Asucon po raz XV! Patronat Literackiej Kanciapy

Nie udało mi się dotrzeć na Polcon, który w tym roku odbywał się w Bielsku-Białej. Cóż, nie da się żyć jedynie przyjemnymi rzeczami. Po wizycie na bytomskiej Animachinie połknąłem konwentowego bakcyla i w najbliższy weekend sporo czasu spędzę w Katowicach. Szykuje się bowiem XV Asucon, którego zapowiedzi pojawiają się o kilku miesięcy.

To impreza, na którą czekałem długo. Ciekaw jestem jak upłynie mi ten czas i co uda się zobaczyć. Tegoroczna konwencja to „niedaleka przyszłość”, gdzie technologia spotyka się magią i myśleniem magicznym. Można się więc spodziewać ciekawych strojów z pogranicza post-apo, a także klasycznych cosplayerów.

Wśród autorów zobaczymy takie postaci jak: Tomasz Nita – twórca komiksu Banzai. Kniaziówna Eryka, Little Lady Punk i Vanitachi, odpowiedzialne za Akatsukiss oraz Chary Porter i sezon polowań na czarownice, a także Kobieta-ślimak, autorka komiksu Barwy biedy (znana też z projektu Chata Wuja Freda).

Pojawi się również Paweł Dybała, świetny tłumacz, odpowiedzialny m.in. za przekład Death Note czy Full Metal Alchemist. Na dokładkę, wieloletni tłumacz książek T. Pratchetta – Piotr W. Cholewa, a także Michał Cholewa, autor takich powieści jak “Gambit”, “Punkt cięcia” i “Forta”.
Organizatorzy zapraszają na zajęcia z jogi (ciekawe, czy środowiska konserwatywne zareagują), wykłady o rastrowaniu, gamingu, popularnych serialach telewizyjnych, teoriach spiskowych… Czekają na nas wykłady poświęcone historii Japonii, nie zawsze tak oczywistej i nie zawsze związanej z jej rdzennymi mieszkańcami, warsztaty z zakładania kimona, opowieści i Japońskiej architekturze, stylu życia. Sporo tego.
Pomiędzy tym wszystkim: konkursy rysunkowe, taneczne, turnieje i prezentacje gier planszowych oraz RPG, a także tzw. wiedzówki, czyli zawody sprawdzające wiedzę ze znajomości konkretnych seriali i serii komiksowych.

Podejrzewam jednak, że najwięcej ludzi przyjdzie na to, co na konwentach najsilniej przyciąga uwagę – cosplay. W tym roku Asucon zaszczycą swoją obecnością m.in.: Edyta ‘aHu’ Nowak i Katarzyna Kamińska.

Dla wielu istotni są również wystawcy, który zaprezentują się na konwencie. W tym roku pojawią się: La-manga, Komiksiarnia.pl, BittBerry, AniuShop, Maginarium, Irugami, Rysunki Human Toastera, Blue Box, Jac Art., wspomniana już Chata Wuja Freda, Game Over, Elodie Akcesoria, Fakaboom, Little Lady Punk i Vanitachi, Magma Shop

Program konwentu, choć wydaje się być równocześnie bogaty i skromny. Nie jest tak upakowany jak oferta Animachiny, będzie więcej luzów i czasu na to, by uczestniczyć w wielu zajęciach, bez pominięcia niczego istotnego. Miejmy nadzieję, ze wszystko uda się dopiąć na ostatni guzik, a wszyscy przybyli nie wyjadą zawiedzeni.

Asucon startuje w najbliższą sobotę o godzinie 10, a zakończy się w niedzielne przedpołudnie.  Miasteczko konwentowe zlokalizowane będzie w budynku Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych, przy ul. Sokolskiej 26.


Więcej informacji znajdziecie na stronie:  http://asucon.pl/


Krzysztof Chmielewski

Komentarze

Prześlij komentarz