewski

*
Konwent Animachina odbędzie się w Państwowych Szkołach Budownictwa w Bytomiu, ul. Powstańców Śląskich 10 w dniach 19-20 lipca 2014 roku w godzinach od 10 (sobota) do 14 (niedziela).

Animachina Open odbędzie się 19 lipca 2014 roku w godzinach od 11 do 20 w Bytomskim Centrum Kultury przy placu Karin Stanek 1 w Bytomiu.

Komentarze

 1. Nie moje klimaty, ale dobrze, że są organizowane takie spotkania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szlag. Popędziłabym jak na skrzydłach, ale wyjechana jestem. Będziesz? Napiszesz jak było?

  OdpowiedzUsuń
 3. Pewno, że będę ;) Choć to mój debiut na tego typu imprezach...
  Kilka słów po Animachinie skreślę! Zapowiada się bardzo ciekawy dzień.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz