Ruszył Porytkon!

Wystartował konwent Porytkon! I choć impreza – trwa od piątku do niedzieli – konkurować będzie z Targami Książki w Krakowie, organizatorzy wydają się być dobrej myśli, a w sieci internetowej wrze niewielki kociołek zainteresowania. Zadeklarowało się kilkuset uczestników, a zapowiadane, co kilka godzin, kolejne atrakcje kuszą i nęcą.

To będzie „prawie normalny konwent”, jak piszą na stronie ludzie odpowiedzialni za całe to zamieszanie. Choć w nazwie oficjalnej jest mowa o konwencie kultury japońskiej, nie uświadczymy tu tylko i wyłącznie paneli poświęconych mandze, animacji azjatyckiej czy historii Japonii. Punktów programu będzie o wiele więcej, a impreza staje się mocno multidyscyplinarna.

Program podzielono na specjalne bloki tematyczne, których będzie sześć: fantastyka, RPG, PostApo, Literatura, Manga/Anime oraz LARP. Będziemy mogli poznać budowę japońskiej katany, odkryć tajniki parzenia herbaty, dowiedzieć się jak wyglądają japońskie teleturnieje, a nawet… nauczyć się strzelać z bata.


Porozmawiamy o sztampie w nurcie fantasy, parodiach znanych serii, obecności wampirów i zombie w literaturze i komiksie (nie pomijając animacji)… dowiemy się wreszcie (i pobieżnie) jak budować (lub starać się) fabuły, jak obszerny jest arsenał fantasy i jak przysadza się sushi. Czekają gry karciane, konkursy, wiedzówki, kalambury, warsztaty, sklepy i… program wydaje się tak bogaty, że szykuje się jedna z ciekawych imprez w regionie.Pojawią się znani (mniej lub bardziej) i lubiani (mniej lub bardziej) autorzy książek wpisujących się w szeroko pojętą fantastykę. Będzie Paweł Ciećwierz, którego Nekrofikcje   spotkały się z przychylnym odbiorem czytelników, przybędzie Jacek Komuda, zajrzy też Romuald Pawlak… no i w końcu, last but not least, pojawi się Andrzej Pilipiuk, twórca postaci Jakuba Wędrowycza, jednej z najbardziej wrednych i obleśnych postaci w polskiej literaturze po 1989 roku. Ciekawe czy zostanie zapytany o okładkę najnowszej, czwartej już części cyklu Kuzynki, która to w środowisku wywołała sporo zamieszania…

W sekcji literackiej pojawią się też specjaliści od self-publishingu, znawcy mitologii Cthulu, lit. kryminalnej i sensacyjnej oraz postaci psychopatów w powieściach. Kusząco brzmi też zapowiedź spotkania poświęconego twórczości Williama Blake’a oraz pokazowa lekcja języka japońskiego Azjatyckie Centrum Językowe.

Buduje się także wioska rycerska, którą organizuje grupa GRH Kruki Południa. Dla miłośników „staroci” organizowany będzie panel okraszony nazwą „Gimby nie znajo”, a także Retrogralnia, w której będzie można poszpilać na takich perełkach jak  Commodore 64, czy Super Nintendo .

W nocy zaś Panel +18… ale to już radzę sprawdzić samodzielnie.


Porytkon odbędzie się w dniach 24-26.10.14 r. w Sosnowcu.
Jak to wszystko wypadnie - dam znać jutro!

Komentarze

Prześlij komentarz